Istra golovima Bosančića i Gržana svladala Inter u derbiju začelja (VIDEO)

U derbiju začelja Istra 1961 je u okviru 29. kola Hrvatski Telekom Prve lige pred 902 gledatelja na Aldo Drosini rezultatom 2-0 (2-0) svladala Inter i tako stigla do pete ligaške pobjede u sezoni i stekla pet bodova prednosti pred svojim današnjim suparnikom.

Strijelci za momčad Ivana Preleca bili su Petar Bosančić u 6. i Šime Gržan iz kaznenog udarca u 34. minuti.

Domaći su u utakmicu ušli dosta angažiranije u igri prema naprijed, a takav pristup isplatio im se vrlo brzo. Nakon prvog ozbiljnijeg dolaska pred Matkovićeva vrata Prelecova momčad izborila je korner iz kojeg su i došli do rezultatske prednosti.

Blagojević je u 6. minuti ubacio iz kuta, a pored totalno izgubljenih igrača Inter najspretniji je bio Bosančić koji je lijepo glavom s prve vratnice glavom plasirao loptu u suprotni kut za 1-0 Istre i svoj drugi pogodak u ovoj sezoni, ujedno i ukupno drugi u Prvoj HNL u svom 54. nastupu.

Preuzeo je Inter inicijativu nakon primljenog pogotka. Gosti prvi put prijete u 13. minuti kada je Postonjski odlično probio lijevu stranu domaće obrane i odigrao kvalitetnu povratnu loptu za Mamuta, no njegov udarac s nekih deset metara dobrom je reakcijom blokirao Tomašević.

U 19. minuti bilježimo optimističan pokušaj Gržana nakon čijeg je udarca s osamnaest metara lopta otišla pristojno pored vratnice.

Sedam minuta poslije je glavni sudac Bebek odradio VAR provjeru situacije u šesnaestercu domaćih. Kolege u VAR sobi sugerirale su mu da je Lončar u velikoj gužvi možda igrao rukom, no nakon provjere riječki sudac odlučio je da nije bila riječ o situaciji za najstrožu kaznu.

U 30. minuti domaći traže kazneni udarac. Nakon ubačaja Blagojevića iz kuta u skoku su bili Galilea i van Bruggen, a Bebek je nakon pregleda snimke zbog Nizozemčevog igranja rukom pokazao na bijelu točku za Istru. Siguran izvođač je u 34. minuti bio Šime Gržan, kojem je to treći pogodak u aktualnoj sezoni, ukupno četrnaesti u 150. HNL nastupu.

Konkretniji domaćini ponovno prijete u 40. minuti kada je poslije lijepe akcije lopta došla desno do Grujevića, no njegov snažan udarac u bliži kut dobrom reakcijom odbija Matković.

Do kraja poluvremena (pet minuta sudačke nadkonade) nismo vidjeli ozbiljnijih situacija pred vratarima te je Istra na odmor otišla sa zasluženom prednošću.

Domaći prijete već u 47. minuti. Odličnu su akciju odigrali Prelecovi igrači, no udarac Gržana otišao je malo pored vratnice.

Nakon spomenute situacije bolje su zaigrali gosti. Prethodno lošem pokušaju Mlinara iz slobodnog udarca u 54. minuti, Andrić je promašio jedan na jedan situaciju s Dukom, no taj trenutak ionako je nekoliko trenutaka poslije bio označen kao zaleđe gostujućeg napadača.

U 56. minuti se nakon lijepe akcije po lijevoj strani napada u vrlo dobroj situaciji našao Mamut no njegov udarac sa sedam metara odlazi iznad okvira vrata.

Iako je Inter imao inicijativu u igri, a Istra u pravilu igrala dosta povučenije, pravog posla za Duku nije bilo. S odmakom vremena gosti su zaigrali još otvorenije, pa tako u 77. bilježimo situaciju za Istru kada je na ubačaj Perića Komšića (ušao dvije minute ranije umjesto Guzine) loptu u vlastitu mrežu zamalo poslao Soldo, no Matković je uspio odbiti i sačuvati mržu u ovoj situaciji.

U 82. minuti Zamouri (ušao u 61. umjesto Boseca) je uputio slabašan udarac s nekih sedam metara, Duka siguran u reakciji.

Četiri minute poslije Istra je bila blizu trećeg pogotka. Blagojević je iz slobodnog udarca sa sedamnaest metara pogodio gredu.

Za goste se u 89. minuti ponovno u dobroj situaciji našao Zamouri, no u situaciji na petercu s lijeve strane napada bio je dobro pokriven od strane braniča te je njegov udarac otišao iznad okvira vrata.

Posljednje uzbuđenje na susretu vidjeli smo u posljednjoj (šestoj) minuti sudačke nadoknade kada je Mamut iz slobodnog udarca zaprijetio Duki koji kratko odbija, a u nastavku gostujući igrači ne uspijevaju poslati loptu u mrežu.

Inter je tako ostao na 17 osvojenih bodova i posljednjem mjestu prvoligaške ljestvice, a osim Istre koja je sada na 22 boda, osjetnije zaprešićanima bježi i Varaždin, koji je danas 2-3 slavljem na Poljudu protiv Hajduka pobjegao na četiri boda prednosti.

Istra u sljedećem kolu gostuje u Varaždinu kod Varaždina, dok će Inter u Zaprešiću biti domaćin Osijeku.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U derbiju začelja u sklopu 29. kola HT Prve lige Istra 1961 od 18:55 na Aldo Drosini u Puli dočekuje Inter-Zaprešić. Zeleno-žuti u utakmicu ulaze s dva boda prednosti pred posljednjeplasiranim Divom iz predgrađa.

U aktualnoj sezoni ove dvije momčadi su već odigrale četiri međusobne utakmice. Istra 1961 je slavila u Zaprešiću rezultatom 0:2, potom je na Aldo Drosini u prvenstvu bilo 2:2, a u kupu 1:2 za Inter dok je u posljednjem susretu Inter u Zaprešiću slavio s 2:0.

Domaćini danas ne mogu računati na suspendirane Čondrića i Obregona te ozlijeđene Fuentesa i Munivranu dok su gosti bez Serderova koji je još uvijek u Rusiji.

Trener Istre 1961 Ivan Prelec je uoči dvoboja rekao: “Utakmica je to protiv izravnog konkurenta, radi se o momčadima podjednake kvalitete, ali mi želimo uz naše navijače otići do pobjede. Ulog je velik, a mi želimo ostaviti bodove u Puli.”

Glavni sudac susreta je Ivan Bebek iz Rijeke kojem će pomagati Goran Pataki (Đakovo), Vedran Đurak (Stupno) i Marko Linić (Rijeka). Za VAR i AVAR su zaduženi Goran Gabrilo (Split) i Tomislav Petrović (Valpovo), delegat utakmice je Milan Rukavina iz Rijeke, a kontrolor suđenja Igor Pristovnik iz Zagreba.