Jurica Buljat i BATE Borisov do titule pogotkom u petoj minuti sudačke nadoknade (VIDEO)

YouTube Screenshot/Беларуская федэрацыя футбола

BATE iz Borisova je novi/stari prvak Bjelorusije. Ekipa za koju nastupa bivši hajdukovac Jurica Buljat osvojila je dvanaesti naslov prvaka u nizu. Na prvi pogled ništa neobično ali kad se malo samo zagrebe ispod površine same završnice prvenstva dobije se dojam o pravoj drami, koja se odvijala što na nogometnim travnjacima što van istih. No krenimo redom.

Prošlo kolo je prvo Šahter iz Soligorska (Kiš, Bagarić, Crepulja) na svom terenu izgubio utakmicu od Torpeda i time praktički već zakaparenu titulu prvaka. Torpedu, usput, utakmica nije značila ništa. Potom je u četvrtak BATE izbio na prvo mjesto ispred Dinama iz Minska (Galović) i Šahtera jer mu je žalbena komisija vratila 3 boda, tako da je uoči današnjeg zadnjeg kola imao 2 boda više od Dinama i Šahtera.

Naime 23.9. su igrali BATE i Slutsk. BATE je pobijedio 6-0, ali su se nakon utakmice žalili i Slutsk i rivali iz Minska na nastup Sergeja Veremka. Prvo je disciplinska komisija bjeloruskog saveza odlučila početkom listopada oduzeti ekipi iz Borisova pobjedu i registrirati utakmicu rezultatom 3-0 za goste. Problem je bio jer je Veremko trebao platiti kaznu, a u slučaju neplaćanja iste automatski gubi pravo nastupa.

U četvrtak je pak Izvršni odbor saveza na izvanrednom zasjedanju prihvatio odluku žalbene komisije za registriranjem utakmice postignutim rezultatom čime je BATE automatski prestigao vodeći Dinamo i Šahter koji imaju 65 bodova. BATE je tako uoči današnje završne utakmice imao 67 bodova. Takvoj odluci žalbene komisije je prethodilo dokazivanje da je Veremko dan prije utakmice uplatio kaznu u lokalnoj podružnici Sberbanke, ali transfer novca nije odmah registriran.

Naravno da ostaje pitanje zašto se tako dugo čekalo za rješavanje ove situacije i to tek tri dana prije završnog prvenstvenog kola. Posebno je zanimljivo da ni Izvršni odbor saveza nije bio jedinstven o uzimanju u obzir odluke žalbene komisije, 8 članova je bilo za, 4 protiv, a 4 suzdržano.

Danas je u posljednjem kolu Buljatovom BATE-u za novi naslov prvaka bio potreban tek bod jer su u međusobnim ogledima bolji od svojih konkurenata.

Dinamo iz Minska posao je odradio najuvjerljivije. Visoka 1-4 pobjeda (uz asistenciju i pogodak Nina Galovića) na gostovanju kod osmoplasiranog Vitebska bila je dovoljna za prvo mjesto i titulu prvaka, s obzirom da je po isteku devedeset minuta Šahter upisao poraz a BATE kod devetoplasirane Gorodeje gubio 3-2.

Svoj drugi prvenstveni (treći ukupno) pogodak za Dinamo bivši je igrač RNK Splita zabio u 66. minuti i time postavio 0-4.

Susret šestoplasiranog Nemana i Šahter Soligorska nakon prvih 45. minuta nikako nije išao na ruku Kišu, Crepulji i Bagariću. Na odmor su otišli s minimalnim zaostatkom zahvaljujući pogotku Savitskog u 26. minuti, a nadu u preokret i eventualnu titulu prvaka ‘golčinom’ iz slobodnjaka u 50. minuti je vratio Tomislav Kiš. Peti je to bio pogodak Kiša u dvanaestom nastupu za Soligorsk.

Do kraja susreta domaćini su postigli još dva pogotka (54. i 93. kazneni udarac) te tako ostavili Šahter bez ikakvog izgleda za osvajanjem naslova prvaka. Dvojac Crepulja – Bagarić cijeli je susret odgledao s klupe za pričuve.

Prava drama odigravala se u susretu BATE-a i Gorodeje. BATE je poveo 24-godišnjeg Crnogorca Mirka Ivanića u 18. minuti, da bi domaći golovima Dubajića (24.) i Pavlyucheka (33.) do kraja poluvremena u potpunosti preokrenuli rezultat. Očajno izdanje posljednje linije BATE-a, na čelu s našim Juricom Buljatom pogotkom u prvoj minuti nastavka potvrdio je Dubajić te postavio 3-1.

U 55. minuti gostujući strateg iz igre vadi Buljata umjesto kojeg je ušao napadač Rodionov, te mijenja veznjaka za veznjaka (Baga-Volodjko). BATE do smanjenja rezultata dolazi dvanaest minuta prije isteka 90. minute. Sretni/spretni strijelac iz kaznenog udarca je upravo Rodionov.

Konačnih 3-3, i potpuni delirij gostujućih navijača, pogotkom u petoj minuti sudačke nadoknade (svojim drugim na susretu) donio je Ivanović. Naslov prvaka tako je ipak ostao u Barysaŭ. Na kraju su i Dinamo iz Minska i BATE imali po 68 bodova, ali momčad iz Borisova je bolja u međusobnim utakmicama (a i gol razlici) i time (p)ostala novi prvak Bjelorusije.