Inter svladao Istru u debiju trenera Petrovića, prekrasan pogodak mladog Mitrovića (VIDEO)

U prvoj utakmici proljetnog dijela prvenstva Inter je u okviru 20. kola rezultatom 2-0 (2-0) u Zaprešiču slavio protiv Istre 1961 i tako u debiju trenera Željka Petrovića stigao do treće ligaške pobjede u aktualnoj sezoni.

U vodstvo je domaće prekrasnim pogotkom u 11. minuti doveo 19-godišnji Josip Mitrović, a konačnih 2-0 autogolom u 26. je postavio Petar Bosančić.

Podsjetimo, ovaj susret ostat će upisan kao prvi u povijesti Prve HNL u kojem se koristio VAR. Sudac Bebek danas nije imao potrebe za asistencijom video sudaca.

Gosti su uvodno imali dominaciju u posjedu lopte i općenito bili dosta angažiranija momčad. Prvu spomena vrijednu prijetnju prema protivničkim vratima vidjeli smo u 9. minuti kada je Gržan s ruba šesnaesterca poslao loptu pristojno iznad okvira Frelihovih vrata.

Dvije minute poslije Inter prvi put na utakmici ozbiljnije dolazi pred gostujuća vrata i nakon neuspješnog ubačaja iz kuta prekrasnim pogotkom 19-godišnjeg igrača Rijeke na posudbi u Zaprešiću – Mitrovića stižu do rezultatske prednosti. Odbili su domaći kratko ubačaj, Postonjski pokušao ponovno ubaciti u sredinu, lopta se odbija do Mitrovića koji iskosa s desne strane s nekih deset metara iz prve vanjskom šalje loptu u suprotni kut za 1-0 Intera i svoj prvenstveni prvijenac.

Odličnu situaciju Istra je imala u 16. minuti kada su Fintić i Gržan probili lijevu stranu domaće obrane, no na kvalitetan prizemni ubačaj potonjeg u petercu nitko nije stigao na loptu.

U 25. minuti Fintić je iz slobodnog udarca s nekih osamnaest metara uputio loptu malo pored vratnice. Samo minutu poslije Inter stiže do povećanja rezultatske prednosti. Nakon lijepe akcije domaćih na ubačaj Mlinara stoper gostiju Bosančić u pokušaju da ukloni opasnost pred Mamutom posprema loptu u vlastitu mrežu za 2-0 ‘Diva iz predgrađa’.

Inter ponovno prijeti u 35. minuti kada je na ubačaj Postonjskog iz kuta najviši u skoku na nekih pet metara bio Mamut, no njegov udarac glavom dobrom intervencijom brani Čondrić, a u nastavku Serderov šalje loptu u vanjski dio mreže.

Posljednji pokušaj prijetnje vidjeli smo u minuti produžetka prvog poluvremena kada Blagojević nepreciznim udarcem s vrha šesnaesterca poslao loptu pristojno iznad okvira Frelihovih vrata.

Zaključno, Istra je imala dominaciju u posjedu te i više udaraca, no realno domaći vratar nije imao spomena vrijednog posla tijekom prvih 45 minuta. S druge strane Inter je maksimalno iskoristio svoje kratke periode dominacije u igri i na odmor otišao u konačnici s ipak zasluženom rezultatskom prednošću.

U otvaranju nastavka utakmice očekivano Istra u izraženijem posjedu, domaći primarno koncentrirani na obranu, no prvi su zaprijetili Interovi nogometaši. Mamut je u 59. minuti izašao u jedan na jedan situaciju sa Čondrićem i vrlo loše reagirao te mu je gostujući vratar obranio pokušaj, u nastavku je udarac Serderova otišao pored okvira vrata.

Iako se očekivalo konkretnije izdanje Istre, nismo se nagledali uzbuđenja u drugom dijelu. Tek pred kraj susreta bilježimo nekoliko dobrih situacija s obje strane. Vrlo dobar udarac u 87. minuti je uputio Tomašević s nekih dvadesetak metara, no Frelih je bio koncentriran i dobrom reakcijom ispod grede odbio loptu u korner.

Dvije minute poslije Maganjić je očajno reagirao u odličnoj situaciji poslije blokiranog pokušaja Perića Komšića. Loptu je s nekih sedam metara uputio daleko pored vratnice. Na suprotnoj je strani nedugo nakon ovog događaja dalekometnim udarcem zaprijetio Tsonev, Čondrić siguran.

Inter je tako u debiju trenera Petrovića upisao pobjedu, treću u aktualnoj sezoni i sada imaju četiri boda prednosti pred današnjim suparnikom.

Inter je u sljedećem kolu gost u Osijeku, dok će Istra na Aldo Drosini ugostiti Varaždin. Program 20. kola nastavlja se sutra utakmicama Lokomotive i Rijeke u Kranjčevićevoj (15 sati) te Slaven Belupa i Dinama u Koprivnici (17:30h).

U Zaprešiću se s početkom u 18 sati igra prva utakmica programa 20. kola Hrvatski Telekom Prve lige u kojoj se sastaju domaćin Inter i gosti iz Pule Istra 1961.

Današnja utakmica jedinstvena je zbog nekoliko okolnosti. Osim što je riječ o prvoj utakmici proljetnog dijela 29. izdanja Prve HNL, ovaj sraz ‘Diva iz predgrađa’ i ‘Zeleno-žutih’ ostat će upisan i kao prvi susret u kojem se u okviru domaćih natjecanja koristio VAR. Također, bit će ovo prva utakmica odigrana pod novim imenom zaprešićkog stadiona koji odnedavno nosi ime u čast klupskog djelatnika Ivana Laljka – Ivića, koji je preminuo 2013. godine.

Tijekom gotovo dvomjesečne pauze obje su momčadi prošle kroz određene kadrovske promjene, a Inter je početkom godine prekinuo suradnju sa Samirom Toplakom. Umjesto najdugovječnijeg trenera na klupi jednog HNL prvoligaša zaprešićku momčad u pripremno razdoblje poveo je Željko Petrović.

Što se dolazaka tiče u svlačionicu ‘Diva iz predgrađa’ stigli su vratar Osman Hadžikić, desni branič Matija Rom, stoper Damian van Bruggen, krilni igrač Ousama Zamouri te veznjak Sacha Marasovic.

Puljani nisu svjedočili većem broju dolazaka tijekom aktualnog prijelaznog roka, tako da je kadar trenera Ivana Preleca za nastavak sezone osvježen dolascima vratara Tomislava Duke i Slavka Blagojevića, koji se tako nakon nešto više od tri godine izbivanja vraća u Prvu HNL u kojoj je posljednje nastupe imao u dresu bivšeg prvoligaša RNK Splita u sezoni 2015/2016.

Glavni sudac derbija začelja bit će Ivan Bebek iz Rijeke, a pomoćnici će mu biti Ivica Modrić iz Zagreba i Robi Kezele iz Rijeke. Glavni video sudac utakmice (VAR) je Fran Jović iz Zagreba, a video pomoćnik (AVAR) sugrađanin mu Igor Krmar.

Treneri Željko Petrović i Ivan Prelec na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: