Search
Close this search box.

Komunikacijski fijasko

Rijetko viđena zbunjenost odigravala se oko utakmice Hajdukmdash;Rijeka, a čini se da iznenađenjima još nema kraja. Je li se sve moglo izbjeći pametnijom komunikacijom? Naravno. Sitnice ponekad zaista život znače. No, krenimo redom.

Griješiti je ljudski, ne ispričati se za greške stvar je kulture

Ove sezone prvi veći komunikacijski propust dogodio se nakon što je pao sustav prodaje ulaznica i pretplata prije utakmice Hajdukmdash;Dundalk. Sustav je pao na oko sat i pol vremena, što je za mnoge navijače koji su čekali u redu značilo da su na utakmicu uspjeli ući tek na drugom poluvremenu. Bila je to prva europska utakmica u sezoni, utakmica kad navijači tradicionalno u većem broju odlaze po svoje ulaznice i godišnje karte i na to je trebalo biti spreman. Da sustav padne, moguće je. Sruši se i jedan Facebook, a da ne bi prodaja ulaznica nekog nogometnog kluba. No, nakon što je cijela “gungula” prošla, iz Hajduka se nitko nije službeno ispričao navijačima na problemima. “Sitnica” koja život znači. No, to je ništa u usporedbi s mjestom odigravanja utakmice Hajdukmdash;Rijeka. Krenimo redom.

Neiskorišten pozitivan moment

Da je drenaža, a shodno tome i travnjak na Poljudu loš, znaju već i ptice na grani. Na podlogu se ne žale samo gosti nego i domaća momčad pa tako i aktualni trener Igor Tudor koji preferira igru “po zemlji”, što je znatno otežano ako je travnjak loš. Drenaža i zelena površina nad njom nisu se mijenjali punih 35 godina. I umjesto da na tome gradi priču, vodstvo Hajduka zakazalo je prije svega u komunikaciji s navijačima. Podsjetimo, još je u travnju raspisan natječaj za novi travnjak. Zamjena istog počela je 2.9., dakle gotovo pet mjeseci nakon što je raspisan natječaj. Da će se prodavati dijelovi travnjaka doznaje se dan nakon, trećeg rujna, a prodaja je organizirana idućeg dana, četvrtog rujna u četvrtak. Trava se prodavala u bijelim plastičnim vrećicama, što je odavalo dojam neorganiziranosti trenutačnog vodstva kluba. U pet mjeseci nije se stigla izraditi barem kakva takva strategija i prodaja “svetog komadića” Poljuda. Da se najavilo da će se u prodaju ići ranije moglo se sve bolje organizirati, ako ne već vlastitim idejama, onda sigurno idejama navijača kojih ne bi nedostajalo.

Objektivni problemi i kako se nositi s njima

Da zamjena travnjaka neće proteći glatko, moglo se očekivati. Evo samo tri točke na koje se moglo i trebalo misliti unaprijed;

Raspored utakmica mdash; u zgusnutom rasporedu teško je pronaći “rupu” da se novi travnjak postavi
Odnos HNSmdash;a prema Hajduku, ali i nogometu uopće
Vremenske i ostale nepogode



Zbog rasporeda utakmica bilo je jasno da se neće moći puno unaprijed znati kad će se travnjak postavljati, ali se znalo mdash; koliko to može trajati. Još je 3.9.2014. voditelj Hajdukova odjela logistike, Jakša Radnić, rekao da bi radovi mogli potrajati šest tjedana (što se sada i događa), ali da se oni nadaju da bi cijela stvar mogla biti gotova do utakmice s Rijekom (4.10.2014). A svi znamo onu o nadi… Kako bilo, dani prolaze, a prave komunikacije iz kluba nema, poglavito one koje se tiče razrješenja dileme što ako ipak sve ne bude gotovo do utakmice s Rijekom. Umjesto da je već u početnim danima rujna dogovoreno koji je zamjenski stadion (Hajduk je na početku sezone kao zamjenski stadion prijavio onaj u Dugopolju), čekalo se i otezalo da se ispostavi hoće li se kiša smilovati ili ne. Umjesto da u situaciji najmanje sumnje hoće li se trava primiti na vrijeme ili ne, rezervni stadion već bude spreman, to se nije dogodilo. Tko zna kad će se trava i drenaža opet mijenjati pa mjesto odigravanja jedne utakmice zaista ne čini razlika pa bila ona i “Jadranski derbi”. Umjesto toga, s odlukom o zamjenskom stadionu čekalo se do kraja.

Uz to, naravno da je bilo teško očekivati da će Hrvatski nogometni savez uskočiti i dopustiti odgodu ili nešto drugo. I ako je tome tako, moglo se paralelno sa slanjem molbe izaći u javnost s činjenicama u kojima je HNS dopustio drugim klubovima odgode utakmica u sličnim situacijama (na pamet prvo pada upravo Rijeka) i tako u slučaju (očekivane) negativne odluke HNSmdash;a krivnju prebaciti na njih. Ovako se u naknadnom istupu predsjednika Marina Brbića ta stavka jednostavno zagubila. A kako i ne bi, kad se kroz ovaj tjedan svaki dan mijenjala potencijalna lokacija utakmice. Navijači i o tome svemu doznaju ne od službenih dopisa na klupskoj stranici nego kroz kratke intervjue u dnevnim tiskovinama, začinjene s komentarima novinara, umjesto da o ovoj situaciji postoji i službena verzija. Na kraju cijele priče igra se u Dugopolju, s tim da opet ne znamo koliko to košta klub.

A gdje su u cijeloj priči navijači?

Da priči tu nije kraj pokazalo se i činjenicom da stadion u Dugopolju prima manje gledatelja nego što Hajduk ima pretplatnika. Umjesto da se, uz ispriku, svim pretplatnicima koji ne uspiju doći do ulaznice ponudi kompenzacija, ako nikako drugačije onda barem nekim simboličnim poklonom poput zastavice za auto,

predsjednik Marin Brbić govori da ne bi trebalo biti većih problema jer na utakmice u prosjeku dolazi između 3100 i 5300 pretplatnika! Time se opet, umjesto da je klub spreman na moguće probleme i činjenicu da neće svi moći do karte, stvar prepušta višoj sili (kao i u slučaju kiše i travnjaka), umjesto da je uz ispriku već spreman i mali znak pažnje kako bi se pretplatnike zadržalo i dogodine, ali i pokazalo kako klub posluje s “gospodskim manirama”.

Također treba spomenuti i sam način dolaska do ulaznica. Poučeni lošim iskustvom utakmicom s Dnjiprom, kada se dio ljudi domogao karata samo na tuđe ime bez dokaza da ta osoba doista i zna pretplatnika, sada je kontrola pooštrena. Do ulaznice se može samo uz predočenje osobne iskaznice i pretplate, a ne pomaže čak ni slika odnosno fotokopija osobne. S obzirom na to da se ulaznice mogu preuzeti samo na Poljudu, za većinu pretplatnika izvan Splita one će ostati nedosanjani san, čak ako i imaju nekoga da im ulaznicu podigne. Hoće li oni dočekati ispriku?

Za kraj, ne bi trebalo zaboraviti da u zadnjih dvadesetak godina niti jedno vodstvo kluba nije bilo u stanju zamijeniti poljudski travnjak i pripadajuću mu drenažu, pa i u puno boljim financijskim uvjetima. O tome kako se i na koje načine prije sadašnjeg vodstva dolazilo do ulaznica (i tko je sve pritom bio oštećen) ne treba trošiti riječi. No, to ne treba biti isprika, a iz ovakvih grešaka nešto trebaju naučiti svi, a ne samo trenutno Hajdukovo vodstvo.

Veljko Tomić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter