Kraj lude završnice, Lokomotivi drugo mjesto i kvalifikacije za Ligu prvaka, Čolak s nova četiri pogotka postao najbolji strijelac lige (VIDEO)

Grafika: NK Lokomotiva

Utakmicama u Gradskom vrtu i Rujevici okončano je dvadeset i deveto izdanje elitnog domaćeg nogometnog natjecanja.

Dramatičan rasplet posljednjeg kola okončan je slavljem Lokomotive koja je u Gradskom vrtu rezultatom 1-2 (0-0) svladala Osijek i tako osvojila drugo mjesto i izborila kvalifikacije za Ligu prvaka. Rijeka je u drugoj utakmici koja se igrala u istom terminu uz četiri pogotka Antonija Mirka Čolaka svladala Istru 1961 rezultatom 4-2 (3-0).

Napadač riječkog prvoligaša zahvaljujući činjenici da je svojih dvadeset pogodaka postigao u najmanje odigranih minuta u odnosu na Miju Caktaša i Mirka Marića, sezonu zaključuje s titulom najboljeg strijelca HT Prve lige.

Treba istaknuti da, iako su se susreti igrali bez gledatelja na tribinama sukladno epidemiološkim odlukama nadležnih, navijanja i podrške nije nedostajalo ni u Osijeku, ni u Rijeci jer su se domaći navijači slavonskog i riječkog prvoligaša okupili ispred stadiona i bodrili svoje momčadi u važnim okršajima.

Prvo uzbuđenje vidjeli smo u četvrtoj minuti kada je Škorić loše odigrao povratno prema Ivušiću, koji ipak stiže do lopte prije Tolića te od potonjeg ista izlazi van igre.

Lokomotiva je dominantnije otvorila utakmicu, no nakon desetak minuta igre Osijek uspostavlja ravnotežu te u 14. minuti bilježimo i prvi pokušaj domaćina. Marić je lijevo primio Majstorovićevu dugu loptu i snažnim prizemnim udarcem iskosa natjerao Grbića na dobru intervenciju nogom i prvu obranu na utakmici.

Nakon kratkog perioda ravnopravnog nadmetanja ponovno je dominaciju uspostavila Tomićeva momčad. U 18. minuti Tolić je uputio udarac s kojim Ivušić nije imao problema. U istoj minuti u Rijeci Rijeka dolazi do rezultatske prednosti i (s obzirom na okolnosti) prirvremeno do drugog mjesta. Ubačaj Baruta s desne strane napada u vratnicu petom prosljeđuje Andrijašević, a odbijenu loptu u mrežu za 1-0 posprema Čolak, kojem je to bio sedamnaesti ligaški pogodak u sezoni.

U 24. minuti Rijeka povećava svoju rezultatsku prednost. Strijelac je ponovno bio Čolak koji je ovaj put poentirao udarcem s deset metara na atraktivno dodavanje petom Pavičića.

Marić i Lopa dobro su izigrali desnu stranu gostujuće momčadi u 29. minuti, akciju je udarcem s osam metara okončao Marić, no lopta odlazi iznad okvira Ivušićevih vrata.

U 35. minuti Čolak stiže do hat-tricka i devetnaestog ligaškog pogotka u sezoni, kojim se izjednačio s Osijekovim napadačem Mirkom Marićem. Mrežu je zatresao iz kaznenog udarca koji je Zebec dosudio zbog Močinićevog igranja rukom nakon Andrijaševićevog ubačaja.

Minutu poslije trećeg pogotka Rijeke, Osijek je u Gradskom vrtu imao svoju najbolju priliku u dotadašnjem dijelu susreta. Marić kratko bježi obrani gostiju i izlazi prema vratima Grbića, njegov prvi pokušaj blokira Kolinger, a drugi u korner odbija dobro postavljeni gostujući vratar. Uskoro na drugoj strani Karačić udarcem iz teške pozicije iskosa s desne strane tjera Ivušića na kvalitetnu obranu i odbijanje u korner poslije kojeg nije bilo prijetnje za domaća vrata.

Do kraja poluvremena nije bilo promjena rezultata te je na odmoru Rijeka sa 64 boda na kontu, jednim više od Osijeka i Lokomotive, držala drugo mjesto prvenstvene ljestvice i imala mjesto u kvalifikacijama za Ligu prvaka.

Osijek je vrlo blizu vodstva bio u 47. minuti kada je na ubačaj Lope iz kuta Škorić bio najviši u skoku i snažno glavom s četiri metra uputio loptu u okvir, no Grbić se ističe odličnom reakcijom i čuva mrežu netaknutom.

Lokomotiva do rezultatske prednosti dolazi pogotkom (uskoro novog igrača Dinama) Jakića u 53. minuti. Uzuni je odigrao dobro u prostor za Kastratija koji igra povratnu, udarac Uzunija brani Ivušić, odbijenu loptu u mrežu s dva metra posprema Jakić, a Strukan na signalizaciju pomoćnika Radića označava zaleđe. Nakon kraće tihe provjere s VAR kolegama, pogodak gostiju opravdano je priznat i tako je Lokomotiva na trenutak preuzela drugu poziciju.

Na trenutak jer četiri minute poslije Marić na suprotnoj strani s deset metara posprema loptu mrežu nakon ubačaja Talysa za 1-1. Loše je reagirala obrana gostiju u ovoj situaciji, a najbolji napadač Osijeka kvalitetno je to iskoristio za svoj dvadeseti ligaški pogodak u sezoni. Naravno, u borbi za drugo mjesto u ovom je trenutku Rijeka ponovno imala toliko željenu poziciju.

Na Rujevici je Čolak u 54. minuti postigao svoj četvrti pogodak na utakmici pa se tako u potpunosti zahuktala i borba za najboljeg strijelca lige jer su tu poziciju s po dvadeset postignutih golova dijelili Caktaš, Marić i Čolak. U 60. minuti Istra je stigla do pogotka preko Guzine koji postavlja 4-1.

U Gradskom vrtu dobar period Osijeka. Jugović je u 68. uputio snažan udarac s osamnaest metara, lopta odlazi malo pored vratnice, a tri minute poslije se i Pilj našao u dobroj situaciji no nije uspio iz blizine pogoditi okvir gostujućih vrata.

Pilj ponovno prijeti u 78. minuti, snažan udarac uputio je s osamnaest metara no Grbić odličnom reakcijom brani svoja vrata. U istoj minuti Guzina pogotkom iz kaznenog udarca postavlja 4-2 na Rujevici. Bio je to treći pogodak za 26-godišnjeg napada u dresu Istre.

Bolji je bio Osijek u završnici, aktivniji, energičniji. U 84. minuti udarac Jugovića s osam metara, poslije lijepog proboja Ndockyta, odlazi malo, malo pored vratnice. Minutu poslije Grbić se iskazuje odličnom obranom, Ndockyt je snažno pucao u donji lijevi kut, no gostujući vratar je siguran. Bolje izdanje Kuleševićeve momčadi se nastavilo, u 86. Beljo prizemnim udarcem šalje loptu pored vratnice.

Lokomotiva do pogotka za ponovno stjecanje rezultatske prednosti stiže u 88. minuti. Odigrali su gosti kratku akciju nakon ubačaja iz kuta, Tolić je snažno ubacio u peterac gdje u duelu s Budimirom loptu u vlastitu mrežu nesretno posprema Lončar za 1-2 i veliko slavlje gostiju.

U trećoj od šest minuta sudačke nadoknade Uzuni je zatresao mrežu, no opravdano pogodak nije priznat zbog zaleđa. Uskoro je u Rijeci okončan sraz Rijeke i Istre slavljem Rožmanove momčadi 4-2, te se na Rujevici s nestrpljenjem iščekivao rasplet u Gradskom vrtu.

U petoj minuti nadoknade u Osijeku Majstorovićev udarac od bloka Kovačića odlazi malo pored vratnice i u korner. Strukan na sugestiju VAR kolega odlazi pogledati situaciju na monitor zbog mogućeg igranja rukom Kovačića, no opravdano odlučuje da se to nije dogodilo.

U osmoj minuti sudačke nadoknade Strukan svira kraj i počinje veliko slavlje igrača i stručnog stožera Lokomotive koja je tako prvi put nakon sezone 2012/2013 osvojila drugo mjesto Prve lige, ali ovaj put uz veliki ‘dodatak’ – kvalifikacije za Ligu prvaka.

Osijek: Ivušić, Talys, Majstorović, Škorić (od 59. Lončar), Silva, Ndockyt, Žaper, Lopa (od 59. Pilj), Jugović (od 85. Beljo), Marić, Mance
Lokomotiva: Grbić, Čeliković (od 46. Marković), Kolinger, Kovačić, Karačić, Cokaj (od 74. Sammir), Mersinaj (od 70. Budimir), Jakić (od 80. Majić), Uzuni, Kastrati

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U posljednjih 90 minuta aktualne sezone HT Prve lige past će odluka o tome tko će ponijeti status viceprvaka čime će izboriti kvalifikacije Lige prvaka.

U igru su preostale tri momčadi – Osijek, Lokomotiva i Rijeka. Dok će prve dvije odigrati međusobni sraz u Gradskom vrtu pobjednik kojeg sigurno osvaja drugo mjesto, Rijeka će na Rujevici dočekati Istru 1961 te se nada svojoj pobjedi, ali i remiju u Osijeku kako bi se probila na poziciju odmah iza Dinama. Ukoliko pak Rijeka ne pobijedi Zeleno-žute Osijeku bi u odgovarao i neriješeni ishod jer bi u tom slučaju imao bolji međusobni omjer u susretima s Lokomotivom.

Nažalost odlukom HNS-a zbog pogoršanja epidemiološke situacije završnica sezone se igra bez prisustva gledatelja na stadionima što je naročito teško palo Bijelo-plavima koji su takav stav krovne nogometne organizacije nazvali sramotnim. Kohorta je pak odlučila da će utakmicu pratiti na video zidu smještenom ispod istočne tribine stadiona.

Obje utakmice, Osijek – Lokomotiva i Rijeka – Istra 1961, počinju od 21:05 sati.

Osijek je u aktualnoj sezoni u tri susreta s Lokomitvom upisao dvije pobjede (4:0 i 0:1) dok je prvi ovosezonski duel pripao klubu s Kajzerice (2:1).

Domaćini danas zbog ozljeda ne mogu računati na Bočkaja, Kleinheislera i Grezdu dok su gosti iz istog razloga bez Atiemwena.

Trener Osijeka Ivica Kulešević je u najavi utakmice rekao: “Ne volim taj termin – povijesna utakmica. Mi smo u svaki dvoboj do sada ulazili kao da nam je upravo on najvažniji, tako je i sada, kada pada odluka. Imali smo odličnu sezonu i bilo bi sjajno za sve nas i naše navijače da je završimo na najbolji mogući način.”

Njegov današnji suparnik Goran Tomić je izjavio: “Ovo je valjda dosad najjednostavnija najava neke utakmice, jer nam samo pobjeda donosi to željeno drugo mjesto. I Osječani i mi želimo isto, vjerujem da ćemo pronaći pravu taktiku za tih posljednjih 90 minuta.”

Glavni sudac dvoboja u Gradskom vrtu je Duje Strukan i Splita kojem će pomagati Goran Perica (Šibenik), Hrvoje Radić (Split) i Marko Matoc (Zaprešić), a u VAR sobi će biti Marin Vidulin (Kanfanar) i Bojan Zobenica (Velika Gorica). Delegat utakmice je Damir Bogdanović (Vukovar), suce će kontrolirati Miroslav Vitković (Velika Gorica), a časnik za sigurnost ispred Saveza je Miroslav Marković.

Kulešević i Tomić su se odlučili za sljedeće početne sastave:

Rijeka će u regionalnom derbiju pokušati doći do četvrte ovosezonske pobjede nad Istrom 1961 koja je u mislima u doigravanju za popunu Prve HNL gdje je 2. i 5. kolovoza očekuje Orijent 1919. U tri prethodna ovosezonska susreta Rijeka je upisala tri pobjede (0:3, 2:0, 1:3).

Domaćini danas ne mogu računati na kartoniranog Halilovića i ozlijeđenog Smolčića, a gosti su bez suspendiranih Blagojevića, Paeza i Grujevića, a Bušnje ne može igrati odlukom Rijeke obzirom da se radi o njenom igraču koji je na posudbi.

Simon Rožman je uoči susreta rekao: “Bit će zanimljivo zadnje kolo. Spremni smo, čeka nas neugodna Istra 1961 koja je u posljednjim utakmicama dobro igrala. Istra ima svoju računicu, ali mislim da nisu još “glavama” u kvalifikacijama. Mi trenutno ne razmišljamo o Kupu (op.u. suparnik Lokomotiva 1. kolovoza u Šibeniku), moramo se fokusirati na sebe i svoj sadržaj.”

Strateg Istre 1961 Ivan Prelec je izjavio: “Zadnja prvenstvena utakmica, slično kao i prethodne dvije – za nas nema rezultatskog značaja, situaciju promijeniti ne možemo, no bitna je zbog samopouzdanja. Igramo protiv Rijeke koja ima dobru šansu osigurati drugo mjesto, stoga je ispred nas sigurno zahtjevna utakmica. Dat ćemo svoj maksimum, a nakon toga se koncentrirati na utakmicu protiv Orijenta.

Utakmicu na Rujevici sudit će Mario Zebec iz Cestice kojem će asistirati Jerko Crnčić (Vrbovec), Vedran Đurak (Stupno) i Dario Kulušić (Šibenik) dok će za video tehnologiju brinuti Goran Gabrilo (Split) i Borut Križarić (Čakovec). Delegat sraza je Stjepan Žugaj iz Velike Gorice, a kontrolor suđenja Tomislav Šetka iz Đakova dok je HNS-ov časnik za sigurnost Miroslav Cindrić.