Od finala do borbe za peto mjesto

Od prvoga do devetog veljače na terenima u Umagu i Novigradu igra se Istria Winter Cup, međunarodni turnir koji je uvršten i na FIFAmdash;in popis. Osam momčadi sudionika raspoređeno je u dvije grupe po četiri momčadi. Sudjeluju domaći Novigrad, Sesvete i Cibalia iz Hrvatske, Zavrč iz Slovenije, Široki Brijeg i Željezničar iz BiH, Budućnost iz Crne Gore te Ceahlaul iz Rumunjske.Uoči jučerašnje utakmice sa trećeligašem Novigradom svi su imali velika očekivanja. Bilo je to s razlogom. Nakon odličnog starta i pobjede nad devetom momčadi Rumunjskog prvenstva, Cibalia je odigrala neriješeno s BiH prvakom Željezničarom i umjesto pobjedom u finale, porazom izborila tek borbu za peto mjesto. No, krenimo redom.

U subotu je Cibalia po kišnom vremenu odigrala prvu utakmicu svoje A grupe i, pomalo neočekivano, sa visokih 4:1 porazila Rumunjsku momčad čije boje brani i bivši igrač Splita Bojan Golubović koji je kapetan te najbolji strijelac. Sve je izgledalo idealno za Vinkovačku momčad u tom susretu i pobjeda nije dolazila u pitanje. U strijelce su se redom upisivali mladi Luka Mijoković, Igor Prijić, Jakov Puljić te još jednom novopridošli Igor Prijić. Jedini gol za Rumunjski satstav djelo je Actima iz 27. minute.
U drugom susretu Novigrad je iznenadio Željezničar i Cibalia je sa tri boda ostala sama na vrhu.

Drugu utakmicu Cibalia je igrala u ponedjeljak protiv Željezničara, rekli bismo favorita ove grupe. I u ovom susretu za Cibaliju su se stvari počele odvijati na najbolji mogući način. U 32. minuti isključen jeVernes Selimović, no umjesto da je Cibalia povela, to su učinili gosti preko Mladena Zeljkovića. Mrežu je glavom zatresao na asistencijuSrđana Stanića i tim se rezultatom otišlo na stanku. Cibalia je nastavila dominaciju i u drugom poluvremenu, prilike su se redale, ali gola nije bilo sve do 92. minute kada je za konačnih 1:1 uspio zabiti ‘veteran’ (ali samo pod navodnicima) Mladen Bartolović. Trener Cibalije Damir Petravić nije bio zadovoljan: “Nisam zadovoljan jer smo cijelo vrijeme utakmice dominirali, imali igrača više od 27. minute i stvorili dosta stopostotnih prilika, ali eto nismo uspjeli pobijediti. Tri “mrtve prilike” promašio je Pavličić, a jednu Bajić sa samo dva metra. Vidi se da su igrači umorni i da zadnji 20 minuta utakmice ritam pada”.Bod se upisao, Cibalia je i dalje bila prva, ali sa jednakim brojem bodova kao i Novigrad koji je nešto kasnije iznenadio i Rumunje(3:2).

Nadala se Cibalia pobjedi, ali sigurno i očekivala, protiv domaćeg Novigrada. Momčad koja uzme sva tri boda putuje u nedjeljno finale, ali Cibaliji je i bod bio u igri uz uvjet da Željezničar ne pobijedi Ceahlaul sa 3 ili više gola razlike. Ponovno je za Cibaliju sve krenulo na najbolji mogući način. Već od 14. minute na semaforu je pisalo 1:0. a strijelac je bio Mate Bajić. Međutim, mučila se Cibalia sa žutim kartonima i već do 35. minute sakupila tri, ali i jedan crveni, onaj Ivana Jakova Džonija. Igrači Novigrada tu su priliku objeručke prihvatili i na samom isteku prvog poluvremena golom Valente izjednačili. Nisu na tome stali nego već u 54. minuti za 2:1 zabija Drago Ćorić, igrač koji je upravo iz Cibalije prije samo koji dan otišao u Novigrad na posudbu. Bilo je teško vratiti se iz negativnog rezultata sa igračem manje, a sve sumnje u finale domaćih navijača nestale su kada je za konačnih 3:1 u 76. minuti zabio Devović.Kada bismo rekli da su igrači Novigrada nezasluženo u finalu, lagali bismo. Jesu li ih svi podcijenili, ne znamo, ali nepobitna činjenica je da su postigli 9 pogodaka u 3 utakmice. I Željezničar, i Ceahlaul, pa i Cibalia utakmice su završavali sa po 3 gola u mreži. Zaista svake pohvale.
Na kraju se ipak pokazalo kako Cibaliji niti bod ne bi bio dovoljan jer Željezničaru su 3 boda upisana bez da se igrala utakmica. Naime, rumunjski je sastav prije dva dana napustio Istru zbog lošeg vremena i zaputio se u Italiju. Utakmica je registrirana 3:0 za trenutno prvu momčad BiH lige, točno koliko bi im trebalo u slučaju remija Cibalije i Novigrada.

Što se Cibalije tiče, moglo je bolje. Zapravo, moralo je bolje. Koliko god velik bio bod sa Željom, velik je i poraz od trećeligaša. Cibalia je tamo igrala sat vremena sa igračem više, šanse nije iskoristila, a Novigrad je demonstrirao upravo kako je trebalo to izgledati. Istina, falilo je i malo sreće. Međutim, turnir nije završio i ostaje borba za (tek) peto mjesto. Za očekivati je kako će u tom susretu priliku dobiti igrači koji su do sada manje igrali. Utakmica će se igrati u subotu u 15 sati na stadionu u Novigradu.