Lokomotiva pogotkom Halilovića do slavlja nad Rijekom, fantastično izdanje Hendije (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 2. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je rezultatom 1-0 (0-0) svladala Rijeku u Zagrebu i tako stigla do prve pobjede u ovoj sezoni, ujedno nanijevši gostima prvi poraz.

Pogodak odluke postigao je Dino Halilović u 53. minuti, a svakako vrijedi istaknuti i fantastično izdanje 31-godišnjeg Krunoslava Hendije (19. Prva HNL nastup u karijeri) koji se iskazao s nekoliko zaista čudesnih obrana.

Domaćini danas zbog samoizolacije uslijed pozitivnih rezultata na COVID-19 nisu mogli računati na Karačića, Cokaja, Mersinaja, Kovačića i Majića dok su gosti bili bez ozlijeđenih Smolčića i Capana.

Rijeka je puno bolje od suparnika otvorila susret i bila konkretnija u posljednjoj trećini. Prvi udarac vidjeli smo u petoj minuti kada je Halilović s dvadeset metara poslao loptu preko okvira Hendijinih vrata.

Dvije minute poslije Čolak na ubačaj Štefulja udarcem iz prve također šalje loptu pored vrata. Dominacija Rožmanove momčadi se nastavila, u 10. minuti na ubačaj Lončara do lopte dolazi Galović koji pada u duelu sa Čelikovićem, no Duje Strukan i VAR suci nisu se oglasili. Iz emitirane usporene snimke teško je reći je li u toj situaciji bilo dovoljno elemenata za najstrožu kaznu.

U 15. velika prilika za Rijeku, Halilović je odigrao za Yatekea koji izlazi prema vratima Lokomotive, no njegov udarac odličnom reakcijom skida Hendija. Minutu poslije igru je kod domaćina napustio Marko Đira zbog ozljede, a u igru ušao Dino Halilović.

Lokomotiva je prvi ozbiljniji izlazak i veću opasnost u blizini Pandurovih vrata kreirala u 18. minuti kada je Marković pucao, ali se lopta od bloka odbila u korner.

U 30. minuti Štefulj ponovno kvalitetno ubacuje u sredinu gdje je Yateke opet najviši u skoku, no i u ovoj situaciji Hendija izlazi kao pobjednik.

Do kraja poluvremena nije bilo izazova za vratare, te se na odmor otišlo bez pogodaka uz izraženo konkretniju igru Rijeke.

Rožman je u nastavak ušao s promjenom, umjesto očito ozljeđenog Tibora Halilovića ušao je Domagoj Pavičić.

Drugi dio počeo je u nešto izjednačenijem odnosu snaga, a prvi su dobru situaciju imali gosti u 50. minuti kada je Pavičić proigrao Čolaka koji ipak ne uspijeva primiti loptu. Napadač Rijeke bio je sam pred vratima Lokomotive i bila je to velika prilika za ‘Bijele’.

Lokomotiva do rezultatske prednosti dolazi iz prvog udarca u okvir na utkmici. Nakon akcije po lijevoj strani napada Ćuže sa samog ruba terena kvalitetno centrira u sredinu gdje iz drugog plana natrčava Halilović i ‘baca’ se na loptu te ju s pet metara posprema u mrežu za 1-0 domaćina. 22-godišnjem Haliloviću to je bio treći pogodak u 71. Prva HNL nastupu.

U 59. Pavičić je uputio snažan udarac s 25 metara, lopta se odbila od protivnika i zamalo prevarila vratara Hendiju. Za razliku od prvog dijela kada je Rijeka nerijetko dolazila u vrlo dobre situacije u posljednjoj trećini, u drugom dijelu smo gledali dosta bezidejne goste.

U 75. minuti poslije indirekta za Rijeku Murićev udarac je blokiran, lopta dolazi do Yatekea na dva metra, 20-godišnjaku prvi pokušaj fantastično brani Hendija i odbija loptu u vratnicu, u nastavku je ponovno na udarcu Yateke, no i taj mu pokušaj skida odlični vratar domaćih. Zaista je nevjerojatno kakve je prilike propustio realizirati gostujući napadač.

Digla je Rijeka uskoro tempo igre, u 79. Murić ubacuje iz kuta, u skoku je na petercu najviši usamljeni Esoval no Portugalac je iz odlične pozicije loptu poslao preko okvira vrata.

Veliki pritisak Rožmanove momčadi se nastavio, u 80. još jedna nevjerojatno propuštena prilika. Murić je pucao iskosa s desne strane napada, Hendija usprkos slabom pregledu uspješno kratko odbija, ali lopta ide u okvir i na putu do mreže pogađa Čolaka, koji je tako obranio čisti pogodak svoje momčadi. U nastavku se lopta odbija u gužvu iz koje Marković pokušava otkloniti opasnost no šalje loptu u visokom luku prema svojim vratima, no fanatastični Hendija je koncentriran i s crte odbija i taj pokušaj te čuva mrežu netaknutom!

Hendija je u 90. minuti skinuo i nezgodan dalekometni pokušaj Galovića, lopta se odbila od travnjaka pred 31-godišnjakom, no i ovu situaciju uspješno rješava i odbija u korner.

Do kraja susreta (tri minute sudačke nadoknade) Rijeka nije uspjela konkretno ugroziti protivnička vrata, te je Lokomotiva sa svega dva upućena udarca prema Sluginim vratima i bez nekoliko prvotimaca, uspjela doći do pobjede.

Lokomotiva u sljedećem kolu gostuje u Varaždinu kod Varaždina, a prethodno tom okršaju u srijedu u Zagrebu Tomićeva momčad igra 2. kolo kvalifikacija za Ligu prvaka protiv bečkog Rapida. Rijeka je u sljedećem kolu domaćin Istri 1961 na Rujevici.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

Drugo kolo Hrvatski Telekom Prve lige od 17:55 pred praznim tribinama u Kranjčevićevoj otvaraju Lokomotiva i Rijeka. Bit će to repriza nedavnog finala Kupa u kojem je na Šubićevcu slavila Rijeka golom Tibora Halilovića.

Dok su aktualni viceprvaci u uvodnom susretu teško poraženi kod Dinama (0:6), Rijeka je na Rujevici nakon preokreta u posljednjim minutama došla do pobjede nad novim prvoligašem Šibenikom (2:1).

Domaćini danas zbog samoizolacije uslijed pozitivnih rezultata na COVID-19 ne mogu računati na Karačića, Cokaja, Mersinaja, Kovačića i Majića dok su gosti bez ozlijeđenih Smolčića i Capana.

Trener Lokomotive Goran Tomić je u najavi utakmice rekao: “Poraz od Dinama me nije uopće pogodio, nije me psihološki ni dodirnuo, kamoli utukao. Nisam nimalo zabrinut nakon te teške maksimirske nedjelje jer ovo definitivno nije stvarno stanje naše momčadi, pa stoga nema ni razloga za glavobolju, budući da je poraz stigao kao plod nenormalne situacije. I zato se nimalo ne uzbuđujem, već protiv Rijeke sve će to izgledati drugačije, znatno bolje.”

Njegov kolega Simon Rožman je poručio: “Utakmica nema puno sličnosti s finalom Kupa Hrvatske. Puno se promijenilo, posebice u ekipi Lokomotive tako da će prvih nekoliko kola biti neizvjesno. Moramo biti bolji nego u posljednjoj utakmici protiv Šibenika, ali naravno nadamo se istom rezultatskom ishodu protiv Lokomotive.”

Glavni sudac dvoboja je Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati sugrađani Hrvoje Radić i Mario Pepur te Tomislav Bionda iz Zaprešića. U VAR sobi će biti Igor Pajač iz Sv. Ivana Zeline te Bojan Zobenica iz Velike Gorice. Delegat susreta je Ivan Jurina iz Zaboka, a kontrolor suđenja Domagoj Ljubičić iz Osijeka.