Search
Close this search box.

Direktor HNS-ove tvrtke za izgradnju kampa novi direktor Dinama; klub završio godinu u minusu od 112.845.617,25 kuna

U Maksimirskoj 128 je danas održana redovna sjednica Skupštine GNK Dinamo na kojoj su napravljene izmjene statuta kluba, imenovani članovi uprave te prezentirano financijsko izvješće kluba za 2017. godinu. Također je danas na Skupštini prihvaćena odluka Nadzornog odbora kluba da Dinamo nije oštećen, te da klub nema imovinsko pravnih potraživanja prema djelatnicima protiv kojih se vode istrage i kazneni postupci. Sjednici skupštine prisustvovalo je 58 od 78 Skupštinara kluba.

>> Financijski izvještaj GNK Dinamo 2016.: Rekordna zarada, rekordno trošenje

Promjenom Statuta kluba Dinamo je uveo novi model uprave kao operativnog tijela u klub, a za predsjednika Uprave imenovan je Igor Kodžoman, dok je dosadašnji direktor kluba Tomislav Svetina novom reorganizacijom stekao funkciju potpredsjednika. Osim navedenih članovi uprave Dinama su još Vlatka PerasAmra Peternel i Dinamov ‘šef osiguranja’ Krešimir Antolić. Od kluba se rastao dosadašnji član uprave i direktor financija Matej Škegro.

Kodžoman je aktualni direktor HNS-ove tvrtke za izgradnju nacionalnog kampa – Svetice Sport d.o.o., te između ostalog bivši direktor Zvijezda d.d.-a (2008.-2014.), prokurist i član uprave u Hypo Alpe Adria banci (1999.-2008.) i nekadašnji član Nadzornog odbora Nove TV (2003.-2004.).

>> Direktor HNS-ove tvrtke za izgradnju kampa ima plaću od 20.000 kuna

Vlatka Peras jedna je od svjedoka na suđenju Zdravku Mamiću i drugima u Osijeku, u klubu je još od 1999. godine, a pri svjedočenju pred sudom priznala je da je od kluba uzimala pozajmice u ukupnom iznosu od dva milijuna i sto tisuća kuna.

Novi predsjednik uprave Dinama na Skupštini je izjavio:

Prihvaćanjem prijedloga izmjene statuta i uvođenjem novog modela uprave kao operativnog tijela upravljanja radom kluba, Skupština GNK Dinamo odlučila je kompletno preuzeti normative korporativnog upravljanja imajući u vidu način organiziranja nogometnih klubova u skladu sa Zakonom o sportu. Želja mi je da svojim znanjem i iskustvom iz područja korporativnog upravljanja podignem razinu upravljanja GNK Dinamo na europsku klupsku razinu te na taj način napraviti iskorak koji će u konačnici rezultirati sportskim uspjesima i vrhunskim rezultatima“.

Članovi Skupštine također su obaviješteni da je klub u 2017. godini uprihodio 242.303.747,89 kuna a rashodovao 355.149.365,14 kuna te poslovnu godinu završio s gubitkom od 112.845.617,25 kuna. Ispostavilo se tako da su u Maksimirskoj 128 u procjenama financijskih rezultata za 2017. ‘promašili’ za preko 12 milijuna kuna.

>> Skupština GNK Dinamo: ‘Plavi’ će 2017. godinu završiti s gubitkom od 100 milijuna kuna

Dosadašnji direktor kluba, novi potpredsjednik – Tomislav Svetina, financijske rezultate je prokomentirao sljedećim riječima:

Na ukupni financijski rezultat ove godine utjecala je strateška odluka kluba da svjesno uđe u rizik i ne prodaje igrače te činjenica da smo procjenu prihoda radili na plasmanu u skupine europskih natjecanja. Moram naglasiti da u perspektivi ciklusa od tri godine, 2016. smo imali veliki prihod i to nam je zapravo omogućilo i ”dalo prostora” za taj svjestan rizik zadržavanja igrača.

Nažalost, nismo uspjeli u namjeri da u 2017. igramo u Europi i tu je došlo do ovog operativnog minusa. On će biti saniran iz pozitivnih financijskih rezultata koje smo ostvarivali prethodnih godina”.

Kako prenosi Goal.com, Skupštini se nakon izlaganja spomenutih u polusatnom monologu obratio predsjednik kluba Mirko Barišić, koji je kategorički u ime kluba odbio navode da je Dinamo oštećen poslovnim djelovanjem optuženih djelatnika:

Protiv naših se Skupštinara vode tri kaznena postupka, a mi vjerujemo kako su oni zasnovani na neistinitim i netočnim podacima. Poanta svega je da se našim djelatnicima sudi jer su kao nanijeli štetu klubu, a mi smatramo da kao Skupština moramo zauzeti čvrst stav. I apsolutno smo šokirani ovim nezapamćenim progonima naše Uprave. Kategorički odbijamo sve navode u ovim postupcima, naš klub ni u čemu nije oštećen, Dinamu nisu nanesene nikakve financijske i materijalne štete. Zato kategorički odbijamo sve navode u medijima, nama nije nanesena nikakva šteta. Dapače, klub se u proteklih 18 godina hrabro borio, postizao sjajne rezultate na sportskom, financijskom i organizacijom planu. Iza svih ovih spočitavanja koja nisu realna je neka druga pozadina. Evo, ovdje sam donio sva financijska izvješća od 2002. do 2016. godine koje su radile ozbiljne revizorske kuće, tu nema nikakvih manjkavosti ili nepodobština, kazao je predsjednik Mirko Barišić u vezi krivičnih postupaka protiv Zdravka i Zorana Mamića, Damira Vrbanovića.

Zdravko Mamić je službeno u klubu od 5. studenog 2002. godine, a još od 9. travnja iste godine počeo je posuđivati novac klubu. U tom nam je periodu Zdravko Mamić posudio 22 milijuna kuna, samo kako bi održali likvidnost i egzistenciju kluba. I da ne potonemo. Dapače, od 2002. do 2007. godine Zdravko Mamić je klubu ukupno posudio 83 milijuna kuna, sve je ovdje evidentirano. Ali, ni to nam nije bilo dovoljno, protiv kluba se tada vodilo stotinjak postupaka pa smo otvorili devizni račun u inozemstvu. Preko njega smo riješavali goruće probleme, a time je upravljala Uprava na čelu sa Zdravkom Mamićem. To je bilo jedino sredstvo da se klub održi.

Jasminu Agiću je s tog računa prilikom odlaska u Južnu Koreju isplaćeno 600 tisuća eura, Ćiri Blaževiću 400 tisuća eura, Nikola Jurčević dobio je akontaciju od 30 tisuća eura, Josip Kuže 300 tisuća eura. S tog smo računa platili Lozana, bivšeg menadžera Eduarda da Silve s 300 tisuća eura. Boško Balaban sa svojim je odvjetnicima dobio milijun eura u tri rate, a kako bi bio siguran kako će dobiti novac, Balaban je dobio mjenice od Zdravka Mamića. Ponavljam, ne od Dinama, već od Zdravka Mamića. A s tog su računa još plaćeni Kranjčar, Marić, Butina, Alex Oliveira, Pandev, Nowotny, Koch… Kad god je Dinamo dizao kredite, Zdravko Mamić je davao garanciju u svojim nekretnimama. Bilo je to jako rizično, ali takvi su potezi bili hvale vrijedni. Pa zašto se onda progone naši ljudi? Igor Bišćan je prodan u Liverpool za 21 milijun maraka, podjela tog transfera bila je 50-50, a Bišćan je sva sredstva dobio na račun u Austriji kako ne bi morao plaćati porez. Osobno sam znao kako ide podjela u transferu Dejana Lovrena i Luke Modrića, tu se plaćao porez u Hrvatskoj i odmah je krenula halabuka. Meni je neshvatljivo da naši ljudi idu u pritvor, a našoj Upravi na čelu sa Zdravkom Mamićem skidam kapu, oni su napravili pravo remek djelo. I mi danas ne branimo njega osobno, već branimo Dinamo”, zaključio je svoje izlaganje pred Skupštinarima Barišić.

 


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter