Lokomotiva atraktivnim pogotkom Lecjaksa svladala Istru (VIDEO)

U prvoj utakmici programa 13. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je rezultatom 1-0 (1-0) svladala Istru 1961 i tako stigla do devete prvenstvene pobjede u aktualnoj sezoni. Strijelac za Lokose bio je Jan Lecjaks.

U uvodnih petnaestak minuta gledali smo uglavnom izjednačen susret, u kojem je Lokomotiva ipak kvalitetnije iskorištavala prostor koji su gosti ostavljali iza sebe kada bi krenuli malo otvorenije u napad.

Prve prave prilike bilježimo u 20. i 23. minuti, no pokušaje domaćih (Radonjić, Uzuni) odličnim je intervencijama obranio Josip Čondrić. Lokomotiva je u ovoj fazi utakmice bila dosta opasnija momčad. U 32. minuti na signalizaciju pomoćnika Gorana Loparca Lokomotivi (opravdano) nije priznat pogodak.

U 42. minuti prva prava prilika za Istru. Jakić je pogriješio, gosti su dobro odigrali na desnu stranu i vratili u sredinu za Miereza koji se odlično okrenuo u šesnaestercu gostiju, no njegov udarac s nekih sedam metara odlazi malo pored vratnice Ive Grbića.

Do vodstva Lokomotiva stiže u 45. minuti prvog dijela, Karačić je s desne strane domaćeg napada ubacio visoku dugu loptu na drugu vratnicu, tamo ju je dočekao Dinamov igrač na posudbi u LoksiJan Lecjaks, te odličnim volejem pospremio ispod Čondrića za 1-0. Lecjaksu je to bio drugi prvenstveni pogodak, prvi u dresu Lokomotive. Strijelac je prethodno u HNL-u bio baš protiv Lokomotive, naravno, u dresu Dinama.

Lokomotiva je tako, nakon promašaja Ivanušeca, Uzunija, Radonjića i odličnih intervencija Čondrića, ipak uspjela prvo poluvrijeme privesti kraju uz (zasluženu) rezultatsku prednost.

U 61. minuti Lecjaks je probio po lijevoj strani domaćeg napada, Uzuni je zakasnio na prvoj vratnici, no lopta ipak dolazi do Kastratija na drugoj, no i njegov snažan pokušaj s nekih pet metara odlazi malo iznad Čondrićevih vrata.

U 63. minuti Mierez je okrenuto leđima primio loptu, odlično se riješio svojih čuvara i okrenuo prema protivničkim vratima, dobro pucao, no Grbić vršcima prstiju odbija u korner.

Rodriguez je u 73. minuti s vrha šesnaesterca dobro pucao, no njegov pokušaj otišao je malo pored okvira domaćih vrata. Dvije minute poslije Istra je ostala s igračem manje. Travnjak je zbog drugog žutog kartona napustiti najbolji klupski strijelac – Mierez. U izglednoj prilici za pogodak Mierez je pokušao doći do lopte i u pokušaju startao na Majstorovića, Damiru Batiniću to je bio opasan start, dovoljan za drugi žuti, isključujući karton.

U 87. je minuti Lokomotiva ponovno bila blizu pogotka. Krstanovićev udarac je blokiran, lopta dolazi do Lecjaksa, no njegov pokušaj odlazi iznad vratnice Čondrićevih vrata.

U posljednjih je desetak minuta Istra, iako s igračem manje, nastojala doći do izjednačenja, no njihovi pokušaji izlaska jednostavno nisu rezultirali ničim konkretnim pred vratima Grbića. Lokomotiva je s druge strane ostatak susreta odradila pametno, bez srljanja i nepotrebnog riskiranja, te mirno privela utakmicu kraju.

Tomićeva momčad upisala je tako devetu prvenstvenu pobjedu u sezoni, te je sada uz utakmicu više na dva boda zaostatka za vodećim Dinamom. Istra je ostala na učinku od dvije pobjede, tri remija i osam poraza te devet bodova na kontu.

Rendulićeva momčad u sljedećem kolu, u kojem će biti oslabljena za izostatanak Miereza, Rubića i Regana, u Puli dočekuje Rijeku, dok će Lokomotiva biti domaćin Dinamu.

Lokomotiva i Istra 1961 susretom na stadionu u Kranjčevićevoj ulici, s početkom u 15 sati, otvaraju program 13. kola Hrvatski Telekom Prve lige.

Prethodno današnjem ligaškom okršaju oba su kluba tijekom tjedna odradila kup obveze. Lokomotiva je svoj susret osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa odradila uspješno, svladavši Zadar u Zadru rezultatom 1-3. Istra se s druge strane, u premijernoj utakmici novog trenera Krunoslava Rendulića, 2-1 porazom od Intera u Zaprešiću oprostila od natjecanja.

Gosti u ovaj susret ulaze kao pretposljednja momčad prvenstva, dok je Lokomotiva trenutno na drugom mjestu prvenstvene ljestvice. U posljednjem susretu (prethodno kolo HT Prve lige) pod vodstvom bivšeg trenera Curre Torresa Istra je odigrala neriješenih 1-1 s Osijekom u Puli, dok je Lokomotiva u prethodnom kolu uvjerljivo svladala Rudeš (0-4).

Današnji okršaj bit će ukupno 31. međusobni u okviru Prve HNL za ova dva kluba, a sa 16 pobjeda na kontu uspješnija je Lokomotiva. Istra je slavila u 9 susreta, dok ih je 5 okončano bez pobjednika. U Zagrebu Istra protiv Lokomotive ima vrlo loš učinak, pulski prvoligaš upisao je samo jedan remi i dvije pobjede, posljednju (1-2) u 32. kolu sezone 2014/2015. U prvom međusobnom susretu aktualne sezone (4.kolo) Lokomotiva je u Puli slavila rezultatom 1-2.

Glavni sudac današnje utakmice je Damir Batinić iz Osijeka, prvi pomoćnik bit će mu Goran Loparac iz Sladojevaca, a drugi Kristijan Novosel iz Gata.

Treneri Goran Tomić i Krunoslav Rendulić na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: