Osijek s igračem više preokretom do slavlja nad Rijekom u Gradskom vrtu (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa 34. kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je rezultatom 2-1 (1-1) svladao Rijeku u Gradskom vrtu i tako upisao prvu ovosezonsku ligašku pobjedu nad današnjim suparnikom.

Rijeka je od 39. igrala s igračem manje zbog isključenja Domagoja Pavičića, a na isteku 45. minute gosti su tražili kazneni udarac zbog duela Bobana i Capana u šesnaestercu domaćih.

Dvostruki strijelac za Osijek bio je Mirko Marić, koji je sa 18 postignutih pogodaka vodeći strijelac Prve HNL. Za goste je mrežu zatresao Antonio Mirko Čolak.

Prvu prijetnju bilježimo u 9. minuti kada je Mihael Žaper uputio udarac s preko 20 metara, no Sluga sigurno brani.

Rijeka do rezultatske prednosti dolazi iz prve opasnosti pred vratima Malenice kreirane u 11. minuti. Mamić je ubacio s lijeve strane gostujućeg napada, a na drugoj vratnici na pet metara je usamljen ostao Čolak koji glavom posprema loptu u mrežu za 0-1 Rijeke i svoj dvanaesti ligaški pogodak u sezoni.

Do izjednačenja Osijek dolazi u 24. minuti. Pilj je ubacio s desne strane domaćeg napada, Escoval je prvi na lopti i nesigurnom reakcijom prebacuje glavom na drugu vratnicu gdje se nalazi Mirko Marić koji vrlo snalažljivim potezom posprema loptu u mrežu za 1-1 i svoj sedamnaesti ligaški pogodak u sezoni.

Akciji za pogodak domaćih prethodio je pokušaj Talysa nakon čijeg je udarca Fran Jović pokazao na ubačaj iz kuta, gostujući su igrači protestirali takvoj odluci smatrajući da nitko nije dirao loptu koja je otišla van okvira Sluginih vrata.

U 30. minuti Špoljarić je iz teške pozicije uputio udarac s nekih 18 metara, odlazi to pristojno iznad okvira.

Devet minuta poslije Rijeka je ostala s igračem manje. Žaper je hrvačkim zahvatom srušio Čolaka na centru terena, u nastavku su Špoljarić i Pavičić u skoku za loptu. Na start Špoljarića Pavičić protestira, a igrač Osijeka u potpunosti gubi živce i traži obračun s gostujućim. Nakon što se situacija smirila Fran Jović je pokazao žuti karton i Špoljariću i Pavičiću, kojem je to bio i isključujući drugi – odnosno crveni. Prvi žuti karton Pavičić je zaradio u 25. minuti zbog prigovora oko dodijeljenog ubačaja iz kuta za domaćina.

U 45. minuti gosti traže kazneni udarac zbog Bobanovog povlačenja Capana, no sve što su uspjeli isposlovati jest žuti karton Čolaka zbog prigovora.

Do kraja poluvremena bilježimo odličnu priliku za Rijeku. U prvoj minuti sudačke nadoknade Lončar je odigrao odličnu loptu za Čolaka koji je izašao u jedan na jedan s Malenicom, koji ipak pravovremenim istrčavanjem uklanja opasnost pred svojim vratima.

Na poluvremenu je u redovima domaćih na klupi ostao Gabrijel Boban, umjesto kojeg je ušao Muzafer Ejupi.

Do rezultatske prednosti Osijek dolazi u 48. minuti. Talys je ubacio s lijeve strane domaćeg napada, Ejupi je najviši u skoku i glavom pogađa gredu, a prvi na lopti je Mirko Marić koji trese mrežu za 2-1 i svoj osmanaesti ligaški pogodak u sezoni. 23-godišnji napadač Osijeka sada je usamljen na ljestvici najboljih strijelaca lige, s pogotkom više od Mije Caktaša.

U 64. dvije izmjene, u redovima Rijeke umjesto Stjepana Lončara ušao je Ivan Tomečak, a u redovima domaćih umjesto Danijela Lončara Boško Šutalo.

Špoljarić u 67. minuti upućuje udarac s nekih 16 metara, no Sluga upisuje sigurnu obranu.

U 71. minuti nakon snažnog prizemnog ubačaja Pilja lopta ispada Slugi iz ruku, prvi je na njoj Špoljarić koji neuspješno s pet metara pokušava ugroziti prazna gostujuća vrata.

U 73. minuti umjesto Čolaka je u igru ušao najbolji strijelac Rijeke u aktualnoj sezoni (16 pogodaka) – Jakov Puljić.

Minutu poslije Sluga prvo brani pokušaj Marića s nekih 20 metara, a zatim i dalekometni udarac Pilja.

Marić u 78. minuti s nekih osam metara na ubačaj s lijeve strane napada šalje loptu u okvir, no Sluga je siguran u rekaciji.

Dvije minute poslije posljednja izmjena Bišćana, igru je napustio Tibor Halilović umjesto kojeg je ušao, povratnik nakon ozljede, Alexander Gorgon.

U 83. minuti lijepa akcija domaćih. Dupli pas Marića i Žapera nakon kojeg je Župarić blokirao pokušaj Žapera i odbio u korner. Uslijedila je posljednja izmjena u Osijeku, umjesto Špljarića ušao je Alen Grgić.

Osijek u sljedećem kolu gostuje u Velikoj Gorici kod Gorice, dok će Rijeka na Rujevici biti domaćin Lokomotivi.

Od 20 sati u Gradskom vrtu počinje derbi, ujedno i posljednji, susret 34. kola Hrvatski Telekom Prve lige u kojem će snage odmjeriti Osijek i Rijeka.

U dosadašnjem tijeku prvenstva uspješniji su bili Riječani koji su nakon prvotnog remija (1:1) upisali pobjede u Gradskom vrtu (1:2) te na Rujevici (3:1).

Domaćini danas ne mogu računati na Bočkaja, Kleinheislera, Hentyja i Dugandžića koji su ozlijeđeni dok kartone imaju Pušić i Lopa. Gosti su pak zbog suspenzije bez Kvržića, a zbog ozljeda bez Raspopovića, Pavelića i Vuka dok se u kadar nakon operacije koljena vraća Gorgon, a prvi put nakon dolaska u zimskom prijelaznom roku će u konkurenciji biti i povratnik Tomečak.