Lokomotiva pogotkom u 97. minuti preokrenula dva pogotka zaostatka i slavljem protiv Hajduka preuzela drugo mjesto (VIDEO)

U posljednjoj (ujedno i derbi) utakmici 30. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je u Kranjčevićevoj rezultatom 3-2 (1-2) svladala Hajduk i tako stigla do šesnaeste ligaške pobjede u sezoni i preuzela drugo mjesto na ljestvici.

Gosti su imali dva pogotka prednosti zahvaljujući Miji Caktašu koji se u listu strijelaca upisao u 3. i 36. minuti (kazneni udarac). Domaći do smanjenja dolaze u posljednjim trenucima prvog poluvremena golom Denisa Kolingera, a do potpunog preokreta golovima Indrita Tucija u 66. i Olivera Petraka u 97. minuti utakmice.

Hajduk je do rezultatske prednosti došao iz prve spomena vrijedne situacije na utakmici. Dobar izlazak gostiju nakratko su spriječili domaći, loptu je ponovno osvojio Juranović i poslao dijagonalu lijevo, a tamo se nakon gužve od Dolčeka lopta odbija prema Caktašu koji odličnom reakcijom pored dva protivnička igrača matira Grbića za 0-1 Hajduka i svoj 15. ligaški pogodak u sezoni, deseti iz igre.

U 7. minuti odlična prilika za Lokomotivu. Nakon ubačaja s desne strane Ismajli je ispred ‘letećeg’ Posavca odbio, ali samo na glavu Uzunija koji s nekoliko metara šalje loptu okvir, ali s crte spretno odbija upravo Ismajli.

Deset minuta poslije Jradi je opasno ubacio iz prekida, lopta je prošla pored svih igrača i završila u rukama dobro postavljenog i koncentriranog Grbića.

U 20. velika prilika za Hajduk. Jakić je pogrešno odigrao dodavanje i do lopte dolazi Jairo, prolazi braniče i iskosa lijevo sa sedam metara puca u bliži kut, Grbić brani, a ispred Caktaša odbijenu loptu u korner šalje Kolinger.

Lokomotiva je imala posjed, ali nije uspijevala konkretno doći pred vrata Posavca. Na isteku 31. ‘Bili’ su imali još jednu odličnu situaciju kada je Jairo na lijevoj strani napada pobjegao domaćim braničima i poslao loptu malo, malo pored suprotne vratnice.

Gosti do povećanja rezultatske prednosti iz kaznenog udarca u 36. minuti. Fantastično je Jradi ‘izvozao’ Jakića i onda kvalitetnim dodavanjem proigrao u prostor Jaira, a njega nes(p)retno u duelu ruši Kovačić i sudac Damir Batinić odmah pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač bio je kapetan gostiju Caktaš, kojem je to bio šesti pogodak iz kaznenog udarca u ligi ove sezone, ukupno šesnaesti na kontu.

U 37. minuti Jakić je bio u odličnoj poziciji za pogodak nakon dodavanja Tucija, no njegov udarac sa sedam metara odlazi visoko, visoko iznad okvira vrata.

Uzbudljivu utakmicu gledali smo u Zagrebu. U 39. minuti fantastična prilika za Hajduk. Nakon ubačaja Caktaša s desne strane usamljen je na suprotnoj vratnici na šest metara ostao Jairo, a njegov udarac glavom s crte odbija Grbić.

Batinić je utakmicu produžio jednu minutu, a Lokomotiva do smanjenja rezultatskog zaostatka dolazi nakon isteka iste. Tolić je ubacio iz prekida s lijeve strane napada, gosti kratko odbijaju, a u nastavku ponovno Tolić ubacuje na drugu za Mersinaja, on glavom dodaje na prvu vratnicu za Kolingera koji pored Ismajlija dominantnim skokom posprema loptu u mrežu za 1-2 i prvi pogodak Lokomotive u utakmicama s Hajdukom u ovoj sezoni. Kapetanu domaćih 26-godišnjem Kolingeru ovo je bio prvijenac u aktualnoj sezoni, ukupno šesti gol u 182. Prva HNL nastupu.

U nastavak utakmice treneri su ušli s izmjenama. Kod domaćih je na klupi ostao žutim kartonom opterećeni Dominik Kovačić umjesto kojeg je ušao Petar Gluhaković, dok je kod gostiju umjesto ozlijeđenog Jaira na travnjak poslan 18-godišnji Ivan Brnić.

Lokomotiva je odličnu priliku imala već u 48. minuti kada je Kastrati ostao nečuvan desno na jedanaest metara, no njegov udarac je loš i odlazi preko okvira vrata.

U 52. minuti Dolček je nakon ubačaja Jradija iz kuta snažnim udarcem sa sedamnaest metara poslao loptu pristojno pored vratnice. U istoj minuti ubačaj Juranovića je zamalo prevario Grbića, koji ipak uspješno odbija dalje od svojih vrata.

