Može Monaco i bez Mbappea

Dok se u javnosti najviše raspravlja o razbacivanju novcem kluba iz prijestolnice, ne smije se zaboraviti da se u Francuskoj i igra nogomet, poprilično zanimljiv. Vodeći dvojac, PSG i Monaco ništa ne prepuštaju slučaju i nastavljaju gaziti, pa i kvalitetnije protivnike koji im se nađu na putu. S druge strane, njihov pratitelj iz prošle sezone Nica kiksaje gdje god da stigne. Ovog puta je priuštila Amiensu prvu pobjedu u Ligue 1. Na dnu ljestvice svoje mjesto su pronašli Metz i Rennes, jedine dvije momčadi bez pobjede. Naravno, još jednom nije nedostajalo zanimljivosti na francuskim terenima.

Povijesna pobjeda Amiensa

Još nije završio niti kolovoz, a Nica se našla u grdnim problemima. Potiho su se nadali na Azurnoj obali da će u najmanju ruku nastaviti sa sjajnim predstavama iz prošle sezone, ali trenutno su jako daleko od toga. Gostovanje kod Amiensa, debitanta u ligi, trebalo je doći u pravo vrijeme da se izvuku iz krize. Sigurno je i težak raspored tijekom tekućeg mjeseca utjecao na Favreovu momčad. Protivnici u Ligi prvaka (Ajax i Napoli) su bili sve samo ne lagani. Ipak, teško je pronaći opravdanje za ono što su dopustili da im se dogodi u subotu. Amiens je do ovog vikenda bio jedina ekipa bez postignutog pogotka u prva tri kola. Lagano su ih redom savladavali PSG, Angers i St. Etienne. No, kao da je ovog puta na teren istrčala neka druga momčad. Povijesni prvi pogodak za Jednoroge u Ligue 1 postigao je Gael Kakuta iz slobodnog udarca. Nekada velika nada francuskog nogometa, prozivan i bijelim Zidaneom upisao se  povijest svog novog kluba. Do kraja je za domaćine Konate još dva puta pogodio i Nicu poslao kući s trećim porazom u četiri kola. Lako je moguće da će situacija za Favrea biti još gora za dva tjedna kada im u goste dolazi Monaco.

Nije svako Neuer

Vratarima uistinu zna biti teško nekada. Mogu oni čuda raditi, ali ako jednom u tih 90 minuta pogriješe etiketirat će ih se kao glavne krivce. Teška sudbina je ovog vikenda zadesila Mamadoua Samassu, vratara Troyesa na njihovom gostovanju kod Bordeauxa. Već u 10. minuti je prilikom vrlo lošeg ispucavanja loptu predao u noge Kamana koji mu se zahvalio pogotkom. Sankhare je nakon tri minute drugog dijela povećao prednost domaćina, pa je Darbionov pogodak za 2-1 imao poprilično malu važnost.

Spasitelj de Preville

Marcelo Bielsa se ne može pohvaliti baš bajnim startom svoje najnovije avanture. Pričalo se o napadu na vrh, a nakon četiri odigrana kola Lille je na 13. poziciji. Istina, bilo je tu, a i dalje je ozljeda, suspenzija i nesretnih okolnosti koje mu nikako nisu išle u prilog. Malo je nedostajalo da u nedjelju upiše treći poraz u nizu, ali onda se ukazao njegov spasitelj. Nicolas de Preville je čudesnim pogotkom poništio vodstvo koje je Angersu donio Coulibaly.

E kad neće, neće

Jednostavno Strasbourg na gostovanju kod Guingampa nije imao sreće. To je jedini valjani rezime ovog susreta. Čak tri puta pogoditi bilo vratnicu, bilo gredu pri rezultatu 0-0 i onda izgubiti 2-0 je jednostavno to, kozmička nepravda. Da je Ihsanu Sackou udarac umjesto na gredi završio u mreži postao bi barem nakratko planetarno popularan. Ovako će mladić iz pariškog predgrađa Alfortvillea morati pričekati na svojih par minuta slave.

Jardimove trupe gaze

To je trebala biti poslastica za kraj kola. Gledajući raspored promislili smo: „Napokon derbi“, a dobili smo „šipak“. Monaco je pregazio Marseille i pokazao svu svoju snagu. Izgleda da mnogi odlasci ovog ljeta ipak nisu toliko naštetili klubu iz kneževine. Već nakon 45 minuta na semaforu je stajao rezultat 4-0. Redom su mrežu tresli Glik, pa dvaput Falcao i Diakhaby. U drugom dijelu je Monaco malo posustao, pa smo sljedeći pogodak trebali čekati „čak“ 23 minute, a postigao ga je Sidibe. Gosti iz Marseillea su smanjili preko Cabelle, ali 10 minuta prije kraja susreta Fabinho je postavio konačnih 6-1 udarcem s bijele točke. Posljednji put je Marseille izgubio sa 6 ili više golova razlike prije 20 godina kada su poraženi od Lyona s čak 8-0. Nastave li s ovakvim igrama teško je očekivati da će se planovi novog vlasnika o skorašnjem osvajanju titule realizirati.

Zanimljivo je bilo gledati Kyliana Mbappea kako cijeli susret promatra s klupe za rezervne igrače. Bilo je već ranije jasno da se bliži rastanak između francuskog „čuda od djeteta“ i Monaca. Nova destinacija će biti PSG, a spominje se iznos od 180 milijuna eura što će od 18-godišnjaka napraviti drugog najskupljeg igrača u povijesti. Težak teret se baca na još mlada i krhka leđa. No, dobro se Monaco drži one: „Koga nema, bez njega se može“.

Rezultati 4. kola:

PSG – St. Etienne 3:0 (Cavani (11m), Motta, Cavani)

Nantes – Lyon 0:0

Toulouse – Rennes 3-2 (Durmaz (11m), Diop, Durmaz (11m); Mubele, Sarr)

Dijon – Montpellier 2-1 (Jeannot, Jeannot; Sio)

Caen – Metz 1:0 (Rodelin)

Bordeaux – Troyes 2:1 (Kamano, Sankhare; Darbion)

Amiens – Nice 3:0 (Kakuta, Konate, Konate)

Guingamp – Strasbourg (Diallo, Briand)

Angers – Lille 1-1 (Coulibaly;de Preville)

Monaco – Marseille 6-1 (Glik, Falcao (11m), Falcao, Diakhaby, Sidibe, Fabinho (11m); Cabella)

Najava 5. kola

Sljedeći vikend nas čeka stanka jer na red dolaze reprezentacije tako da će 5. kolo Ligue 1 započeti u petak 8.9. Do tada će već biti gotov prijelazni rok tako da ćemo imati kompletirane ekipe, neke više, a druge manje. PSG ide u goste Metzu i vrlo vjerojatno će to biti prilika za Mbappeov debi ukoliko se transfer realizira, a ne vidimo razloga zašto ne bi. Već smo spomenuli da Nica dočekuje Monaco u poprilično loše vrijeme. Marseille će se pokušati iskupiti navijačima za katastrofu koju im je priredio ovog vikenda kada im na Velodrome stiže Rennes. Na raspored dolazi i susret između Strasbourga i Amiensa, dviju ekipa koje su u samo dvije godine došle iz treće u prvu ligu.