Mariboru četrnaesti naslov prvaka Slovenije (VIDEO)

Twitter/ NK Maribor

U jučer odigranom susretu 32. kola slovenske Prve Lige Maribor je u Ljudskom vrtu odigrao neriješenih 2-2 s Goricom i tako četiri kola prije zavšretka prvenstva osvojio naslov prvaka Slovenije.

Već nekoliko kola Violičasti su u iščekivanju matematičke potvrde naslova, no u posljednjih pet susreta nikako nisu uspjeli povezati dobru seriju i završiti priču ranije. Dvije pobjede i tri neriješena rezultata ispostavila su se dovoljna za potvrdu naslova, ponajviše zahvaljujuć jednako neuvjerljivim, pa i gorim izdanjima Domžala i ljubljanske Olimpije.

Podsjetimo, na prvenstvenu pauzu Olimpija i Maribor otišli su bodovno izjednačeni s 46 bodova na kontu, dok su Domžale kao trećeplasirana momčad u nastavak proljetnog dijela prvenstva ušle s 39 osvojenih bodova. Prvo kolo nastavka igrao se veliki derbi u kojem je Maribor u Ljudskom vrtu s minimalnih 1-0 porazio Olimpiju, te je stečenu prednost, s manje i više drame uredno održavao do jučerašnje potvrde. Olimpiji je u međuvremenu upitno i osvajanje drugog mjesta (bod manje, utakmica manje), koje bi ipak pred ulazak u zadnja četiri kola mogli vratiti zahvaljujuć jučerašnjem porazu Domžale od Kopera (3-0).

Što se jučerašnjeg susreta u kojem je Maribor potvrdio naslov prvaka tiče, domaćin je ponovno utakmicu otvorio razočaravajuće loše. Gosti su poveli u 35. minuti pogotkom Dejana Žigona, te se s rezultatom 0-1 otišlo na poluvrijeme. U nastavku malo bolje izdanje Maribora koji do izjednačenja dolazi pogotkom Novakovića u 52. minuti. No, gosti ne odustaju, te uz nekoliko opasnih situacija, dobru igru kapitaliziraju u 72. minuti susreta kada za 1-2 pogađa Nigerijac Bede Osuji. Prestanak odgađanja proslave titule i konačnu potvrdu naslova prvaka Violičastima svojim drugim pogotkom na susretu (11. u prvenstvu) donosi Milivoje Novaković koji u 87. glavom pogađa za konačnih 2-2.

Mariboru je ovo 14. naslov prvaka države, kojim su se posljednji put okitili u sezoni 2014/15. Spomenimo da se u redovima Violičastih naslovom prvaka okitio i jedan Hrvat. Riječ je o 25-godišnjem vrataru Matku Obradoviću koji je 2014. godine kao član Krke, u izboru igrača i trenera 1. slovenske lige proglašen najboljim vratarem nacionalnog prvenstva. Od dolaska u Maribor nije se naigrao, te je kao rezervni vratar 39-godišnjeg Jasmina Handanovića upisao svega nekoliko nastupa, većinom u kupu.