Search
Close this search box.

Od malih nogu – Dječje članstvo kao prvi korak u stvaranju kulture navijanja

Foto: Robert Matić / hajduk.hr

Članstvo u nogometnim klubovima u Njemačkoj uz svoju dugogodišnju tradiciju donosi za punoljetne osobe i pogodnost socios modela, tj. da članovi u svojim klubovima biraju i odlučuju. Dok se ista praksa, zahvaljujući udruzi Naš Hajduk, provodi u Hajduku, u većini ostalih hrvatskih klubova je članstvo marginalizirano. Neki klubovi kroz članstvo pokušavaju popuniti stadion dijeleći besplatne ulaznice uz člansku iskaznicu ili prodavati suvenire s izuzetno velikim popustima, dok neki kroz besplatno članstvo ili apsurdne popuste na ulaznice europskih utakmica pokušavaju podignuti broj članova da bi time podizali popularnost svojih klubova.

Zasigurno je efekt marketinga kroz članstvo poznat i vidljiv, članovi su vezani uz klub, uz neke popuste se od članova stvaraju konzumenti, a kroz dugoročno članstvo se uz povezivanje člana istom kao primjerice u Hajduku daje i veća vrijednost glasa prilikom izbora. Sve ove točke su primarno osmišljene za punoljetne osobe, dok se članstvo na djecu u Hrvatskoj svodi na kraju krajeva samo na jeftiniju članarinu. Da se od toga može stvoriti puno više pokazuje model dječjeg članstva, koji smo analizirali kroz članstvo najpopularnijih njemačkih klubova.

Popularni «KidsClubovi» u Njemačkoj vežu najmlađe za svoj klub, a da se tu ne radi samo o članstvu nego aktivnom marketingu i za djecu izuzetno popularnom modelu, pokazuju već sami nazivi kao npr. «Fritzle Club» u Stuttgartu, koji je nazvan po popularnoj maskoti VfB-a. U Splitu bi se takav klub mogao zvati na primjer «Rico Klub». Svoj naziv za dječje članstvo imaju i Schalke («Knappenkids») i HSV («Rautenbande»), dok BVB i Bayern, možda i zbog velike internacionalne popularnosti, svoje klubove jednostavno nazivaju «Kids Club».

VfB Stuttgart: popularni Fritzle

O čemu se radi u ovom članstvu?

Namjera je da se djecu aktivno veže za klubove, bilo to uz adekvatne poklone, posebne nagradne igre, akcije i posjete na stadionu. Popularnost dječje tribine u Splitu ukazuje na potencijal i ciljnu skupinu koja bi se kroz ovakvo članstvo mogla vezati za klub. Dok se na istoj nudi ambijent s maskotom kluba, posebno uređenim prostorom te grickalicama i gastronomijom prilagođenom mlađim uzrastima, tu Nijemac ide dalje. Sama članarina se ne razlikuje previše, jedinu razliku čine neki klubovi koji uz članarinu naplaćuju i prijavu u članstvo, tj. upisninu.

Foto: Bayern Munchen

Ali tu kreće vezanje za klub – u vidu poklona. Pri samoj prijavi mladi član dobiva u doslovno svim klubovima popularni poklon paket. Uz prigodan šal (koji je prilagođen mlađima, a dizajnerski pokazuje pripadnost ovoj skupini) u nekim klubovima se dobiju i torbice, naljepnice, kape, olovke i slično.

Neki klubovi djeci poklanjaju i vouchere za utakmice, tako da se svakog mladog člana može očekivati i na tribini (i to po mogućnosti na dječjoj ili obiteljskoj tribini). Naravno da se tu ne staje… rođendani predstavljaju za djecu velike trenutke, a iste neki klubovi okrune čestitkama, i to onima s potpisima igrača. A ako je uz čestitku opet voucher za utakmicu, onda tata, stric ili kum to dijete mora odvesti na neku utakmicu pa ako dijete zavoli utakmice, onda će ih tražiti još… samo ih se mora “navući”(sličnost s ovisnosti je sasvim slučajna)-

Možda najbolji poklon bi zapravo mogao biti veliki poster prve ekipe. Sad samo zamislite, mali Frane iz Omiša je za osmi rođendan od kuma dobio dječje članstvo u Hajduku. Kum će ga voditi na jednu utakmicu, šal je tu, ali veliki poster je Frane isti tren objesio na zid i tu će ga gledati svakim danom kad se budi, kad dođe iz škole i kad ide u krevet. I tako godinama. Tako se zavoli svoj klub.

Autogram-sat je u Njemačkoj izuzetno popularan, sad samo zamislite da vašeg juniora možete dovesti na event na kojem su prisutni svi igrači njegovog najdražeg kluba. I da samo ide korak po korak, da svoje heroje može nešto pitati i da mu oni istovremenu potpisuju njegov dres, loptu ili kalendar. Takvu manifestaciju se može povezati i s predstavljanjem novih dresova ili kalendara.

Foto: Borussia Dortmund

Neki klubovi idu korak dalje pa u nagradnim igrama nude osvajanje posjete konferenciji za novinare, a neki čak organiziraju putem svojih video-kanala i pressice te intervjue samo za svoje najmlađe članove.

Foto: Bayern Munchen

Djecu se putem klupskih aktivnosti može naučiti i nekim vrijednostima, a primjer je škola kuhanja zdrave hrane s omiljenom maskotom. Pojedini klubovi za svoje članove nude i izlete i organiziraju nogometne turnire ili sportske manifestacije i druženja.

Foto: VfB Stuttgart

Većina klubova u Njemačkoj ima članski magazin, a dječje magazine nude npr. Bayern München (tri puta godišnje) i HSV (četiri puta godišnje). Kroz magazine se naravno može aktivno raditi s djecom, oni su najbolji primjer za nuđenje nagradnih igara i promoviranje ponuda.

Uz besplatne ponude i nagradne neke se stvari može i ekskluzivno nuditi svojim članovima. Tako Bayern primjerice nudi mogućnost proslave rođendana na stadionu. Maskote se većinom može uz nadoknadu pozvati na proslave i manifestacije udruga ili poduzeća, ali naravno da postoji mogućnost da se osvoji inače skupocjena posjeta maskote na dječji rođendan.

Foto: Robert Matić / hajduk.hr

Nagrade djecu znaju razveseliti, nekad ih čak i doživotno obilježiti. Neki klubovi tako zapravo samo svojim članovima nude mogućnost ulaska s igračima na travnjak. Trenutak koji se vjerojatno doživotno pamti, a zasigurno i trenutak koji će dijete prepričavati godinama, i to svima koji su isto tako potencijalni članovi kluba. No, sam ulazak s igračima ne mora biti nužno kroz nagradnu igru, ali izvlačenje bi se svakako moralo raditi na uredan način.

Određeni klubovi u Njemačkoj su dječji program izradili na visokoj razini i tu je vidljiv potencijal kojeg i hrvatski klubovi mogu iskoristiti. Ponekad je jednostavno dovoljno preuzeti primjere najbolje prakse.

Dijete koje se veže za klub će povući i svoje prijatelje, širit će priču u školi i na igralištu, širit će članstvo bez da ga nagovaraš. Redoviti voucheri i čestitke će ga naučiti kulturi odlaska na utakmice, nagradne igre i prigodni događaji će ga upoznavati s klubom i naravno da će sve to činit uz pratnju roditelja ili druge odrasle osobe. To dijete će porasti, postat će navijač, konzument i član kluba. Voljet će taj klub, a ljubav se ne može platiti.

Malo truda, malo marketinga i malo ljubavi i ovakvo članstvo bi vjerojatno popunilo sve hrvatske stadione.

Foto: Robert Matić / hajduk.hr

L.K.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter