Osijek nije uspio iznenaditi Basel, Švicarci na krilima prvog poluvremena do prolaska (VIDEO)

Twitter/FC Basel 1893

U utakmici drugog kola kvalifikacija za ulazak u Europsku ligu Basel je pred praznim tribinama u Gradskom vrtu rezultatom 1-2 (0-2) svladao Osijek i tako osigurao okršaj s ciparskim Anorthosisom u sljedećoj fazi kvalifikacija.

Gosti su odigrali fantastično prvo poluvrijeme u kojem su pogocima Arthura Cabrala (18.) i Valentina Stockera (44.) stigli do, pokazat će se, nedostižne prednosti. U drugom dijelu Osijek je gotovo u potpunosti dominirao događanjima na travnjaku i definitivno bio puno konkretnija momčad od suparnika, no momčad Nenada Bjelice uspjela je samo ublažiti poraz pogotkom Ante Majstorovića u 84. minuti.

Susret je počeo vrlo aktivno s obje strane, a prvi nešto konkretniji dolazak u posljednju trećinu imali su gosti koji su na isteku četvrte minute zaprijetili nakon kombinacije Nizozemca van Wolfswinka i Brazilca Cabrala, čiji je udarac desno iskosa s nekih osam metara otišao pristojno pored suprotne vratnice.

Negdje od te situacije Basel je uspostavio potpunu dominaciju na travnjaku, dinamičnom i visoko postavljenom igrom gosti nisu ostavljali vremena ni prostora domaćim nogometašima da uspostave posjed i igru. U devetoj minuti bilježimo Freijev dalekometni udarac s lijeve strane napada, otišlo je to malo iznad okvira Ivušićevih vrata.

Potpuna dominacija urodila je plodom u 18. minuti. Cabral se u vlastitoj polovici othrvao napadima domaćih te odigrao odličnu loptu lijevo za Pululua koji je ‘izvozao’ Škorića i dodao povratno za Stockera koji na drugoj strani pronalazi začetnika akcije Cabrala, te Brazilac glavom od travnjaka s pet metara šalje loptu u mrežu za 0-1 svoje momčadi.

U 20. minuti odlična obrana Ivušića, van Wolfswinke je na dodavanje Freija pobjegao Majstoroviću i s ruba šesnaesterca snažno zapucao u okvir, no domaći vratar nogom upisuje veliku obranu.

Bjeličina momčad nikako nije uspijevala uspostaviti kakav takav posjed, u 33. minuti nakon akcije po desnoj strani napada lopta dolazi u sredinu za van Wolfswinkea, njegov snažan pokušaj ipak odlazi malo pored desne vratnice.

Prvi ozbiljniji udarac prema protivničkim vratima Osijek je imao u 41. minuti kada se Grezda dobro izborio za prostor na lijevoj strani napada i odigrao desno za Bočkaja, a njegov snažan udarac sa sedamnaest metara pogađa nekog od gostujućih braniča te švicarska momčad uspješno otklanja opasnost.

Basel do povećanja rezultatske prednosti dolazi u 44. minuti. Izveli su gosti lijepu akciju poslije ubačaja sa strane, Widmer je ubačajem rukom proigrao usamljenog Pululua koji lagano odlaže za Stockera, kapetan gostiju snažnim prizemnim udarcem s jedanaest metara posprema loptu u bliži kut za 0-2.

Sudačke nadoknade prvog poluvremena nije bilo te se na odmor otišlo sa zasluženom prednošću momčadi Ciriaca Sforze.

U nastavku prvi prijeti Osijek. Već u drugoj minuti nastavka Bočkaj opasno ubacuje s desne strane napada, Nikolić kratko odbija, na lopti je Kleinheisler koji snažnim udarcem istu šalje pristojno preko okvira vrata. Minutu poslije ponovno Bočkaj opasno ubacuje, u sredini su četvorica domaćih igrača no nijedan nije uspio doći do kvalitetno ubačene lopte.

Uspješno su se ‘Bijelo-Plavi’ nametnuli suparniku na otvaranju drugog dijela utakmice. U 50. ponovno dobar dolazak u posljednju trećinu, u završnici je Grezda kojem svepristutni Stocker odnosi loptu s noge. Domaći su tražili kazneni udarac, dojam je neopravdano.

U 62. Bočkaj dobro prijeti udarcem s ruba šesnaesterca, lopta odlazi malo, malo iznad okvira Nikolićevih vrata. Tri minute poslije Jugović je iz dobre situacije u šesnaestercu poslao loptu pored vrata.

Španjolski sudac Manuera Moreno u 68. minuti nije svirao ništa nakon duela Kleinheislera i Padule na rubu šesnaesterca gostiju. Domaći su tražili kazneni udarac, no činjenica je da se potencijalni prekršaj dogodio prije nego je lopta bila u igri.

Nastavio je Osijek s prijetnjama. Na isteku 74. odlični Silva ponovno probija lijevu stranu gostujuće obrane, u sredini je na povratnoj Mierez, no njegov snažan udarac iz blizine odlazi pored prve vratnice.

U 79. domaći su bili vrlo blizu pogotka. Erceg je odigrao za Miereza, a njegov snažan udarac s dvadeset metara Nikolić krajnjim naporom odbija u vratnicu i čuva mrežu netaknutom!

Osijek do zasluženog pogotka stiže u 84. minuti. Pilj je ubacio iz prekida s desne strane napada, a u skoku je najviši Majstorović koji preciznim udarcem glavom s jedanaest metara posprema loptu u mrežu za 1-2 i nadu u povratak.

Do kraja susreta (četiri minute sudačke nadoknade) Osijek je u posljednjim sekundama imao dobru situaciju preko Miereza koji je pobjegao čuvaru i imao priliku za udarac s ruba šesnaesterca, no traljavo je reagirao u toj situaciji te nije uspio zahvatiti loptu.

Slavonski klub se tako porazom oprostio od Europe, u utakmici u kojoj je švicarski predstavnik u potpunosti dominirao prvim dijelom, dok su u drugom gosti vrlo vjerojatno svjesno ušli s dosta suzdržanijom igrom, no zavhvaljujući odličnom pristupu Bjeličine momčadi, takav pristup zamalo im se osvetio.

Hrvatski klupski nogomet tako sezonu nastavlja s četiri kluba u Europskoj ligi. Rijeka, Hajduk i Lokomotiva imaju odraditi utakmice trećeg kola kvalifikacija, koje su na rasporedu 24. rujna. Riječki prvoligaš bit će domaćin ukrajinskom Kolosu iz Kovalivke koji je danas izbacio Aris (1-2) dok će Hajduk gostovati kod Galatasarayja koji je svladao Neftci (1-3). Lokomotiva će pak gostovati u Švedskoj kod Malmoa koji je svladao Honved (0-2). Sutra preostale hrvatske predstavnike čeka i ždrijeb play-off faze kvalifikacija za Europsku ligu, a isti je na rasporedu u 14 sati u Nyonu.