Olimpija na sedam bodova prednosti pred Mariborom (VIDEO)

Grafika: NK Olimpija Ljubljana

Nakon četiri kola ljestvica prve lige u Sloveniji izgleda pomalo čudno. Ljubljanska Olimpija nastavlja s uspješnim startom te je već sedam bodova ispred rivala iz Maribora koji u domaćem prvenstvu plaća visoku cijenu europskih uspjeha. Lošije od njih 29. sezonu 1. SNL otvorili su samo Domžalčani.

Nakon jako uzbudljivog tjedna nogometa u Sloveniji, u borbi za europsku jesen ostaje samo Maribor. Nogometaši u ljubičastom su na teškom gostovanju kod AIK-a iz Stockholma igrali dva sata kako bi Alexandru Crețu u 117. minuti utišao 20 tisuća navijača na Friends Areni. Zbog gola više u gostima Maribor će u trećem pretkolu igrat još dvije utakmice protiv Rosenborga. Prvaci Švedske i Slovenije bili su vidno umorni do kraja utakmice, pa su tako Mariborčani s tim hendikepom stigli i na gostovanje kod Mure u subotu navečer. U Murskoj Soboti ih je dočekao pun stadion i namočen teren s kojeg su odnijeli jedan bod. Konačnih 1:1 znači da aktualni prvaci još uvijek ostaju bez pobjede.

Olimpija je pak upisala već treću pobjedu i bježi od Maribora za velikih sedam bodova. Nakon poraza protiv Malatyaspora u četvrtak, Ljubljančani se mogu u potpunosti posvetiti domaćem prvenstvu. Inače odličnu atmosferu u europskom obračunu pokvario je crveni karton Endreja Çekiçija u prvom poluvremenu nakon kojeg se je Olimpija morala povući u obranu. Golmana Nejca Vidmara je u 77. minuti svladao makedonski napadač Adis Jahović čime je i kraj europskih nastupa za viceprvaka 1. SNL. U nedjelju su protiv dosta manje renomiranog protivnika Zmajčeki mogli pokazati i svoj napadački arsenal. Pod zgoditke za konačnih 4:2 protiv Triglava su se potpisali Ante Vukušić (2x), Luka Menalo i Mario Jurčević.

S europskim natjecanjima za ovu sezonu završili su i u Domžalama. Žuti su, nakon remija na prvoj utakmici, i u Švedskoj pokazali dobru igru te bili samo slabih deset minuta nadomak produžetaka u Malmöu. Utakmica je pak završila 3:2 za domačine. Nakon sinoćnjeg šokantnog poraza od 2:1 protiv Sežane, čini se da je možda došao i kraj eri trenera Simona Rožmana. Domaćini Tabora su na teren istrčali s momčadi sastavljenom od 5 Hrvata, 3 Srbina, 2 Slovenca i jednog Kamerunca i stigli do svoje druge pobjede ovu sezonu. Solidan početak za najnovijeg prvoligaša, mala katastrofa za Domžale.

Pobjednici druge lige 2018-19, NK Bravo Ljubljana, također nastavljaju sa solidnim predstavama. Remi u Celju bio bi super rezultat da nije činjenice da su gosti vodili s 2:0 prije nego što su momci Dušana Kosiča izjednačili rezultat. Navijači Celja ipak očekuju više od ove momčadi i Kosič bi se, ako ne dođe do napretka u igri, brzo mogao naći na izlaznim vratima.

Nedaleko od Celja, se u Velenju ove dane više se bave dešavanjima van terena. Remi 1:1 s Aluminijem ostao je u sjeni rošada na stadionu uz jezero gdje su se za samo tjedan dana otpustili trenera Almira Sulejmanovića, a kasnije i sportskog direktora Marjana Pušnika. Trenersko mjesto preuzeo je Jani Žilnik kojemu je bod na prvoj utakmici osigurao Sarajlija Rijad Kobiljar s pravim eurogolom.