Osijek pogotkom Žapera do slavlja nad Varaždinom u Varaždinu (VIDEO)

U posljednjoj utakmici programa petog kola Hrvatski Telekom Prve lige Osijek je pred 1 437 gledatelja u Varaždinu rezultatom 0-1 (0-1) svladao Varaždin i tako stigao do druge pobjede u prvenstvu, ujedno i drugog slavlja pod vodstvom Nenada Bjelice.

Strateg domaćina Samir Toplak ovim je raspletom u svojoj 250. utakmici u Prvoj HNL upisao 109. poraz.

Strijelac pogotka vrijednog tri boda bio je 22-godišnji Mihael Žaper koji je Olivera Zeleniku matirao u 15. minuti.

Gosti su dominantnije otvorili utakmicu, a prvu konkretniju prijetnju kreirali su u 3. minuti kada je udarac Miereza iskosa s desne strane blokiran te lopta odlazi malo pored suprotne vratnice u korner iz kojeg ‘Bijelo-Plavi’ nisu zaprijetili.

Nastavio se ogroman pritisak Osijeka. U šestoj minuti Zelenika brani udarac Ercega s četiri metra, u nastavku je na lopti na jedanaest metara usamljeni Bočkaj koji puca snažno i preko okvira vrata.

Bjeličina momčad do zasluženog vodstva stiže u 15. minuti poslije ubačaja iz kuta. Bočkaj centrira na suprotnu vratnicu gdje Žaper bježi Pellumbiju i glavom s dva metra šalje loptu u suprotni kut za 0-1 gostiju i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno osmi pogodak u 46. Prva HNL nastupu.

Poslije postignutog pogotka gosti su izraženo smanjili tempo svoje igre, a Varaždin stečenim posjedom nije nikako konkretnije uspijevao doći u posljednju trećinu, tako da smo narednih petnaestak minuta gledali prilikama potpuno siromašan nogomet.

U prvoj od dvije minute sudačke nadoknade Bočkaj je s desne strane napada kvalitetno ubacio u sredinu gdje je na petercu pored Stolnika i Memije najviši Erceg, njegov udarac glavom nije dovoljno precizan i snažan te Zelenika upisuje sigurnu obranu.

Bilo je to i posljednje uzbuđenje u poluvremenu u kojem je Osijek uvodno u potpunosti dominirao događanjima na travnjaku, a nakon postignutog pogotka ipak zaigrao opreznije, pa je tako i Varaždin imao periode dominacije u posjedu, no bez konkretnosti pred Ivušićem kojem nisu nijednom zapucali prema vratima.

Prvi udarac u nastavku vidjeli smo u 53. minuti kada je Urata iz slobodnog udarca s dvadeset metara zagrijao koncentriranog Ivušića. Bio je to ujedno i prvi udarac Varaždina uopće na susretu.

Gosti su prvi put u nastavku Zeleniku zaposlili u 66. minuti kada je domaći vratar mirno uhvatio blokirani udarac Bočkaja s petnaest metara.

U 83. minuti na ubačaj Ercega s lijeve strane napada Klenheisler je pospremio loptu u mrežu, no na signalizaciju Jerka Crnčića pogodak opravdano nije priznat. Bebek je u konzultacijama s VAR sobom potvrdio svoju odluku.

Urata je u 88. ubacio iz prekida s desne strane napada, u skoku je bio najviši Pellumbi no njegov udarac glavom odlazi iznad okvira Ivušićevih vrata. Minutu poslije dobra situacija na drugoj strani, Pilj je ubacio iz kuta, Mierez glavom šalje loptu malo pored vratnice.

U posljednjim sekundama utakmice (četiri minute sudačke nadoknade) Zelenika je fantastično obranio pokušaj Ndockyta koji je izašao jedan na jedan s protivničkim vratarom.

Osijek će u sljedećem kolu u Gradskom vrtu ugostiti Goricu, dok će Varaždin gostovati na Poljudu kod Hajduka.

Hajduk – Varaždin, 27.09. (19:05)

U 5. kolu Hrvatski Telekom Prve lige Varaždin od 19:05 dočekuje Osijeka. Trener domaćih Samir Toplak u današnjem susretu će proslaviti jubilarnu 250. utakmicu u Prvoj HNL.

Varaždin je u uvodna četiri kola sezone upisao poraz od Gorice i remi s Lokomotivom na domaćem terenu dok su u gostima bili bolji od Šibenika i Istre 1961. Bijelo-plavi su pak nakon neriješenog ishoda sa Slaven Belupom te poraza od Hajduka i Dinama u posljednjem kolu slavila protiv Rijeke u dvoboju u kojem je debi na klupi imao Nenad Bjelica.

Domaćini u današnjem susretu ne mogu računati na ozlijeđene Djoua, Grgeca, Tkalčić i Novoselec dok gosti nemaju problema s izostancima.

U najavi utakmice Toplak je izjavio: “Osijek s novim trenerom i puno većim elanom i energijom nakon ispadanja iz Europe sigurno će tražiti satisfakciju kod nas. Ali mi smo ekipa koja ima glavu i rep, koja ima određenu kvalitetu i ako ćemo odraditi maksimalno kako bi trebali sigurno da imamo šanse protiv Osijeka. Imamo problema s ozljedama, obrana mi je poremećena. Ali morat ćemo s prilagoditi, biti kompaktni. Uz podršku navijača možemo do pozitivnog rezultata.”

Njegov kolega Nenad Bjelica je dodao: “Svaku utakmicu idemo na pobjedu, nema tu nikakve dvojbe. Varaždin pokazuje formu koju je imao i u završnici prošle sezone, otkako ga je preuzeo kolega Toplak. To je ozbiljna momčad koja djeluje agresivno na terenu, međutim, mi vjerujemo u sebe, svoju snagu i u to da ćemo pokazati naše pravo lice. Moguće su određene promjene, no još ne bih konkretnije o sastavu. Jasno je da nam za pobjedu treba onakvo izdanje kao u prvom dijelu s Rijekom ili iz drugog poluvremena protiv Basela. Vjerujem u to i da ćemo biti bolji od našeg protivnika te osvojiti tri boda. Želimo od prve minute pokazati ambiciju da dobijemo utakmicu. Općenito se radujem što se navijači vraćaju na tribine jer je bez njih ambijent zaista čudan i prazan, a dočekat ćemo i mi naše, uskoro u Gradskom vrtu.

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati Jerko Crnčić (Vrbovec), Bojan Zobenica (Velika Gorica) i Ante Čuljak (Zagreb) dok će u VAR sobi biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Robi Kezele (Rijeka). Delegat susreta je Zlatko Stanković iz Zagreba dok će suce kontrolirati njegov sugrađanin Dragutin Poljak.