MLS: Ludim raspletom ‘Dana odluke’ Kreilachov Real Salt Lake osigurao ‘playoff’ (VIDEO)

Twitter/Major League Soccer

Jučer je u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi na rasporedu bila završnica ‘regularnog’ dijela sezone MLS-a, popularni ‘Decision Day’. Nama najzanimljiviji susret bio je onaj između Ibrahimovićevog LA Galaxyja i Houston Dinama.

Podsjetimo, Real Salt Lake našeg Damira Kreilacha već je odradio svoje obveze za ovaj dio sezone, te je u ‘Danu odluke’ bio slobodan. U isti je RSL ušao kao šestoplasirana momčad Zapadne Konferencije, s bodom prednosti pred LA Galaxyjem, što u prijevodu znači da su u džepu imali posljednje mjesto koje vodi u playoff. Momčadi iz Los Angelesa u okršaju s desetoplasiranim Houstonom trebala je isključivo pobjedu jer se u slučaju istog broja bodova momčadi u MLS-u primarno rangiraju prema broju upisanih pobjeda, a RSL ih je tijekom sezone upisao 14, jednu više od konkurenta za playoff.

Nakon prvih 45 minuta na rasprodanom stadionu u LA-u domaćih 27 068 gledatelja imalo je puno razloga za slavlje. 29-godišnji Ola Kamara postigao je u razmaku od tri minute dva pogotka za 2-0 Galaxyja, te se (s obzirom na to kako je Houston izgledao) nakon prvog poluvremena činilo da je posao za Ibrahimovića i društvo odrađen, te da će ipak osigurati razigravanje.

Drugo poluvrijeme donijelo je potpuni preokret gostiju koji su pogotkom Romella Quiotoa i dvama golovima Maura Manotasa do 79. minute imali 2-3. Ibrahimović, Ashley Cole i društvo ni uz devet minuta sudačke nadoknade nisu uspjeli kreirati još jedan preokret kojim bi osigurali mjesto u playoff-u, u kojem je tako kao posljednji putnik Zapada završio Real Salt Lake.

New York Red Bulls osvajač Supporters’ Shielda, Kansas City prvak Zapada

Uzbudljivo je bilo i u borbama za prvake konferencija, kao i za onu prvaka ligaškog dijela sezone kojem pripada trofej Supporters’ Shield. Borbu na dva fronta vodili su predstavnici Istoka – NY RB i najgledaniji nogometni klub u ligi Atlanta United. Atlanta je većinu sezone držala vodeće mjesto Istoka i ukupnog poretka, te je u posljednje kolo ušla sa 69 bodova na kontu, jednim više od prvog pratitelja NY RB-a.

Atlanta je u posljednjem kolu gostovala u Kanadi kod aktualnog osvajača Supporters’ Shielda i MLS Cup-a – Toronta, koji je pak u aktualnoj sezoni priliku za obrane naslova izgubio davno, te je u posljednje kolo ušao kao devetoplasirana momčad Istoka i devetnaestoplasirana momčad u ukupnom poretku. NY RB je pak pred 20 023 gledatelja u Harrisonu ugostio posljednju momčad Istoka i pretposljednju u ukupnom poretku – Orlando City. Titula regionalnog i ukupnog prvaka u konačnici je pripala NY RB-u koji je protiv Lavova slavio rezultatom 1-0, dok je Atlanta u Torontu upisala iznenađujuće uvjerljiv 4-1 poraz.

Na Zapadu je ligaški dio sezone pripao Sporting Kansas Cityju, koji je u izravnom ogledu protiv konkurenta za naslov Los Angelesa (s igračem manje) upisao 2-1 pobjedu.

Kansas City je poveo u 37. minuti prekrasnim pogotkom Rogera Espinoze. U 62. minuti je Seth Sinovic (dojam je neopravdano) zaradio izravan crveni karton zbog navodnog igranja rukom na crti, a kazneni udarac u pogodak za goste pretvorio je kapetan momčadi Carlos Vela. Veliko slavlje za 20 702 gledatelja u Kansasu pogotkom u 72. minuti osigurao je Daniel Salloi, te je tako u konačnici s tri boda više od drugoplasiranog Seattlea Sporting Kansas City osigurao status najboljih na Zapadu.

Spomenimo na kraju da se od MLS-a sa stilom oprostio 17-godišnji nogometaš Vancouvera Kanađanin Alphonso Davies, koji će od siječnja sljedeće godine i službeno postati član Bayerna, koji je za njegove usluge neslužbeno izdvojio 10 milijuna eura. Mladi Davies bio je dvostruki strijelac u 2-1 pobjedi Vancouvera protiv Portland Timbersa.

Nakon okončanja ligaškog dijela sezone MLS natjecanje se nastavlja u kup formatu. Prvoplasirane i drugoplasirane momčadi konferencija osigurale su mjesto u konfederacijskom polufinalu MLS Cup-a, dok će preostalih osam klubova svoje mjesto u polufinalu tražiti 01. i 02. studenog. Kreilachov Real Salt Lake će kao šestoplasirana momčad Zapadne Konferencije igrati protiv trećeplasiranog Los Angelesa, zbog činjenice da se jedna četvrtfinalna utakmica igra kod bolje rangiranog kluba, Kreilach i društvo svoj će put do polufinala tražiti na gostovanju u Kaliforniji.