Lovre Kalinić – tražena roba u gradu

Prijelazni rok još nije započeo, a trenutno najviše interesa, prema stranim medijima, postoji za hrvatskog reprezentativca i prvog golmana HajdukaLovru Kalinića te Andriju Balića, velikog talenta čiju eksploziju još svi očekuju. Obzirom da Balić, prema izjavama iz Hajduka, za sada nije na prodaju – za Lovru Kalinića se to ne može reći, jer je već u izlogu nekoliko prijelaznih rokova, a na vrata prve momčadi kuca nekoliko mladih i perspektivnih vratara.

Radi se o dvadeset i petogodišnjem visokom (201 cm) vrataru koji je debitirao kod trenera Ante Miše u pobjedi od 1:2 protiv Slaven Belupa, a za vrijeme trenera Igora Tudora smijenio je Gorana Blaževića na vratima Hajduka. Za Hajduk je odigrao preko 100 susreta u kojima je primio 114 golova. U reprezentaciju ulazi 2013. godine gdje je trenutno drugi vratar iza još jednog bivšeg hajdukovca Danijela Subašića. Osim što je prirodni nasljednik Subašića na vratima reprezentacije, Kalinić je srušio i Subašićev rekord od 548 minuta bez primljenog gola u dresu Hajduka, ali i onaj Zorana Slavice iz 1992. godine (711 minuta). Novi klupski rekord od ove sezone drži upravo Lovre sa 776 minuta čiste mreže, što je ujedno i treći rezultat u povijesti HNL-a (prvi je Kelava sa 950 minuta, a drugi Vargić sa 783. minute).

O njegovim igračkim kvalitetama možemo kazati da se radi o vrataru sjajnih refleksa, odličnog postavljanja i instinkta rukama. Za njegovu visinu iznimno dobro brani niske udarce. U počecima ga je krasila i jako dobra igra s nogom, ali u posljednje vrijeme mu je to jedna od glavnih mana u očima navijača. Kao i većina vratara iz Hajdukove škole dojma smo da ima problema kod izlaske sa crte.

Trenutno mediji špekuliraju o interesu Aston Ville – koliko može biti istine u tome da je trenutno posljednji klub Premiershipa zainteresiran za usluge Lovre Kalinića? Dobili smo potvrdu da skauti Ville već dulje vremena gledaju mladog vratara, ali još nisu poslali službenu ponudu. Trenutno je prvi vratar Lavova Bradley Guzan, Amerikanac, 1984. godište. U cijeloj sezoni dva puta je završio susret sa čistom mrežom, iako naravno to ne može biti krivnja isključivo vratara. On sam imao je sjajnih obrana, ali i kikseva. Upravo je jučer primio dva gola u porazu od Norwich Citya. Rezerve su Jad Steer kojemu na polusezoni ističe ugovor, a tu je i Mark Bunn, isto 1984.godište, koji nikada nije branio na visokoj razini pa im sigurno i nije prvi izbor za glavnog vratara. Sudeći prema godinama aktualnih golmana i životopisu rezervnog, ne bi bilo nerazumno da uzmu 25-ogodišnjaka koji je sigurno bolji od svega što imaju.

Može li Kale dobiti radnu dozvolu? I tu je odgovor pozitivan. Englezi su od ove sezone promijenili pravila izdavanja radnih dozvola pa, ukoliko bi iznos transfera bio veći od 50% prosjeka transfera u posljednjih par sezona i plaća igrača također u tom rangu, ne bi trebalo biti problema sa radnom dozvolom. Prevedeno, status reprezentativca je i dalje bitan, ali od ove sezone na snazi su i financijski kriteriji, a to bi značilo da bi i Kalinić i Hajduk trebali biti iznimno zadovoljni ako do transfera zaista dođe, jer će očito biti izdašan.

Jedan od najpouzdanijih talijanskih novinara kada su transferi u pitanju Gianluca Di Marzio jučer je objavio da je za vratara zainteresiran i Lazio. Posao vodio Federico Pastorello (transferirao je Pašalića u Chelsea). I tu se spominju cifre (3.5 i 5 milijuna eura) koje su puno veće od onoga što je Hajduk prošle godine spominjao kao zadovoljavajuće (2 milijuna eura) za prodaju vratara.

Spomenimo i da Kaliniću ugovor traje do ljeta 2017. godine, a ima udio u transferu – špekulira se da 20% budućeg transfera pripada njemu. Igračev hrvatski menadžer je Siniša Šošo.