Kolo domaćina

19. kolo Bundeslige odigrano je u znaku domaćina, gdje je na osam susreta domaćin upisao pobjedu, dok je na jednom završilo remijem. HSV je otvorio kolo neočekivanom pobjedom nad Leverkusenom, da bi potom Schalke priredio još jedno iznenađenje – uzevši bod na Allianz Areni. Kiks Bayerna nije iskoristila momčad Leipziga, koja je minimalno poražena na gostovanju kod Dortmunda. Kovač je još jednom pobjedom zadržao treće mjesto, a na tri boda ispod njega okupili su se Dortmund, Hoffenheim, Hertha i Koln – svi pobjednici ovog kola.

Dortmundovih sedam utakmica bez poraza

Derbi 19. kola odigrali su Borussia Dortmund i RB Leipzig, u susretu koji je potpuno pripao Crno-žutima. Posebno je briljirao mladi Ousmane Dembele, koji je pokazao svu raskoš svog talenta i sjajnim prodorom asistirao Aubameyangu – za njegov 17. prvenstveni pogodak. 19 – godišnji Francuz je ovog ljeta pristigao iz Rennesa, te je upisao četiri zgoditka i osam asistencija u prvenstvu. Leipzigu je bio poništen pogodak u posljednjim sekundama susreta, no usporena snimka pokazala je da je sudac s pravom dosudio zaleđe. Nakon susreta Borussija je objavila vijest da će branič Leverkusena, stasiti turski reprezentativac Omer Toprak, od ovog ljeta nositi crno-žuti dres – nakon što su aktivirali njegovu izlaznu klauzulu od 12 milijuna eura.

Dortmund – Leipzig 1:0 (Aubameyang 35)

Hecking posložio trupe

Nakon duge četiri godine na klupi Wolfsburga, sredinom listopada uprava kluba je Dietaru Heckingu presudila otkazom zbog niza loših rezultata. Osvajač njemačkog kupa i superkupa s Vukovima nije morao dugo čekati na novi angažman, jer je krajem prosinca preuzeo klupu Borussije Monchengladbach. Novi režim započeo je remijem kod davljenika Darmstadta, da bi potom upisao dvije pobjede – preokretom kod Leverkusena i posljednja na domaćem terenu protiv Freiburga. U poprilično izjednačenom susretu mreže su mirovale do 73. minute kada na scenu stupa kapetan Gladbacha – Lars Stindl. Igrač mjeseca siječnja u Bundesligi, nakon dva pogotka u prošlom kolu, postigao je svoj šesti zgoditak ove sezone. Stindl je načeo mrežu Freiburga, a Raffael i Hermann svojim pogocima dovršili su posao u Gladbachu.

Borussia Mgladbach – Freiburg 3:0 (Stindl 73, Raffael 78, Hermann 90+2)

Novih četiri komada Mainzu

Na samom početku ovosezonske Bundeslige Mainz i Hoffenheim podijelili su bodove u susretu s čak osam pogodaka. Tada je Kramarić podijelio tri asistencije za veliki povratak Hoffea s 4-1 na 4-4, čime je to ostala utakmica s najviše pogodaka u dosadašnjem dijelu sezone. Uzvratni susret dao je novih četiri pogodaka Hoffenheima, no ovoga puta gosti iz Mainza ostali su na nuli. Goste je prekrasnim pogotkom već u petoj minuti načeo Mark Uth, koji je susret započeo umjesto suspendiranog Wagnera. Posljednjih deset minuta susreta domaćini su ubacili u višu razinu, i nanizali još tri pogotka. Igrači s klupe bili su glavni akteri, Marco Terrazzino postigao je jedan, a Adam Szalai dva zgoditka. Priliku je dobila i nova desetka Mainza, Bojan Krkić, koji je pristigao na posudbu iz engleskog Stokea. Ambicije su sve veće za momčad Juliana Nagelsmanna, koja se ovom pobjedom vratila u utrku za Ligu prvaka, te sada dijele četvrto mjesto s Dortmundom.

Hoffenheim – Mainz 4:0 (Uth 5, Terrazzino 81, Szalai 86, 90+1)

Lahmov 500. nastup

Nakon dvije minimalne pobjede u gostima, Bayern je na Allianz Areni dočekao ozljedama prošarani Schalke. 15. prvenstveni pogodak Lewandowskog donio je rano vodstvo Bavarcima, no lukavi udarac Nalda iz slobodnog udarca ubrzo je vratio susret u neizvjesnost. Obje momčadi su gađale prečku u prvom poluvremenu, a gosti su mogli i do punog plijena – da pogodak Caligiurija nije poništen zbog zaleđa. Susret je obilježio ulazak Philipa Lahma u igru, koji je time upisao 500. nastup za bavarski klub. Usprkos remiju Bayern ostaje siguran na prvom mjestu, jer je i Leipzig prosuo bodove u ovom kolu.

Bayern – Schalke 1:1 (Lewandowski 9, Naldo 13)

Frankfurtu nova pobjeda

U posljednjem kolu Kovačeve trupe srušile su klupski rekord s najmanjim brojem primljenih pogodaka nakon 18 susreta, a nakon dvoboja s Darmstadtom taj su rekord i produžili. Lokalni derbi između Frankfurta i Darmstadta, zvan “Hessen-Derby“, pripao je Orlovima. Dok su domaćini čekali do 74. minute za prvi pogodak, gosti nisu kroz cijeli susret uputili udarac u okvir vrata. Frankfurt je poveo iz jedanaesterca, kojeg je realizirao japanski veteran Makoto Hasebe, a potom je Kovačev “miljenik“ Ante Rebić povećao vodstvo svojim prvim zgoditkom nakon 15 mjeseci “suše“.

Frankfurt – Darmstadt 2:0 (Hasebe (pk) 74, Rebić 83)

Bremenovih 3000.

Pogodak Krusea iz jedanaesterca bio je 3000. zgoditak Werdera u Bundesligi, što je 807 pogodaka manje od Bayerna. Usprkos tom ostvarenju, Bremen se vratio s gostovanja kod Augsburga bez bodova. Susret je za Zeleno-bijele započeo pozitivno, Gebre Selassie ih dovodi u vodstvo, no dvije minute nakon domaćini to poništavaju – Jonathan Schmid postiže svoj prvi pogodak ove sezone. Isti scenarij i u drugom poluvremenu, gosti su ponovno poveli preko Krusea, ali Koo Ja-Cheol poravnava rezultat. Za veliko slavlje domaćih navijača pobrinuo se Raul Bobadilla, koji u sudačkoj nadoknadi postavlja konačan rezultat.

Augsburg – Werder 3:2 (Schmid 28, Koo Ja-Cheol 79, Bobadilla 90+4 / Gebre Selassie 26, Kruse (pk) 65)

Ostali susreti

Preostali susreti završili su minimalnim pobjedama domaćina. U prvom susretu Hamburger je pogotkom Papadopoulosa porazio Bayer, a upravo je 24-godišnji grčki reprezentativac na posudbi iz Leverkusena. S istim rezultatom Hertha i Koln pobijedili su svoje protivnike, Ingolstadt i Wolfsburg. Jedna minuta od prvog sučevog zvižduka bila je dovoljna Haraguchiju da dovede Herthu u vodstvo, dok je Koln svoja tri boda zaradio iz udarca s bijele točke – koji je uspješno realizirao Modeste za svoj 15. prvenstveni pogodak.

Hamburger – Leverkusen 1:0 (Papadopoulos 76)

Hertha – Ingolstadt 1:0 (Haraguchi 1)

Koln – Wolfsburg 1:0 (Modeste (pk) 81)

Izvor: SofaScore