Search
Close this search box.

Obnova poljudskog travnjaka najjeftinija u regiji

Nadolazećeg vikenda, u sklopu 13. kola nacionalnog prvenstva, svoju će premijeru doživjeti obnovljeni travnjak poljudske ljepotice. Još u travnju ove godine raspisan je natječaj za rekonstrukciju travnjaka na kojemu nikakvi ozbiljniji zahvati nisu urađeni od same izgradnje stadiona 1979. godine. Tim natječajem, od kojega se kasnije pod pritiskom gradskih vlasti odustalo, bilo je predviđeno da Poljud dobije travnjak s primjesama umjetnih vlakana kakav se primjerice koristi na Emiratesu i Wembleyu u Londonu ili Allianz Areni u Muuml;nchenu. S obzirom na to da supripremne radnje s odabranom tvrtkom Desso već bile obavljene, gubitak posla doveo je i do kaznenih prijava, pa se i policija bavi slučajem, o čemu smo i pisali. Ukupna vrijednost tih radove bez PDVmdash;a procjenjivala se na oko 6,5 milijuna kuna.

Nakon što je izravnom pogodbom, a opet pod patronatom gradskih čelnika, izabran novi izvođač radova, tvrtka Jadro, početkom rujna ove godine počelo se sa samim radovima čija ukupna vrijednost s uključenim PDVmdash;om iznosi 4.010.955,19kn. S obzirom na to da je Poljud dolaskom Ultre i tisuća partijanera počeo donositi veliki profit gradu, ali i željom gradskih otaca da se apliciraju za neke buduće svjetske sportske smotre, ne iznenađuje da su se uključili u obnovu stadiona. Tome je sigurno doprinijela i racionalizacija poslovanja u klubu, ali i micanje politike, jer je sadašnje vodstvo i javno počelo tražiti uključivanje grada u održavanje gradske imovine, što, dok su Hajdukom upravljali političari, nije bio običaj (Hajduk godinama nije dobio niti jednu kunu iz gradskog proračuna, bilo za omladinski pogon, bilo za održavanje stadiona, a i videonadzor i brojače, koji su ugrađeni ranije ove godine, financirao je Hajduk iz vlastitih sredstava). Tako će iznos rekonstrukcije travnjaka platiti Hajduk, ali prema najavama bi to kroz dvije godine Grad Split vratio, jer da je, prema Ugovoru o koncesiji, dužan financirati sve kapitalne investicije u stadion.

Renoviranje Poljuda

U 38 dana intenzivnih aktivnosti promijenili su se svi zemljani slojevi te se postavila nova drenaža, sustav navodnjavanja i naposljetku nova zelena površina, a završni dodir napravljen je postavljanjem novih vratnica koje će krasiti mreža u crvenomdash;plavoj boji. Iz grada smo doznali da su tijekom radova pronađene stijene od tupine koje su se morale razbijati, pa ne čudi da na nekim dijelovima teren nije bio propustan za kišu, ali i sam sustav drenažnih cijevi, postavljen ’79, nije baš bio funkcionalan u svim svojim dijelovima.

O novom travnjaku će se u budućnosti brinuti koncesionar, budući da je Hajduk koncem prošlog mjeseca raspisao javni natječaj kojim traži pogodnog partnera. Još nije poznato o kojoj će se tvrtki raditi, ali ona će, prema informacijama kojima raspolažemo, imati obvezu na odgovarajući način zbrinuti radnike koji su do sada radili na održavanju poljudskih terena. Sam travnjak došao je iz Austrije posredstvom tvrtke Zehetbauer Fertigrasen koja se od 1974. godine bavi proizvodnjom trave za golf i nogometne terene.

S obzirom da u ponudi imaju šest različitih tipova trave za nogometne travnjake, specifične za određene klimatske uvjete, poslali smo direktan upit o tipu i vrsti trave koja je dogovorena i postavljena na stadionu Poljud. Odgovor je stigao od diplomiranog inženjera Reinharda Zehetbauera, ujedno suvlasnika tvrtke, koji nam je potvrdio da je na Poljudu postavljen premium tip trave ChampionGruen. Prema specifikaciji, radi se o proizvodu koji krasi izvrsna propusnost vode i koji zadovoljava sve kriterije i uvjete profesionalnog nogometnog natjecanja.

