Search
Close this search box.

Kopićevi počeci u Hajduku (3. dio)

Foto: Robert Matić / hajduk.hr

>> Željko Kopić – trener koji je konačno dobio priliku raditi u velikom klubu!

>> Kopićevi počeci u Hajduku (1. dio)

>> Kopićevi počeci u Hajduku (2. dio)

Danas je na redu analiza utakmice protiv Rijeke gdje ćemo vas upoznati i sa značenjem pozicijske igre koju gaji trener Hajduka.

Interpretacija ovakve igre može biti različita. Harmoničnija, više ili manje dinamična, vertikalnija ili manje vertikalna, više ili manje grupirana… ali ono što mora biti stalno to je potražnja superiornosti. Superiornosti mogu biti razne, od pozicijske ili prostorne, preko brojčane i kvalitativne. Svaka ima svoje objašnjenje i detaljne načine. Kada se pronađe superiornost momčad to može iskoristiti kako bi dominirala igrom.

Pozicijska igra ima mnogo principa koji se mogu manje ili više prilagođavati. Između ostaloga će o tome ovisiti interpretacija. Slično kao i u glazbi. Jedna pjesma se može izvesti na razne načine, ali uvijek treba održati zvuk sličan originalu.

Postoje „pravila“ u vidu pozicioniranja igrača po određenoj širini i dubini kako bi se dobila savršena pokrivenost terena u odnosu na loptu, a koja je bitna zbog konstantno dobre konekcije i podrške što u svakom trenutku nudi mogućnost izrade superiornosti. Također pozicijska superiornost stvara prostor i linije dodavanja, a samim time nudi opcije za dodavanje. Slobodna opcija dodavanja je ključ progresije.

Linije kretanja u pozicijskoj igri moraju biti određene i jasne, a zadržavanje okvira se uvijek mora poštivati, tako da u tom kontekstu postoje jasna načela koja su uvijek postojana.

Postoje određeni dijelovi terena koji u ovisnosti o nečemu moraju biti zauzeti. Npr. ukoliko se lopta nalazi na lijevoj strani napada moguće je odraditi mnoštvo shema. Najbanalniji primjer je ukoliko se Ohandza nalazi u lijevoj bočnoj zoni i kreće se prema unutra (u half space), onda lijevi bek Memolla ide visoko naprijed u overlap. U tom trenutku lijevi centralni vezni Hamza mora zauzeti mjesto na vrhu trokuta, odnosno pozicionira se ispod Ohandze i Memolle koji napadaju. U istom trenutku svi drugi igrači imaju unaprijed točno određen i vježbom isprakticiran zadatak koji moraju obavljati te prostor koji moraju okupirati, a sve to u ovisnosti o mnogočemu. Sve što se događa na terenu, događa se sa razlogom. To je samo najbanalniji primjer koji nam je svima poznat. Krilo ide u sredinu, a bek ga „protrčava“. Međutim, nitko ne gleda što se u tom trenutku događa sa ostalih 8 igrača na terenu?! A to je ono što ovakva igra međuostalim traži. Pravilno pozicioniranje svih igrača u svakom trenutku i u svakoj akciji, a sve u odnosu na položaj lopte.

Protekom vremena trener može igračima nuditi više mogućih rješenja od kojih će oni izabirati ono najbolje u datim okolnostima. To se zove kontrolirana improvizacija. Čista improvizacija dovodi do komfuzije, tj. prepušta se igračima da rade što ih je volja. A to znači 11 različitih volja na terenu, što najčešće rezultira fijaskom.

Igrači u ovisnosti o ulogama mogu mijenjati mjesta, što znači da jedan dio terena ne pripada isključivo jednom igraču i ne znači da nitko drugi tu ne smije ulaziti. Ne, nego se rade promjene i nadopunjavanja. Ako jedan igrač napusti određen prostor, unaprijed određeni drugi igrač mora zauzeti taj prostor kako bi u svakom trenutku momčad imala savršenu postavku na terenu. Sve se radi u odnosu na loptu, što je vrlo bitna stavka. Jer lopta nije tu samo da se šutira, nego ona ima puno veće moći.

Veliki Pep Guardiola kaže: „cilj je kretanje protivnika, a ne lopte“

Momčad se brani prateći kretnje lopte, a to znači da protivnika možete pomicati točno tamo gdje vi želite i usmjeravati igru na način na koji vi želite (proaktivnost), a ne reagirati na ponuđeno. Stvaranje je proaktivnost. A ona za posljedicu ima kontrolu. Ukoliko ne želiš djelovati na način da si samo promatrač koji će reagirati na protivničke akcije, to onda znači da želiš imati kontrolu u svojim „rukama“. Jer ukoliko se igra onako kako ti želiš, to znači da si savršno spreman na sve aspekte takve igre i da te ništa ne može iznenaditi , a u konačnici i da kontroliraš zbivanja na terenu.

Kada je momčad tako postavljena u fazi napada, to znači da će na isti način biti postavljena i onog trenutka kada izgubi loptu. Ofenzivne ideje momčadi direktno utječu na defanzivu. A zauzimanje pravih zona i dobar raspored igrača kod kontra presinga je iznimno bitan, jer to omogućava protekciju prve linije presinga. Postavlja se pitanje; zašto uzimati loptu odmah kada ju izgubite? Zato jer ćete ju tada najlakše osvojiti iz razloga što je to trenutak kada protivnik još uvijek nije organiziran i stabilan.

Ako okvirno pričamo o fazi obrane, pokrivanje terena znači da možeš odrediti gdje će protivnik napadati, što opet znači da ne moraš samo reagirati na njegov napad. To su čari zonske obrane. Dok obrana striktnog markiranja čovjeka nudi samo reakciju na protivnički napad. Prema tome logično je da Hajduk utilizira zonu, jer kompletna pozicijska igra počiva na proaktivnosti, a to znači da ti želiš određivati zbivanja na terenu kako bi imao što veću kontrolu nad utakmicom.

Pozicioniranje igrača između horizontalnih i vertikalnih linija je vrlo bitno iz mnoštvo razloga. Između ostalog na taj način je najlakše skupljati protivnika u jednu stranu, jer se tako postavljeni igrači mogu braniti zonski, a zonsko pokrivanje prostora najčešće znači da neki drugi dio terena mora ostati nebranjen. Tu dolazimo do izrade kvalitativne superiornosti, pa takav manevar često vidimo u smislu da momčad napada po jednoj strani kako bi otvorila potpuno drugu stranu gdje ciljano obitava kvalitetan pojedinac kojem se stvara situacija 1 na 1.

Često ćete vidjeti trokute i rombove koji se formiraju između igrača. Takvim načinom igre otvaraju se linije dodavanja, a protivniku je teško braniti igrače koji su postavljeni po raznim širinama i dubinama. Ukoliko se konstantno i pravilno kreću gotovo je nemoguće obraniti takvo nešto. Ako braniš koridore ostavljaš igraču dovoljno prostora za obradu lopte, a kvalitetan igrač će na malom prostoru puno toga napraviti. Ukoliko braniš igrača, ostaju nebranjeni koridori tj. nebranjen prostor koji se iskorištava kretnjom igrača.

Pozicijska igra je vrlo cerebralna, iza nje stoji duboko razmišljanje i razrada. Provedba takve igre nije lagana, jer je riječ o kompleksnom procesu, a uspješnost provedbe iste ovisi o mnogočemu.

Genijalni taktički um Juanma Lillo kaže: „sve je mnogo lakše kada su prva dodavanja čista“.

Hajduk strateškom okupacijom protivničke zadnje linije osigurava brojčanu superiornost u prvoj progresiji napada. Kopić tako najčešće dobiva dva igrača više, ali to ne daje automatsku prednost nad protivnikom odnosno mirnu igru i čista dodavanja, zato što protivnik uvijek može sjajnim zonskim i opcijskim zatvaranjem anulirati ta dva igrača više. Tu nastupa razrada igre. Kako iskoristiti ta dva teorijska igrača više?! To se može na razne načine.

Korištenje golmana u igri je iznimno bitno u ovom načinu igre zato jer on nudi dodatnog igrača ukoliko protivnik koristi visoki napadački presing. Letica je bolji u igri nogom od Stipice, a i često naglašava želju za igrom. Stipica najčešće ispucava duge lopte, dok Letica pokreće napad na način da loptu daje stoperu. Ukoliko oni nisu inicijativni za igrom, Karlo ih često zna prizivati da dođu po loptu i započnu napad po podu.

Lopta mora putovati brzo kako protivnička obrana ne bi mogla reagirati ili kako bi se pažljivo kretala, a to znači slobodne opcije dodavanja.

Sve navedeno, u manjem ili većem obimu, Hajduk je radio Rijeci na Rujevici, a prije toga Osijeku i Interu. Nastavit će raditi i protiv Lokomotive i Intera čije analize su na redu sutra, ali tim smjerom Kopić nastavlja i u pripremnim utakmicama, a vjerujemo i u današnjoj utakmici protiv Cibalije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

>> Kopićevi počeci u Hajduku (4. dio)

A.K.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter