Leon Benko pogotkom u 89. minuti donio pobjedu Varaždinu protiv Šibenika na Šubićevcu (VIDEO)

U posljednjoj utakmici drugog dana programa 2. kola Hrvatski Telekom Prve lige Varaždin je na Šubićevcu rezultatom 0-1 (0-1) svladao Šibenik i tako upisao prvu pobjedu u novoj sezoni.

Strijelac pogotka vrijednog tri boda bio je 36-godišnji Leon Benko koji je u igru ušao samo minutu prije nego je u 89. matirao Nediljka Labrovića za pobjedu svoje momčadi.

Prvi su konkretno zaprijetili domaći. Sahiti je produžio za Pajića desno, a njegov pokušaj udarca/ubačaja dobrom reakcijom odbija Zelenika.

Tijekom prvih petnaest minuta Šibenik je bio u potpunosti dominantnija momčad, Rendulićevi igrači odlično su igrali nakon izgubljene lopte i onemogućivali protivnika u bilo kakvom ozbiljno izlasku prema naprijed. Iz takve igre kreirali su nekoliko opasnih situacija pred Zelenikom, no u završnici nije bilo dovoljno koncentracije kod Španje i Ampema, te je gostujući vratar bio bez ozbiljnog posla.

Uskoro se Toplakova momčad ipak uspjela othrvati ‘fanatičnom’ izdanju Šibenika, te polako i Varaždin počinje uz posjed izlaziti prema naprijed. Prvu svoju prijetnju gosti su imali u 19. minuti kada je Tkalčić iz daljine napucao loptu visoko iznad okvira vrata.

Velika prilika Šibenika u 20. minuti! Rak odlaže za Ampema, njegov udarac ‘iz koljena’ s petnaest metara ide u same rašlje, no Zelenika odličnom reakcijom čuva mrežu netaknutom.

Minutu poslije ponovno problemi za Zeleniku i društvo u posljednjoj liniji gostujuće obrane. Rak bježi po lijevoj strani napada i s ruba peterca pored istrčalog Zelenike gura u sredinu za Bulata kojeg zaustavljaju Rodin i Stolnik, u nastavku je ispred Ampema na lopti prvi Zelenika te su Varaždinci ‘preživjeli’ i ovu opasnost po svoja vrata.

U 27. minuti Pandža ne uspijeva zaustaviti Drožđeka koji mu bježi i s ruba lijeve strane šesnaesterca dobrim udarcem šalje loptu u suprotni kut, ali malo iznad okvira Labrovićevih vrata. Pandža je za opasan start nogom prema glavi Drožđeka zasluženo zaradio žuti karton.

Varaždin je dobru situaciju imao u 30. minuti kada se Delić poslije dodavanja s lijeve strane na tri metra od gola okrenut leđima našao u prilici, njegov pokušaj blokira Bilić, a u nastavku udlarac Senića iz daljine odlazi pristojno iznad vrata.

U 45. minuti prvog dijela nakon ubačaja iz kuta velika gužva na petercu Varaždina, Pandža pada u duelu s Rodinom, na lopti je u nastavku Ćurić koji nogom s pet metara promašuje okvir vrata. Uslijedila je tiha provjera situacije u kojoj je Pandža pao u duelu s Rodinom, no Tihomir Pejin i VAR kolege (Strukan, Grgić) odlučuju da nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

U prvoj i posljednjoj minuti sudačke nadoknade najbolja prilika za Varaždin u dosadašnjem dijelu utakmice. Na ubačaj Tkalčića sa strane Obregon se okreće pored Bilića i s nekoliko metara puca u bliži kut i pogađa dobro postavljenog Labrovića.

U nastavak susreta ušlo se s promjenom u redovima gostiju, umjesto Ivana Delića u igru je ušao Matija Kolarić.

Prvu pravu priliku u drugom dijelu imali su gosti u 49. minuti utakmice. Nakon ubačaja Mehdikhanija s desne strane napada Drožđek se ušuljao iza leđa Pajića i glavom s pet metara poslao loptu malo pored prve vratnice.

Tri minute poslije dobra situacija za Šibenik kada je poslije ubačaja iz kuta Bulat vratio za Ćurića čiji udarac s dvanaest metara odlazi malo iznad okvira vrata.

Ulaskom Kolarića Varaždin je dosta dobio u organizaciji napada. U 57. minuti Mehdikhani je u dobroj situaciji desno, no njegov udarac u bliži kut mirno brani Labrović. Dvije minute poslije s lijeve strane gostujućeg napada dalekometnim udarcem prijeti Drožđek, neprecizno i pored suprotne vratnice.

U 65. dvije promjene, kod domaćih iz igre Emir Sahiti, u igru Deni Jurić, a kod gostiju Vinko Petković mijenja Mehdija Mehdikhanija.

Odličan volej Ampem je uputio desno iskosa s dvanaest metara nakon ubačaja s lijeve strane napada u 71. minuti, snažan udarac išao je u bliži kut, no dobro postavljeni Zelenika odbija u korner.

U 75. Senić udarcem iz velike udaljenosti ‘ubija dosadu’ Labroviću, u istoj minuti na drugoj strani Rak na petercu malo kasni na ubačaj s desne strane i propušta zaprijetiti iz odlične situacije. Toplak tri minute poslije osvježava vezni red, umjesto Mateja Senića ušao je Jurica Grgec.

Šibenik zbog starta Španje nad Obregonom u 84. minuti ostaje s igračem manje jer je 28-godišnjem veznjaku to bio drugi žuti karton na utakmici.

Dvije minute poslije treneri rade po jednu zamjenu na svakoj strani, umjesto Nikole Raka ušao je Josip Kvesić, a kod gostiju umjesto Obregona Leon Benko.

Upravo Benko donosi pogodak vrijedan tri boda gostima. Nakon ubačaja iz prekida domaći loše otklanjaju i lopta u nastavku dolazi do Benka koji snažnim udarcem lijevom nogom s ruba šesnaesterca snažnim matira Labrovića za 0-1 u 89. minuti utakmice. 36-godišnjem Benku to je bio prvijenac u aktualnoj sezoni, ukupno 73. pogodak u 178. Prva HNL nastupu.

Treba istaknuti da je prethodno prekršaju Ampema, za koji je nagrađen žutim kartonom, nakon kojeg su gosti došli do pogotka Pejin propustio sankcionirati prekršaj Varaždinaca upravo na Ampemu.

Do kraja susreta, tri minute sudačke nadoknade, Šibenik je pokušavao s igračem manje pritisnuti i nekako doći do situacije za pogodak, no nije u tome uspio te je tako ipak nešto konkretniji Varaždin stigao do prve pobjede u novoj sezoni.

Šibenik u sljedećem kolu gostuje kod Gorice koja je u prvenstvo ušla s dvije gostujuće pobjede, dok će Varaždin u Varaždinu biti domaćin Lokomotivi koja nekoliko dana prije igra protiv bečkog Rapida u okviru 2. kola kvalifikacija za Ligu prvaka.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U drugom susretu subotnjeg programa 2. kola Hrvatski Telekom Prve lige Šibenik od 20:05 na Šubićevcu dočekuje Varaždin. Prvoligaško natjecanje se tako nakon osam godina vraća na ovaj stadion, ali dvoboj će biti odigran bez publike zbog nepovoljne epidemiološke situacije.

U prvom kolu nove sezone Šibenik je u posljednjim minutama susreta nakon preokreta poražen od Rijeke na Rujevici (2:1) dok je Varaždin na domaćem terenu uvjerljivo izgubio od Gorice (1:5).

Narančasti večeras ne mogu računati na Vukorepu koji se još oporavlja od posljedica prometne nesreće dok su gosti bez Djou koji je nedovoljno zaliječen te Perkovića koji je u samoizolaciji.

Trener Šibenika Krunoslav Rendulić susret je za Slobodnu Dalmaciju najavio sljedećim riječima: “Prije Rijeke je vladala teška depresija, svi su nas otpisali i mislili kako ćemo primiti najmanje pet komada. Sada svi očekuju pobjedu i misle da bi sve drugo bilo neuspjeh. No, Varaždin je nama teža utakmica od Rijeke! Trebamo ostati čvrsto na zemlji. Moramo biti svjesni svojih kvaliteta, ali i nedostataka. Samo uz maksimalan pristup možemo se nečemu nadati.”

Strateg Varaždina Samir Toplak je pak rekao: “Uvijek nam je na Šubićevcu bilo teško igrati. Sjećam se kada sam bio igrač uvijek smo s Varteksom u Šibenik odlazili kao favoriti, ali bilo nam je teško za igrati. Očekujem da budemo hrabri, kompaktni i da pokažemo zrelost u igri.”

Glavni sudac utakmice je Tihomir Pejin iz Donjeg Miholjca kojem će asistirati Marjan Tomas (Osijek), Kruno Šarić (Županja) i Ante Čuljak (Zagreb), a u VAR sobi će biti Duje Strukan (Split) i Miro Grgić (Osijek). Delegat susreta je Jakov Juretić (Split), suce će kontrolirati Branko Stipković (Krašić) dok je ispred HNS-a za sigurnost zadužen Vlado Dominić.