Search
Close this search box.

Kinezi grade fascinantni trening centar

Početkom ove godine nogometna javnost se zabavljala i čudila transferima od nekoliko desetaka milijuna dolara kojima su se u kinesku Superligu privlačile najveće svjetske zvijezde s Jacksonom Martinezom na čelu. Sume koje su se okretale u poslovima s kineskim klubovima teško da bi se mogle nazvati “one nightstand”, više tek kao benigno ispitivanje tržišta. Pravi financijski tsunami sa istoka se tek očekuje narednih godina i desetljeća.

Kineski nogomet se nema baš čime ponositi. Tek jedan nastup na svjetskom prvenstvu prije 14 godina s tri poraza u grupi i bez postignutog pogotka. Primjetno je i da su kineske tvrtke ozbiljnije ušle i na europsko nogometno tržište te imaju svoje udjele u Espanyolu, Den Haagu, Manchester Cityju i Slaviji Prag. Sve je to dio strategije kineskih vlasti da Kina prvo dobije domaćinstvo SP-a 2030. ili osvoji isto. Jak vjetar u leđa daje i kineski predsjednik Xi Jinping.

Xi Jinping je simpatizer Guangzhou Evergrandea, najjačeg i najeksponiranijeg kineskog kluba. Guangzhou ne troši samo novac na skupa pojačanja nego i ulaže u školu nogometa. Zvuči doista nestvarno, no 185 milijuna dolara je cijena novog sportskog centra. On se nalazi u gradu Qingyuan. 50 nogometnih igrališta, 24 strana trenera, mahom iz Španjolske uz koje su odmah i prevodioci da prenesu upute igračima, te čak 2.600 dječaka i 200 djevojčica koji će koristiti navedeni centar.

U taj masivni trening centar dolazit će oni najtalentiraniji ili djeca čiji roditelji mogu platiti godišnji školarinu od 60.000 juana ili otprilike 8.200 eura. Osim nogometnih terena, tu su teniski, odbojkaški i košarkaški tereni, bazeni, kina i nekoliko kantina. Tu je i školski kampus, vrtovi, zapravo sve što je potrebno, čak i kuhar za igrače muslimanske vjere.Važno je napomenuti da nogomet iznosi tek 20% ukupnog dnevnog rasporeda. Školski kurikulum je isti kao i u regularnim školama, mnogo se polaže na učenje engleskog jezika kao i na ponašanje i odgoj djece. To je ujedno i barem trenutno, najveći takav centar/kamp u Kini.

Za kraj ćemo spomenuti da se danas na kineskom sportskom tržištu okrene oko 20 milijardi dolara što bi kroz 10 godina trebalo narasti na čak 700 milijardi dolara od čega bi 40% te svote otpalo na nogomet. Stoga su ovakvi ogromni kampovi možda tek početak u ozbiljnijem razvoju nogometa u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu. Kinezi imaju plan, viziju a iznad svega i novac.

Domagoj Mikulić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter