Search
Close this search box.

Mađarska: Povratak lake konjice

Treća utakmica grupne faze Svjetskog prvenstva 1986. godine u Meksiku i poraz 0-3 od Platinijeve Francuske zadnje je čega se mađarska javnost sjeća s velikih natjecanja. Nitko nije mogao vjerovati da će proći tri puna desetljeća do novog nastupa na velikoj sceni. Predug period za jednu veliku nogometnu naciju.

A Mađari to, unatoč dugoj rezultatskoj krizi, svakako jesu. Dvostruki finalisti svjetskih prvenstava, tri put zlatni na Olimpijadi, podarili su svjetskom nogometu niz sjajnih nogometaša. Ferenc Puskas, Sandor Kocsis i Nandor Hidegkuti, pod vodstvom izbornika Gusztava Sebesa predvodili su mađarsku Laku konjicu, koja je u periodu od 1950. do 1956. godine u 50 utakmica poražena samo jednom. Nažalost po Mađare, bio je to poraz od Zapadne Njemačke u finalu SP 1954. Iako nije uspjela trofejem okruniti svoje umijeće, zlatna generacija mađarskog nogometa ostala je upamćena po mnogim rekordima ( 4 godine bez poraza, 73 uzastopne utakmice sa zabijenim golom, Ferenc Puskas kao najbolji reprezentativni strijelac u 20. stoljeću s 84 gola). No, možda još značajniji je njihov doprinos taktici u nogometnoj igri. Sa svojom 2-3-3-2 formacijom Laka konjica je bila preteča totalnog nogometa, a Nandor Hidegkuti je bio možda i prva “lažna devetka” u povijesti. Ovo najsjajnije doba mađarskog nogometa završilo je 1956. godine, kada je ugušena mađarska revolucija, a zemljom zavladala sovjetska čizma. Mađarsku su tada napustili najbolji igrači, Kocsis i Czibor otišli su u Barcelonu, a Puskas u Real Madrid. Generacija koja ih je naslijedila nije bila toliko moćna, no bilježila je solidne rezultate 60ih i početkom 70ih godina prošlog stoljeća. Po dva su se puta plasirali u četvrtfinale svjetskog (1962. i 1966.) i polufinale europskog prvenstva (1964. i 1972.), a Florian Albert je 1967. godine izabran za europskog nogometaša godine.

U godinama koje su uslijedile, mađarski se nogomet našao u limbu. Plasirali bi se redovno na svjetska prvenstva, (tri puta za redom od 1978. do 1986.) no nikako nisu uspijevali proći preliminarnu grupu. Nastupajući slom komunizma u Mađarskoj krajem 80ih godina je ubrzao pad. Otvorile su se granice, igrači su mogli slobodno napustiti zemlju, a država je prestala financirati nogomet. Sve je to oslabilo mađarske klubove, ali i reprezentaciju. Kao što smo u uvodu napisali, nakon 1986. godine Mađari se više nisu plasirali na veliko nogometno natjecanje (ne računajući Olimpijadu, koja se ipak igra s U-23 momčadima). Tek su jednom uspjeli doći do play-offa kvalifikacija za svjetsko prvenstvo (1998.), no tadašnja SR Jugoslavija ih je razbila s ukupnih 12-1. Posebno je bolan bio poraz 1-7 u Budimpešti. Nadir su dosegli u kvalifikacijama za EURO 2008, završivši ih kao šesti u grupi, gubeći pri tom od nogometnih liliputanaca Malte i Moldavije.

Zadnjih nekoliko godina ipak donose stanovito poboljšanje. Na svjetskom prvenstvu U-20 2009. u Egiptu osvojili su broncu, tijesno ispavši u polufinalu od kasnijeg prvaka Gane. Kvalifikacije za EURO 2012. i SP 2014. završili su kao treći skupivši 17 odnosno 19 bodova u relativno teškim skupinama. Kruna ovog revivala mađarskog nogometa je plasman na predstojeći EURO 2016.

Buđenje mađarskog reprezentativnog nogometa koincidira s povratkom Viktora Orbana na premijersku poziciju. Ovaj nekad poluprofesionalni nogometaš pokrenuo je državna ulaganja u sportsku infrastrukturu. Nove stadione dobili su Ferencvaros, Gyouml;r i Debrecen. Čak je i u svom rodnom selu, Felscsutu, izgradio stadion za 4.500 gledatelja, duplo više nego li je stanovnika. Koristeći svoju političku moć potaknuo je gospodarstvenike da ulažu u klubove i nogometne akademije. Tako je primjerice nagovorio najbogatijeg Mađara, Sandora Csanyja, da postane predsjednik mađarskog nogometnog saveza. Dakako, uvijek se može postaviti pitanje radi li se samo o brizi za nacionalni nogomet ili su po srijedi osobna promocija i skupljanje političkih poena. Mi u ovom tekstu nećemo ulaziti u to.

Trenutni mađarski igrački kadar skromne je kvalitete. Prema portalu www.transfermarkt.de, specijaliziranom za procjenu vrijednosti nogometaša, Mađari su najjeftinija momčad EURO-a. Procijenjeni su na 27.3 milijuna aura – čak 44 nogometaša na predstojećem Europskom prvenstvu će samostalno biti skuplji od Mađarske. Jezgru momčadi čine igrači iz domaće lige, uz nekoliko legionara. Četvorica su u Poljskoj i Njemačkoj, po jedan u Turskoj, Slovačkoj i Emiratima. Jedini igrač značajnije reputacije i izraženih individualnih kvaliteta je Balasz Dzsudszak, ofanzivac Bursaspora.

Mađari u skladu sa svojim tehničko-taktičkim mogućnostima igraju defanzivno orijentiran nogomet, bez stvaranja puno šansi. U većini kvalifikacijskih utakmica su u pogledu posjeda lopte, broja uspješnih dodavanja i udaraca na gol bili u podređenom položaju, čak i na gostovanju protiv Farskih otoka, što dovoljno ilustrira njihov defanzivni karakter. Odigrali su 12 utakmica u kvalifikacijama i Play-offu, pri čemu su zabili 14, a primili 10 golova. Izuzmemo li relativno nebitnu utakmicu u gostima protiv Grčke (poraz 3-4), kada je već sve bilo gotovo, Mađari su u prosjeku zabijali 1, a primali 0.5 gola po utakmici.Većina zabijenih golova došla je nakon kornera ili ubačaja sa strane, mahom udarcima glavom. Svakako, valja istaknuti i nekoliko lijepih golova udarcima iz vana, poput ove bombe Laszla Kleinheislera protiv Norvežana u Oslu.

PUT KROZ KVALIFIKACIJE

Kvalifikacije su započeli porazom od Sjeverne Irske na domaćem terenu (1-2), makar su u do 83. minute imali vodstvo. Ceh porazu platio je izbornik Attila Pinter. Naslijedio ga je Pal Dardai, koji je u sljedećih 5 utakmica 3 puta pobijedio (Farski otoci i dva puta Finska) uz 2 remija (Rumunjska u gostima i Grčka), vrativši Mađare na pravi kolosijek. Dardai je bio samo privremeno rješenje te je na vlastiti zahtjev napustio klupu Mađarske, postavši (vrlo uspješan) trener berlinske Herthe. Naslijedio ga je Nijemac Bernd Storck, koji je u preostale 3 utakmice (Sjeverna Irska, Farski otoci i Grčka) ostvario po jednu pobjedu, remi i poraz, dovevši Mađare do Play-offa za put u Francusku. Tu su dva puta dobili Norvešku, 1-0 na gostovanju u Oslu, i 2-1 pred svojim navijačima u Grupama Areni u Budimpešti. I slavlje je nakon 30 godina moglo početi. Možemo reći da su Mađari ponajprije dobro iskoristili povećanje broja sudionika EURO-a s 16 na 24, a potom i ponešto sreće u ždrijebu kvalifikacija (nisu izvukli niti jednog suparnika TOP kvalitete). No, u presudnim trenucima pokazali su dovoljno znanja i odlučnosti da prođu neugodnu Norvešku, u čije smo se kvalitete i sami uvjerili.

MOMČAD

Bernd Storck s Mađarskom preferira formaciju 4-2-3-1, kako je prikazano na donjoj grafici.

KLJUČNI IGRAČI

Balasz Dzsudzsak / Foto: mlzs.hu

Balasz Dzsudzsak je kapetan i daleko najbolji igrač mađarske reprezentacije. Rođen je1986. godine, visok 179 cm, ljevak koji podjednako dobro igra na pozicijama lijevog i desnog krila. Odlikuju ga brzina, dobar pregled igre i odličan udarac. Završio je nogometnu akademiju Debrecena, za koji je i potpisao prvi profesionalni ugovor 2004. godine. Nakon tri uzastopna naslova s Debrecenom u siječnju 2008. godine prelazi u nizozemski PSV. U tri i pol godine koliko je proveo u Eindhovenu, zabio je 54 gola i 50 puta asistirao. Sjajan učinak donio mu je 14 milijuna eura vrijedan transfer u tada super-bogati Anzhi iz Mahačkale. U Dagestanu se zadržao samo 6 mjeseci, nakon čega je prodan Dinamu iz Moskve za još veću sumu, 19 milijuna eura. U redovima Moskovljana proveo je 3 sezone, zabivši 13 pogodaka, uz 30 asistencija. Pojavile su se glasine da su ga za vrijeme igranja u Moskvi u svojim redovima htjeli Borussia Dortmund, Liverpool i milanski Inter, no do zvučnijeg transfera ipak nije došlo. U ljeto 2015. prešao u turski Bursaspor, za koji je ove sezone zabilježio 25 nastupa, uz 4 pogotka i 5 asistencija. Čini se da je zenit klupske karijere iza njega, jer iz Turske se uglavnom ne ostvaruju transferi u ozbiljnije klubove, no zato najbolje od reprezentacije tek dolazi. EURO 2016 bit će mu kruna reprezentativne karijere, tokom koje je u 78 nastupa postigao 18 pogodaka.

Zoltan Gera / Foto: mlzs.hu

Dvojili smo se koga uz Dzsudzsaka istaknuti kao drugog ključnog igrača. Na kraju smo između mladog Laszla Kleinheislera koji je eksplodirao u play-offu protiv Norveške i iskusnog Zoltana Gere izabrali ovog potonjeg. Gera na leđima ima već 37 godina i bit će jedan od najstarijih igrača u polju na EURO-u (sveukupno najstariji bit će njegov suigrač, vratar Gabor Kiraly). Po vokaciji je ofanzivni veznjak, no u reprezentaciji mu je uloga nešto defanzivnija. Seniorsku karijeru počeo je u rodnom Pečuhu, da bi 2000. godine prešao u Ferencvaros. Ljubitelji nogometa u Hrvatskoj, pogotovo navijači Hajduka, sjetit će ga se još iz dvoboja s Bilima 2001. godine u kvalifikacijama za Ligu prvaka. U ljeto 2004. godine Gera se seli na Otok, u West Bromwich Albione. Ondje se zadržava pune 4 sezone, kao jedan od ključnih igrača momčadi. Po završetku ugovora, u ljeto 2008. odlučuje se za prelazak u Fulham. I ondje njegove kvalitete iz početka dolaze do izdražaja. Usezoni 2009./10. (kad su Cottagersi igrali finale Europske lige) proglašen je od strane navijača za Fulhamova igrača godine. No, s vremenom gubi povjerenje trenera te u ljeto 2011. dobiva slobodne ruke za odabir novog kluba. Vraća se u WBA, gdje se zadržava naredne dvije godine. Trenutno igra u Ferencvarosu, klubu u kojem je njegova ozbiljna karijera počela i u kojem će vjerojatno završiti. Za mađarsku reprezentaciju odigrao je 89 utakmica, zabivši 24 gola (dalekko najviše od svih aktualnih reprezentativaca).

IZBORNIK

Bernd Strck / Foto: mlzs.hu

Mađarsku vodi pedeset trogodišnji Nijemac Bernd Stouml;rck. Kao igrač imao je prosječnu bundesligašku karijeru. Nastupao je za Bochum i Borussiju Dortmund, a ubilježio je i 7 nastupa za zapadnonjemačku mladu reprezentaciju. Po završetku karijere, koju je prekinuo sa samo 26 godina, posvetio se trenerskom poslu. Bio pomoćnik Jurgenu Rouml;bberu u Stuttgartu, Herthi, Wolfsburgu, beogradskom Partizanu i Borussiji Dortmund. Prvi samostalni posao dobio je u Kazahstanu, gdje je bio izbornik mlade i seniorske reprezentacije. Potom je dvije godine proveo kao šef omladinske škole atenskog Olympiakosa, da bi u ožujku 2015. godine postao sportski direktor mađarskog nogometnog saveza. Nakon samo 3 mjeseca i odlaska privremenog mađarskog izbornika Pala Dardaija, Storck je postao mađarski izbornik. U sedam utakmica koje je do sada vodio, ostvario je 3 pobjede te po 2 remija i poraza, izborivši prvi plasman Mađarske na veliko natjecanje nakon 30 godina. Ugovor mu traje do SP u Rusiji 2018. godine.

OČEKIVANJA

Mađari su zadovoljno samim time što su napokon na velikoj sceni. Iako im je ždrijeb EURO-a, kao i u kvalifikacijama dodijelio relativno laganu grupu, mišljenja smo da se Mađari nakon 3 utakmice vraćaju kući. Protiv Portugala su veliki autsajderi pa će svoju šansu tražiti protiv Austrije i Islanda. Jasno je da ni jedan od ova dva protivnika ne može sa sigurnošću računati na sva 3 boda protiv Mađara, no izvjesna je razlika u kvaliteti između Austrije i Islanda s jedne i Mađarske s druge strane. Naša prognoza: četvrto mjesto u grupi i 1 osvojeni bod.

RASPORED

OSNOVNI PODACI


Pavao Vrba

Pročitajte još:
>> Španjolska: U potrazi za iskupljenjem
>> Češka: Tvorac Viktorije iz Plzena predvodi Čehe
>> Italija: Bez velikih najava dolaze u Francusku
>> Belgija: Velika očekivanja nacije
>> Švedska: Sva pozornost usmjerena prema Zlatanu
>> Republika Irska: Simpatični Irci žele pomrsiti račune favoritima
>> Turska: Najveća snaga imperator na klupi
>> Njemačka: Jedan od favorita za naslov
>> Sjeverna Irska: Usudili se sanjati
>> Poljska: Lewy i prijatelji marširaju u drugi krug
>> Ukrajina: Nastup praćen trzavicama
>> Wales: Na krilima Balea želja je drugi krug
>> Engleska: Pomlađeni Gordi Albion predvodi iskusni trener
>> Slovačka: Predvođeni Hamšikom prvi put na europskoj smotri
>> Rusija: Zbornaja se nada dobrom rezultatu kao poticaju za SP 2018. kojem su domaćini
>> Švicarska: Reprezentacija na balkanski pogon
>> Rumunjska: Generalove trupe u maršu na drugi krug
>> Albanija: Prvi put na velikom natjecanju
>> Francuska: Domaćin očekuje medalju


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter