Mariborčanima pobjeda i euri, Božić i Vizinger rastužili Vukušića (VIDEO)

Nakon prve četvrtine Prve lige Telekom Slovenije u vodstvu je ljubljanska Olimpija, koja ima bolju gol razliku od Aluminija, a u napetu borbu za vrh uključili su se i Celje, Mura te Maribor. Hrvatski trener Nikola Jaroš misiju spašavanja velenjskog Rudara nije započeo obećavajuće.

Dok je dvije važne pobjede izabranika Matjaža Keka protiv Poljske (2:0) i Izraela (3:2) u borbi za Euro 2020 u Stožicama uživo ispratilo više od 10 tisuća ljubitelja nogometa, nedjeljni derbi devetog kola PLTS između Olimpije i Celja na najveći slovenski stadion privukao je samo dvije tisuće ljudi. U 49. minuti Zmajčeki su zahvaljujući brzom prodoru Luke Menala i sigurno realiziranom jedanaestercu Ante Vukušića poveli s 2:0 te su bili na putu do nove pobjede.

Ipak, završnicu susreta obilježio je hrvatski dvojac u dresu Celja Ivan Božić – Dario Vizinger. Gosti su uspjeli doći do izjednačenja, a u posljednjim minutama mreže su se mogle tresti na obje strane, no ostalo je kod 2:2, tako da je Olimpija zadržala prvo, a Celje treće mjesto na tablici.

Štajerski derbi između Maribora i Aluminija imao je zanimljivu uvertiru. Sportski direktor Vijoličastih Zlatko Zahović svojim nogometašima je za pobjedu protiv gostiju iz “šume” obećao ukupnu premiju u iznosu od 100 tisuća eura, što vrijedi i za idućih pet utakmica, dok premija za naslov prvaka vrijedi čak dva milijuna eura. Motivirani domaćini jurnuli su prema gostujućem golu, no mrežu Aluminija su prvi put zatresli tek u 53. minuti preko Dine Hotića. Brzo je uzvratio Nikola Leko, dok je za konačnih 2:1 zaslužan Rok Kronaveter, ali i vratnica domaćeg gola, koja je rastužila navijače gostiju u 90. minuti.

Navijači Mure još jednom slave Luku Bobičaneca i njegovu ljevicu. Tabor iz Sežane pokazao se kao jako zahtjevan gost i u prvom poluvremenu obrana Mure bila je na velikim mukama. Na 28. rođendan Black Gringosa, koji je pokvarila policija, iznenađenja ipak nije bilo, tako da se Mura nakon remija na zaostalom gostovanju u Domžalama i pobjedom protiv Tabora uključila u ravnopravnu borbu za najviše pozicije.

Ljepoticu kola odigrali su Triglav i Domžale, a na kraju su se pobjedi radovali gosti. Triglav je preko Luke Majcena prvi došao do vodstva, Finac Rauno Sappinen je prvim pogotkom u slovenskom prvenstvu Domžale u 50. minuti doveo do prednosti, a nakon izjednačujućeg pogotka Filipa Jankovića junak gostiju za bijeg s dna ljestvice postao je Damjan Vuklišević golgeterskom reakcijom u 90. minuti.

Katastrofalnu premijeru na klupi Rudara iz Velenja imao je hrvatski strateg Nikola Jaroš, koji je na poziciji prvog trenera nadomjestio Janija Žilnika. Jaroš je sezonu započeo kao trener juniora Rudara, a prije toga radio je u Kini, na Malti i u Dravi iz Ptuja. Kako stvari stoje u Velenju ga čeka teška borba za ostanak u elitnom društvu, što je bilo vidljivo i u susretu protiv Brava, koji je iznenađujuće lako prošetao kroz Velenje.