Search
Close this search box.

Ministarstvo financija mora odobriti kredit HNK Šibeniku i donaciju NK Osijeku

HNK Šibenik je proteklu sezonu završio na prvom mjestu 3. HNL Jug čime je od sljedeće sezone osigurao mjesto u drugom razredu hrvatskog nogometa. Put do promocije nije bio lagan jer je klub sa Šubićevca paralelno s nadmetanjem na zelenom travnjaku vodio borbu za financijsku opstojnost te za ispunjenje kriterija potrebnih za dobivanje drugoligaške licence. Naime, nakon što je u srpnju prošle godine poslije skoro 6 godina i mnoštva usputnih problema završio proces preoblikovanja u sportsko dioničko društvo, nakon kojega je većinski vlasnik kluba s oko 93% dionica postao Grad Šibenik, klub je ostao suočen s dugovanjima od 5,8 milijuna kuna koje nije mogao podmiriti iz redovitog poslovanja. Najveći dio obveza od oko 4 milijuna kuna odnosi se na dug za mirovinsko osiguranje koji je nastao u prethodnom razdoblju, a koji nije ušao u proces preoblikovanja. Zbog toga su zatražili pomoć većinskog vlasnika kako bi izbjegli stečaj koji bi vjerojatno doveo do gašenja kluba.

U tu svrhu je od Grada Šibenika zatraženo da bude jamac za kredit kojim bi se podmirile navedene obveze koje opterećuju svakodnevno poslovanje kluba. Prvi put je takav prijedlog pred gradske vijećnike došao u ožujku ove godine, ali je od strane istih bio odbijen tako što uopće nije uvršten na dnevni red sjednice. Vijećnici su predlagatelju zamjerili da ovako važnu odluku dostavlja samo 24 sata uoči sjednice, a također su izrazili bojazan da će teret vraćanja kredita naposljetku pasti na Grad Šibenik. Više sreće klub je imao u svibnju kada je pred gradske vijećnike ponovno došao istovjetan prijedlog. Ovaj put je Gradsko vijeće dalo svoju suglasnost da HNK Šibenik može početi s pokretanjem postupka za kreditno zaduženje.

Koliko doznajemo iz Grada Šibenika, klub sa Šubićevca će proći sličan postupak kao i HNK Hajduk kojem je 2012. godine većinski vlasnik Grad Split bio jamac za kredit. Razlika je u nešto promijenjenim pravilima nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Tako iz Grada Šibenika neće trebati dobiti odobrenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja nego samo od Ministarstva financija. HNK Šibenik će također raspisati postupak javne nabave putem kojeg će pronaći kreditora koji će ponuditi najpovoljniju kamatu i uvjete otplate kredita. Iz Grada su potvrdili da će tek nakon prikupljanja svih odobrenja i odabira najpovoljnije ponude sklopit konačni ugovor u kojem će biti vidljivo na koji rok i uz koje uvjete će klub vraćati kredit. Za klub je značajna činjenica da je uspio stabilizirati svoje poslovanje tako što redovito podmiruje obveze nastale nakon preoblikovanja, a vrijeme će pokazati hoće li iz redovitog poslovanja moći vraćati kredit ili će teret otplate naposljetku pasti na građane Grada Šibenika.

Dok su Šibenik i Split kao većinski vlasnici jamci za kredit klubovima kojima su većinski vlasnici, Osijek će prema odluci Gradskog vijeća rebalansom proračuna sa 2,5 milijuna kuna pomoći NK Osijeku kojem je najveći pojedinačni, ali ne i većinski dioničar. Odluka vijećnika u Osijeku je legitimna, ali ako dođe do izravne uplate bez dobivanja odobrenja nadležnih institucija postavlja se pitanje koliko će biti legalna. Prema pravilima Europske unije poduzetnik (a u ovom slučaju je to NK Osijek) se može pomoći sa 200 tisuća eura u tri godine jer se u takvim slučajevima radi o tzv. demdash;minimis potporama za koje nije potrebno odobrenje, a u ovom slučaju je u pitanju iznos koji premašuje propisani.

Ovakvi primjeri nisu nikakva novost u Hrvatskoj, dapače postali su i pravilo. Naročito u slučaju GNK Dinama koji je godinama financiran od strane Grada Zagreba zbog čega je nekolicina malih dioničara Hajduka pred nadležnim institucijama Europske unije pokrenula procese propitkivanja takvog načina financiranja. Dojam je da lokalne zajednice u Hrvatskoj ne shvaćaju baš ozbiljno pravila koja trebaju slijediti. Možda će ih upravo odluka Europske komisije u slučaju Dinama potaknuti na ozbiljniji pristup ovom problemu, o kojemu se svojevremeno i u Saboru raspravljalo, a predstavnici našeg portala su bili sudionici.

Karlo Propadalo

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta Demokratizacija sportskih klubova i saveza te pravo na javno informiranje kao podloga za šire društveno djelovanje.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter