Kup: Lokomotiva preokretom protiv ‘Farmaceuta’ do drugog finala u povijesti (VIDEO)

Lokomotiva je u prvoj utakmici polufinala dvadeset i devetog izdanja Hrvatskog nogometnog kupa rezultatom 1-3 (1-0) svladala Slaven Belupo u Koprivnici i tako stigla do drugog finala u svojoj povijesti.

Domaći su u prvom poluvremenu bili izraženo bolja momčad, što su i kapitalizirali prekrasnim pogotkom Bruna Gode u šestoj minuti za vodstvo, dok smo u drugom dijelu gledali potpuno suprotnu utakmicu u kojoj je Lokomotiva u potpunosti dominirala i u konačnici golovima Enisa Cokaja (67.), Marka Tolića (79.) i Mytra Uzunija (95.) – stigla do potpunog preokreta i velikog slavlja. Također vrijedi istaknuti veliki doprinos Sammira, koji je nakon ulaska u drugom poluvremenu upisao dvije vrlo lijepe asistencije.

Nakon uvodnih pet minuta igre bez spomena vrijednih situacija i uz mekan pristup, uglavnom oko centra terena, ‘Farmaceuti’ iz prvog udarca prema vratima u šestoj minuti dolaze do rezultatske prednosti.

Domaći su na sredini terena prekinuli gostujući napad, loptu je povukao Goda kojeg su nepostavljeni protivnici pustili da u miru vuče prema naprijed, a 22-godišnji Vinkovčanin (pored zakašnjele reakcije Petraka) iskosa s lijeve strane s nekih 25 metara fantastično pogađa suprotni kut za 1-0 svoje momčadi. Bio je to Godi prvi kup pogodak u karijeri, ujedno i ovosezonski prvijenac.

Stipićeva momčad u ovom je periodu utakmice izgledala čvršće, defanzivno orijentirana i dobro organizirana u fazi obrane, uz pristojne pokušaje izlaska prema naprijed. Lokomotiva se s druge strane dosta mučila s organizacijom napada i praktički nije ozbiljnije uspijevala doći pred šesnaesterac domaćih.

Sljedeću prijetnju vidjeli smo u 15. minuti kada su domaći ponovno povukli dobru kontru, no istu je malo nepreciznim udarcem s nekih dvadesetak metara okončao Lulić.

Četiri minute poslije ponovno dobra situacija za Slaven Belupo. Bogojević je probio lijevu stranu gostujuće obrane i odigrao odličnu povratnu loptu za neshvatljivo usamljenog Glavčića, no njegov snažan udarac s ruba šesnaesterca odlazi malo iznad okvira vrata.

Minutu poslije Mikulić igra lošu povratnu loptu prema svom vrataru Filipoviću, koji ipak uspijeva pred protivničkim napadačem prvi stići do lopte i ispucati ju daleko izvan igre. Bila je to prva spomena vrijedna situacija za Lokomotivu na utakmici.

Nešto je angažiranije zaigrala Lokomotiva. U 31. minuti nakon proboja po desnoj strani napada u sredini je na petercu (možda rukom) loptu primirio Tuci i atraktivno u padu iz voleja zaprijetio spremnom Filipoviću, koji pri reakciji nije imao ni najmanjih problema.

Pet minuta poslije ponovno dobra situacija za Lokomotivu, Atiemwen se našao u samoj završnici napada i s nekih pet metara spremao na udarac prema vratima, no drugi pomoćnik Đurak označava zaleđe dodavača Tucija, što Bebek i potvrđuje.

U 43. minuti domaći su ponovno dobro izigrali lijevu stranu gostujuće obrane, Bogojević odličnim dodavanjem pronalazi Lulića na rubu šesnaesterca, on se okreće i upućuje dobar udarac nakon kojeg lopta odlazi ipak malo pored suprotne vratnice.

Do kraja poluvremena nije bilo spomena vrijednih situacija te se na odomor otišlo s minimalnom (prema prikazanom i zasluženom) prednošću Slaven Belupa.

U nastavak susreta dosta je kvalitetnije ušla Lokomotiva, momčad Gorana Tomića bila je izraženo više postavljena na terenu i konstantno vršila pritisak u protivničkoj polovici, no bez konkretnije koristi. U 57. minuti strateg domaćih radi dvostruku izmjenu, umjesto Tucija i Petraka u igru su ušli Jakić i Tolić.

Samo minutu poslije nakon što je ušao Tolić je poslije atraktivnog prolaska pored Solde, pao u šesnaestercu upravo nakon kontakta sa spomenutim Soldom, no Bebek i VAR sudačka postava odlučili su da tu nije bilo dovoljno elemenata za kazneni udarac. Dojam je da su suci u ovoj situaciji donijeli neispravnu odluku.

U 68. minuti Lokomotiva dolazi do izjednačenja. Sammir (ušao minutu prije umjesto neprimjetnog Atiemwena) je fantastičnim dodavanjem pronašao neobjašnjivo zaboravljenog Cokaja, koji udarcem iz prve s nekih osam metara, dobrim dijelom zavhaljujući i vrlo lošoj reakciji Filipovića, postiže svoj drugi kup pogodak u sezoni za 1-1.

Jakić je u 72. minuti s nekih osamnaest metara uputio snažan udarac prema vratima Filipovića, no lopta odlazi malo, malo iznad okvira.

Potpunu dominaciju Lokomotiva je ponovno zamalo kapitalizirala minutu poslije kada je na prizemni ubačaj Jakića s desne strane napada na suprotnoj vratnici nekoliko centimetara zakasnio usamljeni Uzuni. Isti je igrač nekoliko sekundi poslije ponovno u vrlo dobroj situaciji, no njegov slabašan udarac s nekih deset metara uspio je obraniti Filipović.

Nakon ovakvog razvoja događaja na travnjaku u drugom dijelu utakmice, Tomić je evidentno naložio svojoj momčadi da se malo povuče i prepusti loptu protivniku, kako bi po oduzetoj lopti imali više prostora u kontranapadu, a takav pristup vrlo brzo se isplatio.

Držala je momčad Belupa loptu u nogama jedan duži period, no gosti su nakon oduzimanja iste izašli u dobru kontru koja je u ‘prvom valu’ odbijena, a u nastavku ponovno Sammir odličnim dodavanjem asistira – ovaj put Toliću, koji iskosa s ruba desne strane peterca lijepim potezom prebacuje Filipovića i šalje loptu u suprotni kut za preokret svoje momčadi u 78. minuti. Toliću je ovo bio treći kup pogodak u karijeri, ujedno i treći u ovoj sezoni, prethodno je dva puta tresao mrežu Vinogradara u osmini finala.

Konačnih 1-3 postavio je Uzuni na dodavanje Kastratija u petoj od sedam minuta sudačke nadoknade. Dvadesetčetverogodišnjaku je to bio četvrti kup pogodak u karijeri, treći u aktualnoj sezoni.

Lokomotiva će suparnika u finalnom dvoboju, koji je na rasporedu 1. kolovoza u Šibeniku, saznati nakon sutrašnjeg drugog polufinalnog sraza u kojem Rijeka na Rujevici dočekuje Osijek (20:15h).

Danas se s početkom u 20 sati i 15 minuta, prvom utakmicom polufinala Hrvatskog nogometnog kupa između Slaven Belupa i Lokomotive, nastavlja nogometna sezona u Hrvatskoj.

Posljednja nogometna utakmica u državi odigrana je 9. ožujka, kada je Lokomotiva rezultatom 1-3 svladala Goricu u gostima. Odlukom Stožera civilne zaštite od 30. svibnja je odobren nastavak sportskih natjecanja na otvorenom, a prethodno ovim odlukama klubovima su od 27. travnja dozvoljeni treninzi te se od tada i pripremaju za nastavak sezone.

Od sredine svibnja počela su i testiranja igrača, stručnog stožera i klupskog osoblja na Covid-19 virus, te do danas nije prijavljen nijedan pozitivan test. Savez još uvijek nije javno objavio detaljan zdravstveni protokol u slučaju da netko od dionika bude pozitivan, no zato su javno dostupne informacije o ostalim detaljima organizacijskog protokola, koji je zbog pandemije koronavirusa uvelike izmijenjen.

Utakmice će se u ovoj fazi nastavka natjecanja još uvijek igrati bez gledatelja, iako s obzirom na epidemiološku situaciju u državi postoje podijeljena mišljenja u širim društvenim krugovima o toj mjeri.

‘Farmaceuti’ su polufinalni dvoboj dvadeset i devetog izdanja domaćeg kupa izborili 1-2 slavljem protiv Hrvaca u šesnaestini faze natjecanja, zatim 0-2 pobjedom protiv BSK Bijelo Brdo, te u konačnici četvrtfinalnim trijumfom nad Goricom u gostima (1-2). Lokomotiva je svoj put do polufinala izborila preko Oriolika (0-3), Vinogradara (0-3) i uvjerljivim četvrtfinalnim slavljem nad liderom druge lige Šibenikom u Šibeniku (0-4).

Koprivnički prvoligaš danas će pokušati izboriti treće finale kupa u klupskoj povijesti, u prvom su (sezona 2006/2007) u dvije utakmice poraženi od Dinama (1-0 i 1-1), a u drugom (sezona 2015/2016) od istog suparnika rezultatom 2-1. U polufinalima je Belupo do sada nastupao šest puta.

Lokomotivi je, s druge strane, ovo prilika da izbori svoje drugo finale natjecanja. Jedino finale igrali su u sezoni 2012/2013 kada je u dvije utakmice s ukupnih 5:4 (2-1, 3-3) bolji bio Hajduk. Današnjim gostima ovo će biti treće polufinale u povijesti.

Glavni sudac utakmice je Ivan Bebek iz Rijeke, a pomoćnici na travnjaku će mu biti Goran Pataki iz Đakova i Vedran Đurak iz Siska. VAR sudac je Mario Zebec, a njegov asistent Tomislav Petrović.

Na travnjak stadiona Ivan Kušek Apaš u Koprivnici treneri Tomislav Stipić i Goran Tomić odlučili su poslati sljedeće sastave: