Kopićev start iz snova

Hajduk je, nakon raspucavanja s bijele točke, pobijedio Lokomotivu i ušao u finale kupa. Tako će bijeli nakon punih pet godina ponovno nastupiti u samoj završnici Hrvatskog nogometnog kupa. Zadnje svoje finale su igrali u proljeće 2013. kad su svladali baš jučerašnjeg protivnika i od tada, pa sve do jučer, polufinale je bilo krajnji domet za splitsku momčad.

Hajduk je u prvom poluvremenu imao apsolutnu dominaciju,  nekoliko dobrih prilika za gol, od kojih je najizglednija bila ona Borje Lopeza, nakon što je Šemper kratko i dosta nesigurno odbio udarac Tome Bašića.

U drugom dijelu je Lokomotiva ulaskom Chage uspijela uspostaviti kakvu, takvu ravnotežu i onda iz kornera, iz prve prave prilike, u 54 minuti zabila. Lovro Majer je izveo skraćeni korner, a Majstorović neometan s pet metara zabio na drugoj stativi.

Pet minuta kasnije, Hajduk je uzvratio. Fomitschow je povukao loptu po lijevoj strani, dao je Adamu Gyurscu, koji s visine šesnaeserca dodaje Hamzi, a ovaj potonji se fino, u primanju lopte oslobodio čuvara, te plasirao loptu pored Šempera.

Rezultat se više nije mijenjao. Ni nakon 90 minuta igre, niti nakon još 30 minuta produžetaka.

A bilo je prilika, poput one koju je imao Franko Kovačević u 79. Minuti. Opet loša reakcija Šempera, Kovačević ima ispred sebe prazan gol, ali je na žalost promašio. Ili one iz 94. Minute, kada je Toma Bašić pokušao sa desetak metara, desno iskosa.

Na kraju, Hajduk je ipak u raspucavanju s bijele točke bio mirniji. Pogodili su redom Caktaš, Said, Filip i Radošević, a udarac Bašića je obranio Šemper. S druge strane, kod Lokomotive, nisu bili precizni Majer i Musa i Hajduk se plairao u finale kupa.

Ovo je bila 12. službena utakmica Željka Kopića na klupi Hajduka. Nije to puno susreta, ali je Kopić u tom kratkom periodu napravio čitav niz malih pothvata.

U kupu je u četvrtfinalu izbacio Osijek i to pobjedom u Gradskom vrtu. Polufinale je apsorbirano jučer u Kranjčevićevoj, opet u gostima.

U prvenstvu je Kopićev skor 8 pobjeda, 1 remi i 1 poraz. Gol razlika 23:6. Pri tom su pali i Rijeka na Rujevici, te Dinamo u Maksimiru.

25 bodova u 10 prvenstvenih utakmica. Točno toliko su skupili bijeli prije Kopićevog dolaska, samo što im je za taj učinak trebalo 15 kola, uz bitno lošiju gol razliku (27:19).

Što je zapravo Kopić napravio?

Puno toga.

Izvukao je iz „naftalina“ u prethodnika „zaboravljene“ Ohandzu i Saida, koji su uzvratili sa 7, odnosno 5 golova.

Promijenio je i golmana. Doduše, Letica je dobio priliku na Rujevici nakon ozljede Stipice, ali nakon što je Stipica ozdravio i dalje je „Karlo Veliki“ kako se ovih dana tepa Hajdukovom vrataru, ostao prvi golman ekipe.

Godinama se priča kako su bekovi najveći Hajdukov problem.

Više se ne priča.

Posljednjih nekoliko utakmica, zapravo čitav proljetni dio, Juranović i  Fomitschow su redovito među boljim igračima Hajduka. Već u ranoj fazi napada, obojica idu visoko, preko centra, nude se, protrčavaju, otkrivaju i uz sve to stižu pokriti sve što treba u defanzivnom dijelu.

Kada na sve ovo, dodamo i visoki presing u fazi obrane, bolju kontrolu lopte u fazi napada, onda imamo i rezultat. A rezultat je više postignutih golova i manje primljenih. Pa je to onda i više bodova u prvenstvu i primicanje Dinamu na 6 bodova zaostatka. Pa je to onda i finale kupa nakon pet godina.

Za prvih dvanaest utakmica, Željko Kopić zaslužuje samo pohvale. Zato ih je dobio.

Imao je i Joan Carrillo finu seriju prošle sezone, osvojio je 22 od mogućih 27 bodova u posljednjoj četvrtini prvenstva. I na početku ove sezone, u kvalifikacijama za EL, Hajduk je bio dojmljiv. I igrom i rezultatom. I Carrillo je dobivao pohvale. Između ostalog i na ovom portalu. Dobivao ih je, jer je zaslužio. A onda su uslijedili kiksevi, pad u igri i rezultatska kriza… i Carrillo je dobio otkaz.

Na trenerskoj klupi, posebno onoj Hajdukovoj, potrebno se dokazivati pred prilično širokim „zainteresiranim“ auditorijem, iz tjedna u tjedan. Hajdukov trener mora pobijeđivati u serijama, podizati vrijednost igrača i uz sve to, postupno uvoditi igrače iz Akademije u prvu momčad.

Zasad Kopiću ide dobro u svim segmentima i sve što možemo je poželjeti da to potraje što duže, na zadovoljstvo svih navijača Hajduka.