Šest minuta poslije Tolić je s ruba šesnaesterca s lijeve strane napada uputio dobar udarac, no Posavec je bio dobro postavljen i odbio loptu.

U 60. minuti domaći su odigrali dobru akciju po desnoj strani te je istu snažnim udarcem okončao Uzuni, Posavec fantastično brani, prvi je na lopti Tuci koji trese mrežu, ali na signalizaciju prvog pomoćnika Vedrana Đuraka označeno je zaleđe. Nakon ‘tihe’ VAR provjere odluka sudaca na terenu je potvrđena.

Tomićeva momčad do izjednačenja dolazi u 66. minuti. Ponovno su odlično domaći izigrali lijevu stranu gostujuće obrane, a na dodavanje Kastratija prekrasnim je udarcem s ruba šesnaesterca Posavca matirao Tuci za 2-2. 19-godišnjaku je ovo bio treći ligaški pogodak u sezoni.

Izraženo je dominantnija bila Lokomotiva u ovom dijelu utakmice. U 69. minuti Jakić je uputio snažan prizemni udarac s petnaest metara, Posavec u padu brani.

U 76. minuti Nejašmić je odličnim dodavanjem pronašao Jakoliša koji s petnaest metara iz odlične pozicije šalje loptu visoko iznad okvira. Oba igrača u igru su ušla u 55. minuti umjesto Jurića i Krekovića.

Lokomotiva je do kraja susreta bila uvjerljivo dominantnija momčad i u potpunosti je kontrolirala događanja na travnjaku. Batinić je utakmicu produžio pet minuta, a u prvoj je Kastrati odlično prošao pored zbunjenih Dolčeka i Jradija te odigrao dobro za Uzunija, no njegov udarac s nekoliko metara odlazi pored okvira vrata.

Lokomotiva do potpunog preokreta dolazi u sedmoj minuti nadoknade. Tolić je ubacio iz kuta u skoku su najviši Kolinger i Petrak, a od potpnjeg lopta odlazi u mrežu pored nemoćnog Posavca za 3-2 i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ukupno šesti u 37. Prva HNL nastupu.

Lokomotiva je u sljedećem kolu gost Istri 1961 na Aldo Drosini u Puli, dok će Hajduk na Poljudu biti domaćin Slaven Belupu koji će u Split ići bez čak petorice standardnih prvotimaca koji su u današnjem velikom 1-0 slavlju nad Rijekom zaradili treće žute kartone.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

Trideseto kolo HT Prve lige od 21:05 u Kranjčevićevoj će zaključiti Lokomotiva i Hajduk. Obje momčadi su u borbi za drugu poziciju na ljestvici koja vodi u kvalifikacije Lige prvaka.

U ovosezonskim međusobnim susretima uspješniji su bili hajdukovci koji su na Poljudu slavili s 3:0 i 1:0 dok je u Zagrebu bilo bez golova.

Domaćini danas na raspolaganju nemaju kartonirane Karačića i Halilović, a Sammir, Budimir i Vojković su ozlijeđeni dok kod gostiju zbog ozljeda nedostaju Mujakić i Simić, Hamza ima kartone, a Eduok nije u konkurenciji zbog kršenja klupskog pravilnika.

Strateg Lokomotive Goran Tomić o utakmici je rekao: “Apsolvirali smo jako bitnu utakmicu protiv Rijeke. te smo ostvarili pozitivne rezultate protiv dva jako teška protivnika, kojima smo uzeli četiri velika boda, što je veliki uspjeh. Sljedeća utakmica je Hajduk koja je isto jako bitna. U naletu smo, puni smo samopouzdanja i dobro izgledamo na terenu, sigurno da želimo nastaviti s pozitivnim rezultatima. Hajduk je sam po sebi veliki klub, bez obzira na određene poteškoće u kojima se nalazi, tako da maksimalno ozbiljno shvaćamo utakmicu i dati ćemo sve od sebe da bodovi ostanu u Kranjčevićevoj.”

Igor Tudor je susret najavio na sljedeći način: “Situacija je kao i svaki put nakon poraza u nekoj nogometnoj ekipi, za one koji su pravi motivirajuća, za one koji nisu nije. Sreća je da igramo vrlo brzo, moramo se dobro pripremiti i odigrati kvalitetnu utakmicu.”

Za glavnog suca utakmice određen je Damir Batinić iz Osijeka kojem će pomagati Vedran Đurak (Stupno), Kruno Šarić (Županja) i Ivan Matić (Osijek). VAR i AVAR suci su Ivan Bebek (Rijeka) i Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat susreta je Ivan Smokrović iz Rijeke, a kontrolor suđenja Draženko Kovačić iz Križevaca dok će za sigurnost brinuti Miroslav Marković.