Osijek – Rijeka (2:3): Korektno suđenje koje to nije

Nastavak prvenstva donio je već u prvom kolu derbi u Gradskom vrtu gdje je Rijeku očekivao težak ispit protiv, ove sezone vrlo dobrog, Osijeka. Susret su nesumnjivo pratili i u Maksimiru, jer bi se u slučaju riječkog posrtaja Dinamo, nakon teške pobjede nad Belupom dan ranije, približio lideru na samo 3 boda, što bi mu povećalo šanse u borbi za titulu prvaka.

Za vrijeme zimske stanke dogodile su se neke promjene i za zelenim stolom, pa i na travnjaku.

Sjaši Kurta, da uzjaše Murta!

Zbog učestalih pogrešaka hrvatskih djelitelja pravde, ‘Pedro’ je pronađen u liku i djelu Dušana Kukića kojeg je na svim funkcijama zamijenio Ante Kulušić.

Kulušić je bivši sudac, dosadašnji povjerenik za kontrolore, HDZ-ov kadar u HNS-u (jedan od mnogih) i ratni vojni invalid, što ga nije spriječilo da ostvari zavidnu sudačku karijeru međunarodnog suca te da prođe UEFA-ine rigorozne fizičke norme.

Ante, svaka čast!

Svi koji su pratili utakmice ovog kola zamijetili su novi modni dodatak koji koriste hrvatski suci – magični sprej.
Iako je navodno sprej magičan, nema ništa magično u hrvatskim sucima, i dok njihovi kolege iz susjedstva sude utakmice završnice Lige prvaka, oni su nastavili u svom dobrom i ustaljenom ritmu, red katastrofalnih grešaka, red manjih grešaka, upakirano u tzv. korektno suđenje, koje ide na ruku jednom jedinom klubu, koji navodno i ne bi imao ništa protiv da ove godine prvak postane netko drugi. Kažemo navodno, jer onako kako sude hrvatski suci jasno je tko bi trebao biti prvak i ove godine.

No, vratimo se mi derbiju u Gradskom vrtu, gdje su korektno pokušali suditi Mario Zebec, kao šef parade, Modrić i Križarić uz liniju, te Mlakar i Jović iza golova.

Iz analize u analizu, prvo što nam u oči upadne jest oprema sudaca i igrača koja nije u skladu s PNI, ali to očito nikog ne zanima.

Ovoga su puta suci odabrali žuti sudački komplet, problem je jedino što je u žutom kompletu branio i vratar Rijeke Prskalo. Kad bismo bili zločesti, rekli bismo da možda drugi i nisu imali, kako to biva recimo na utakmicama najnižih liga.

Sama je utakmica od početka odskakala od HNL okvira, otvorena igra obje momčadi, rano vodstvo Rijeke donijelo je lijep nogomet, gdje je i Zebec dao svoj obol, puštajući igru, ne sjeckajući je nepotrebnim sviranjem klasičnih haenlovskih prekršaja.

Sredinom poluvremena izdvojili smo lijepu situaciju za edukaciju mladih sudaca gdje i kako se postaviti kod vratarevog ispucanja iz 16-erca. Zebec se lijepo izdvojio iz gužve, u visini centra, i time bolje i preglednije vidi eventualne prekršaje u skoku.

Prvu manju grešku radi (da li i namjerno?) kada ne opominje Lopu koji radi prekršaj kako bi spriječio brzu kontru Rijeke. Takve će startove do kraja utakmice kažnjavati opomenama. Lopa je zaslužio opomenu ne samo zbog starta, već zato što je Zebec do tog trenutka i jednima i drugima dao do znanja da će sljedeći start za opomenu, opomena i biti. No, nije bio.

U 29. minuti sudi tipičan domaćinski prekršaj nad domaćim vratarem, iako je to bio samo sudar nakon Mikulićeve intervencije. Lopta se u nastavku akcije odbija na noge jednom riječkom napadaču, koji je u gol šansi, no Zebecov zvižduk je prekinuo akciju. Korektno suđenje.

Osijek je potpuno okrenuo utakmicu i u 30. minuti vodi, ali čini se da je zgoditku prethodilo sasvim malo zaleđe Bobana. Ovo ne bismo uzeli kao veliku grešku drugom pomoćnom sucu Križariću.

Zaleđe Bobana

Do kraja poluvremena izdvojili smo još dvije situacije i obje na štetu Rijeke, jer iako je Zebec oba puta jako blizu, donio je krive odluke.

Prvo je u 38. minuti svirao nepostojeći prekršaj Andrijaševića, da bi u zadnjoj minuti umjesto na udarac iz kuta za Rijeku pokazao udarac s vrata. Korektno suđenje.

Kako smo već pisali, hrvatski suci kao po “defaultu” nadoknadu vremena pokazuju 1’+3′, no Zebec je iskočio iz rutine pa nije pokazao ni jednu minutu nadoknade, iako je imao i nekoliko otezanja pri izvođenju slobodnih udaraca i ukazivanja pomoći na travnjaku. Osijek je vodio. Jeli to razlog? Korektno suđenje.

U nastavku je Rijeka krenula po pobjedu, a bilo je jasno da će joj na tom putu stajati i sam Zebec pa je u 54. minuti zaustavio brzo izvođenje slobodnog udarca na nepostavljenu Osijekovu obranu. Lopta je mirovala, nije imao razloga zaustaviti napad, ili možda je? Ovu Zebecovu finesu primijetio je i komentator Arene Sport. Svaka čast! Korektno suđenje još jednom.

Sredinom drugog poluvremena dočekali smo i prvu opomenu na utakmici, a dobio ju je domaći veznjak Pušić, sasvim opravdano, no na ovaj detalj ćemo se još vratiti.

Nedugo potom i Bradarić dobiva opomenu zbog navodnog prigovora, a čini se zapravo odmahivanja rukom prema Zebecu. Ne bi to bilo ništa čudno da je slične reakcije i dotad kažnjavao opomenama, a neupućeni su ubrzo i doznali zašto se Bradariću zažutilo pred očima, naime to mu je treća opomena u prvenstvu i mora propustiti sljedeći susret. Jesam li napisao “korektno suđenje”?

Netom prije kraja izdvojili smo prekršaj Petrovića koji prolazi “lišo” za namjerno povlačenje i držanje kako bi se spriječio opasan napad, dok su za istu stvar opomene dobili i Črnic i Gorgon.

Mišljenje sportske javnosti je da Rijeka ima odličnu prvu postavu vrijednu naslova prvaka, no da zamjene nisu na tom nivou i vrlo je izvjesno da će često riječka momčad bolovati od sudačke ‘žutice’ što se jasno vidjelo i na ovom susretu. Korektno su dobili opomene.

Sad se vraćamo na detalj iz 67. minute kad je Pušić dobio prvu opomenu, a za ovaj start u 90. minuti nije dobio drugu?! Treba reći da je u tom trenutku Rijeka već vodila sa 3:2 i Osijek svim snagama krenuo po izjednačenje, a lakše je ipak zabiti zgoditak s 11 nego s 10 igrača. Slažete se? Uglavnom, Zebec je i ovo korektno presudio.

I za sam kraj, opet sudačka nadoknada! I to čak od 5 minuta! Prevelikog razloga za toliku nadoknadu nije bilo, no Zebec ga je našao. Bi li ista bila da je Osijek vodio 3:2? Odgovor znate i sami!

Bit će zanimljivo pratiti ostatak prvenstva ukoliko Rijeka ne bude posustajala, te koliko će ‘korektno’ suđenje onda moći biti ‘korektno’, ili će se jednostavno zaustavljati protivniče igrače u izglednim prilikama koje ni u SF filmu ne mogu biti zaleđe, kao što je bilo slučaju ove subote u Maksimiru.

“Dobro sad, evo, i meni je smiješno, i ja se smijem…”

Dotični mahač (Bojan Zobenica) nedavno je postao FIFA sudac. Korektno je digao zaleđe.

U svakom slučaju čeka nas vrlo zanimljivo proljeće.