“Tvrtka Zehetbauer Fertigrasen posebno je ponosna na ovaj proizvod, jer ispunjava sve norme za kvalitetu i vodopropusnost uvjetovane od strane Austrijskog instituta za normizaciju”, potvrdili su nam iz Austrije.

Generali Arena (Be)

Istovjetan travnjak postavljen je u ljeto 2013. godine na stadionu Austrije Beč, popularnoj Generali Areni, gdje je ukupno postavljeno 8.000 m2 travnjaka. Tadašnji trener Austrije BečNenad Bjelica u izjavi za austrijske medije istaknuo je nakon nekoliko treninga na novoj travi da je podloga izrazito tvrda i skliska te da je igračima potrebno minimalno mjesec dana prilagodbe.Osim na Generali Areni i Poljudu, ova austrijska tvrtka 2007. godine postavila je novi travnjak na stadionu Panathinaikosa u Ateni, kao i na Bilinom polju u Zenici, koji je svoju obnovu doživio tijekom 2012. godine. Spomenimo da je radove kojima je, osim drenaže i zelene površine stadion dobio i grijani teren, financirala Općina Zenica, a koštali oko 6.000.000,00 kuna.

U Hrvatskoj su u bližoj prošlosti osim u Splitu rekonstrukcije travnjaka obavljene na Maksimiru i Kantridi. U Zagrebu je travnjak prvi put, nakon 58 godina, mijenjan 2009. nakon koncerta irske rock grupe U2. Tada se u radovima vrijednim oko 2.000.000,00 kuna, koje je financirao organizator koncerta, promijenila samo zelena površina koja je za tu prigodu stigla iz Slovačke, dok opsežniji zahvati nisu rađeni. To se pokazao kao pogrešan potez jer se vrlo brzo ispostavilo da je tijekom koncerta i sama drenaža doživjela veća oštećenja. Travnjak je i dodatno uništen uoči utakmice Europske lige s grčkim PAOKmdash;om kada se, zbog zaleđenosti, tretirao raznim kemijskim preparatima kako bi kolikomdash;toliko bio pogodan za igru. Zbog toga se već 2011. godine pristupilo novoj rekonstrukciji travnjaka koja je ovaj put obuhvaćala drenažu, sustav navodnjavanja, zeleni pokrivač, ali i grijani teren. Radove je, kako se isticalo u medijima, financirao Dinamo, za javnosti nepoznatu cijenu. Iako, budući da je Dinamo u zadnjih nekoliko godina dobio preko 250 milijuna kuna iz gradske blagajne, koji su se, između ostalog, pravdali i investiranjem u gradsku imovinu mdash; očito je radove platio sam Grad Zagreb. Za godišnje održavanje stadiona porezni obveznici Grada Zagreba izdvajaju 8 milijuna kuna.

Kantrida Foto: nkmdash;rijeka.hr

Rijeka je putem svoje tvrtke Rijeka sport nakon 31 godine čekanja tijekom 2009. godine financirala obnovu travnjaka na Kantridi što je ukupno, s uključenim PDVmdash;om, koštalo 8.216.117,80 kuna. Radovi su trajali 49 dana i obuhvaćali su promjenu svih zemljanih slojeva, novu drenažu, sustav navodnjavanja i odvodnje te travnjak, a tom prigodom su nabavljeni i novi strojevi u svrhu održavanja koje na godišnjoj razini financira Grad. Izvođač radova bila je tvrtka GP Krk uz partnera Maxmar sport, a travnjak koji predstavlja mješavinu tri vrste trave otporan je na visoku temperaturu i obilne padaline te je stigao iz Njemačke posredstvom tvrtke Schwabmdash;Rollrasen.

Za kraj se možemo nadati da navedeni primjeri ulaganja u infrastrukturu neće ostati izolirani slučajevi, nego da će postati praksa i u drugim, manjim sredinama. Infrastruktura je svakako jedan od velikih problema domaćeg nogometa. Svoj doprinos bi, osim klubova i jedinica lokalnesamouprave, svakako trebao dati i HNS, ali po jasno uređenim i transparentnim kriterijima, koji danas ne postoje. HNL je oduvijek bio baza iz koje su razne reprezentativne kategorije crpile igrački kadar, a odgovornost je još veća ako znamo da je odnedavno Liga pod izravnim patronatom čelnika HNSmdash;a.

Investicije u zamjeni travnjaka


Karlo Propadalo, Romano Kolendić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter