Analiza “sive zone” – Dinamo (VIDEO)

U emisiji Pressing na N1 televiziji, emitiranoj 7.11.2019. godine trener Dinama Nenad Bjelica između ostalog je izjavio sljedeće:

Pa vidite, ja ću Vama reći ovako iskreno. Da mi imamo VAR u Hrvatskoj vjerovatno Dinamo onaj kup prije dvije godine ne bi osvojio. Tamo je bilo očigledne dvije pogreške na štetu Hajduka. Ali ću Vam reći da bi u prošloj sezoni ne imali 30 bodova prednosti nad Hajdukom nego jedno 40, 45 bodova. Toliko je bilo grešaka na našu štetu.

Potom je nastavio:

Toliko Vam hoću reći da, jesmo dobili u toj utakmici recimo koju oni meni predbacuju da nisam htio komentirat suđenje, nisam komentirao suđenje tu, a nisam ni ovih 15 grešaka koje su bile prošle sezone na štetu Dinama jer jednostavno to su ljudske pogreške koje toleriram.

Kvaliteta suđenja ne može se ocijeniti samo promatrajući izdvojene situacije i eventualne pogreške koje se mogu svakom dogoditi, ali činjenica je da očite pogreške, kao i nedosljedno dosuđivanje situacija iz takozvane “sive zone” mogu utjecati na konačan rezultat utakmica.

Za potrebe ove analize morali smo donijeti kriterije koje situacije uvrstiti.

Navedene su one situacije koje su za posljedicu sudačke odluke imale da je jedna ekipa imala šansu za postizanje pogotka ili je zaustavljen obećavajući napad neovisno o tome je li postignut pogodak. Posebno su istaknute odluke koje su utjecale na konačni rezultat utakmice. Navedene su i situacije kada je igrač trebao biti isključen.

Kvalitetu odluke podijelili smo u dvije kategorije i to “Očite pogreške” i “Siva zona”. Situacije iz sive zone koje su navedene ne podrazumijevaju da je donesena kriva odluka već da je bilo elemenata i za drugačiju odluku i da sudačka praksa pokazuje razlike u dosuđivanju sličnih situacija. Zanimljivo je vidjeti kojem klubu je siva boja tamnija, a kome svjetlija.

Obzirom da je trener Bjelica izjavio da je bilo 15 pogrešaka na štetu Dinama zbog kojih je gubio bodove krenimo s Dinamom.

Suđenje Dinamu – sezona 2018./19.

1. kolo: Dinamo – Rudeš 1-1, sudac Igor Pajač u 54. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 54. minuti pri rezultatu 0-1 dosuđen je udarac iz kuta za Dinamo iako se lopta van igre odbila od igrača Dinama. Iz tog udarca iz kuta Dinamo je pogodio prečku.

2. kolo: Dinamo – Istra 1961 3-0, sudac Goran Gabrilo u 12. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 12. minuti dosuđen je nepostojeći prekršaj za Dinamo iz kojeg su Plavi poveli sa 1-0.

3. kolo: Dinamo – Slaven Belupo 2-1, sudac Igor Križarić u 16. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 16. minuti pri rezultatu 0-0 nije dosuđen očit prekršaj za kazneni udarac za Slaven.

U 19. minuti dobra je procjena pomoćnog suca da se ne radi o zaleđu, a u primanju lopte igraču Dinama pomogla je i ruka nakon čega Dinamo postiže gol za 1-0.

3. kolo: Dinamo – Slaven Belupo 2-1, sudac Hrvoje Radić u 20. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 20. minuti pri rezultatu 1-0 neispravno je označeno zaleđe igrača Dinama.

4. kolo: Dinamo – Osijek 2-1, sudac Jerko Crnčić u 38- minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 38. minuti pri rezultatu 1-0 za Dinamo neispravno je označeno zaleđe igrača Osijeka koji je išao sam na vratara.

5. kolo: Dinamo – Lokomotiva 1-0, sudac Duje Strukan u 84. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 84. minuti pri rezultatu 1-0 nije dosuđen prekršaj za Lokomotivu na rubu kaznenog prostora.

6. kolo: Dinamo – Rijeka 1-1, bez izdvojenih situacija.

7. kolo: Gorica – Dinamo 0-1, sudac Mario Zebec u 48. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 48. minuti pri rezultatu 0:0 nije dosuđen prekršaj za Goricu na rubu kaznenog prostora nakon što je lopta pogodila u ruku igrača Dinama.

8. kolo: Dinamo – Inter 5-3, sudac Dejan Berger u 94. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 94. minuti Dinamo gol za 5-3 postiže nakon malog nedosuđenog zaleđa.

9. kolo: Hajduk – Dinamo 0-0, sudac Ivan Bebek u 49. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Dinama.

U 49. minuti igrač Dinama sa dvije ruke drži igrača Hajduka u kaznenom prostoru prilikom izvođenja kornera, ali ništa nije suđeno.

9. kolo: Hajduk – Dinamo 0-0, sudac Ivan Bebek u 54. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 54. minuti igrač Dinama na rubu kaznenog prostora ruši igrača Hajduka, ali ništa nije suđeno.

10. kolo: Rudeš – Dinamo 0-3, sudac Ivica Modrić u 73. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 73. minuti Dinamo gol za 3-0 postiže iz zaleđa koje nije dosuđeno.

10. kolo: Rudeš – Dinamo 0-3, sudac Ivica Modrić u 89. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 89. minuti nije jasno što je signalizirao pomoćni sudac i zašto je poništen gol Dinama.

11. kolo: Istra 1961 – Dinamo 1-4, bez izdvojenih situacija.

12. kolo: Slaven Belupo – Dinamo 0-2, sudac Ivan Bebek u 17. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Dinama.

U 17. minuti pri rezultatu 0:0 kontakt u kaznenom prostoru Dinama nije bio dovoljan za najstrožu kaznu.

13. kolo: Osijek – Dinamo 0-2, bez izdvojenih situacija.

14. kolo: Lokomotiva – Dinamo 0-1, sudac Igor Pajač u 61. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 61. minuti pri rezultatu 0-1 nije dosuđen očit kazneni udarac za Lokomotivu nakon što je igrač Dinama u kaznenom prostoru rukom u glavu udario igrača Lokomotive.

15. kolo: Rijeka – Dinamo 1-0, sudac Tihomir Pejin u 30. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 30. minuti pri rezultatu 0-0 igrač Dinama ima veliku šansu za postizanje pogodka nakon što je igrao rukom.

15. kolo: Rijeka – Dinamo 1-0, sudac Miro Grgić u 86. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 86. minuti pri rezultatu 1-0 neispravno je označeno zaleđe igrača Dinama koji je bio sam na pet metara od gola.

16. kolo: Dinamo – Gorica 1-0, sudac Ivan Bebek u 86. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Dinama.

U 86. minuti pri rezultatu 1-0 igrača Dinama u kaznenom prostoru lopta prvo pogađa u leđa, a potom je igrač udara rukom što je nedovoljno za kazneni udarac.

17. kolo: Inter-Zaprešić – Dinamo 0-2, bez izdvojenih situacija.

18. kolo: Dinamo – Hajduk 1-0, sudac Ivan Bebek u 48. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Dinama.

U 48. minuti pri rezultatu 0-0 živi zid je postavljen puno dalje nego je propisano pravilima, a iz tog slobodnog udarca postignut je jedini gol na utakmici.

18. kolo: Dinamo – Hajduk 1-0, sudac Ivan Bebek u 61. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Dinama.

U 61. minuti pri rezultatu 1:0 igrač Hajduka koji je već opomenut mogao je biti isključen zbog oštrog prekršaja.

19. kolo: Dinamo – Rudeš 7-2, sudac Ivica Modrić u 19. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 19. minuti Dinamo je gol za 3-0 postigao iz akcije kojoj je prethodilo zaleđe.

20. kolo: Dinamo – Istra 1961 1-0, sudac Igor Pajač u 17. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 17. minuti pri rezultatu 0-0 nije dosuđen kazneni udarac za Dinamo zbog igranja rukom.

21. kolo: Dinamo – Slaven Belupo 3-0, bez izdvojenih situacija.

22. kolo: Dinamo – Osijek 3-0, sudac Mario Zebec u 2. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 2. minuti pri rezultatu 0-0 igrač Osijeka sapliće igrača Dinama, ali sudac ne dosuđuje kazneni udarac za Dinamo.

22. kolo: Dinamo – Osijek 3-0, sudac Mario Zebec u 29. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Dinama.

U 29. minuti pri rezultatu 2-0 igrač Osijeka (Grgić) trebao je zbog povlačenja dobiti drugi žuti karton.

23. kolo: Lokomotiva – Dinamo 1-1, bez izdvojenih situacija.

24. kolo: Dinamo – Rijeka 3-1, sudac Marko Matoc u 55. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Dinama.

U 55. minuti pri rezultatu 1-1 dosuđen je prekršaj za Dinamo zbog igranja rukom iako je upitno je li se ono zaista i dogodilo. Iz tog prekršaja Dinamo je poveo 2-1.

25. kolo: Gorica – Dinamo 1-2, sudac Duje Strukan u 24. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 24. minuti pri rezultatu 0-0 igrač Dinama (Gojak) igra rukom ispred glavnog suca, a u nastavku je opravdano dosuđen jedanaesterac za Dinamo.

26. kolo: Dinamo – Inter-Zaprešić 1-0, bez izdvojenih situacija.

27. kolo: Hajduk – Dinamo 0-1, sudac Damir Batinić u 91. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Dinama.

U 91. minuti pri rezultatu 0-1 igrač Dinama (Šunjić) blokira udarac rukom, a dosuđen je samo korner za Hajduk.

28. kolo: Rudeš – Dinamo 0-2, sudac Goran Pataki u 51. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 51. minuti pri rezultatu 0-1 dosuđeno iako Gavranović nije bio u zaleđu.

U 87. minuti pri rezultatu 0-2 dosuđeno je zaleđe igrača Dinama iako Andrić nije bio u zaleđu.

29. kolo: Istra 1961 – Dinamo 0-4, sudac Dario Bel u 54. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Dinama.

U 54. minuti pri rezultatu 0-2 igrač Istre u kaznenom prostoru klizećem startu drugom nogom odnosi igrača Dinama, ali je dosuđen samo korner za Dinamo.

30. kolo: Slaven Belupo – Dinamo 0-1, sudac Miro Grgić u 75. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 75. minuti pri rezultatu 0-1 neispravno je označeno zaleđe igrača Slavena čime je zaustavljen obećavajući napad.

30. kolo: Slaven Belupo – Dinamo 0-1, sudac Robi Kezele u 93. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 93. minuti pri rezultatu 0-1 neispravno je označeno i zaleđe igrača Dinama u obećavajućoj situaciji.

31. kolo: Osijek – Dinamo 2-1, sudac Igor Pajač u 64. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 64. minuti pri rezultatu 1-1 igrač Osijeka koji je već opomenut (Gutieri) ruši rukama igrača bez šanse da igra loptom. Nije dobio drugu opomenu iako je trebao. Glavni sudac je krenuo rukom prema kartonima i predomislio se.

31. kolo: Osijek – Dinamo 2-1, sudac Igor Pajač u 75. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je na štetu Dinama.

U 75. minuti pri rezultatu 1-1 dosuđen je kazneni udarac za Osijek iako igrača Dinama lopta nenadano pogađa u ruku koja je u prirodnom položaju.

32. kolo: Dinamo – Lokomotiva 3-0, sudac Ivan Bebek u 87 minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 87. minuti pri rezultatu 2-0 lopta pogađa igrača Dinama u ruku iz velike blizine ali sudac ne označava kazneni udarac iako ruka nije u prirodnom položaju i igrač preuzima rizik za tu ruku.

33. kolo: Rijeka – Dinamo 0-0, sudac Mario Zebec u 15. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 15. minuti nije dosuđen očit prekršaj za Dinamo na rubu kaznenog prostora.

U 43. minuti nije dosuđen još jedan očit prekršaj za Dinamo na rubu kaznenog prostora.

U 90. minuti nije dosuđen kazneni udarac za Dinamo nakon saplitanja s leđa.

34. kolo: Dinamo – Gorica 3-1, sudac Goran Gabrilo u 25. minuti pogriješio je na štetu Dinama.

U 25. minuti pri rezultatu 2:0 igrač Gorice nagazio je igrača Dinama i trebao je biti dosuđen prekršaj i opomena, ali ništa nije suđeno i Gorica je u nastavku akcije postigla pogodak.

34. kolo: Dinamo – Gorica 3-1, sudac Goran Gabrilo u 28. minuti situaciju iz “sive zone” dosudio je u korist Dinama.

U 28. minuti pri rezultatu 2:1 igrača Dinama lopta pogađa u ruku u kaznenom prostoru, ali to nije bilo dovoljno za dosuditi kazneni udarac za Goricu.

35. kolo: Inter-Zaprešić – Dinamo 2-3, sudac Igor Križarić u 61. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 61. minuti pri rezultatu 2:2 Interov igrač napucava sam sebe u ruku i dosuđen je kazneni udarac za Dinamo iako je naputak da se u tom slučaju ne radi o kažnjivom igranju rukom.

36. kolo: Dinamo – Hajduk 3-1, sudac Goran Perica u 49. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 49. minuti Dinamo postiže gol za 2:0 iz zaleđa koje nije dosuđeno.

36. kolo Dinamo – Hajduk 3-1, sudac Goran Perica u 55. minuti pogriješio je u korist Dinama.

U 55. minuti i gol za 3:0 Dinamo postiže nakon zaleđa koje nije dosuđeno.

U 82. minuti pri rezultatu 3:1 igrač Dinama blokira rukom jedan udarac Hajduka, a dosuđen je udarac iz kuta.

Nakon što smo taksativno naveli sporne situacije pokušajmo analizirati posljedice sudačkih odluka po četvrtinama prvenstva.

1. – 9. kolo

U prvih devet utakmica samo jedna odluka na utakmici sa Slavenom Belupom je išla na štetu Dinama i nije utjecala na konačni ishod. Od odluka koje su mogle utjecati na konačni ishod izdvajamo 2. kolo i vodeći pogodak iz nepostojećeg prekršaja, 3. kolo i nedosuđeni kazneni udarac za Slaven Belupo pri rezultatu 0-0 i vodeći pogodak Dinama nakon igranja rukom, 4. kolo i nepostojeće zaleđe pri rezultatu 1:0 te 9. kolo kada se mogao dosuditi kazneni udarac za Hajduk pri rezultatu 0-0.

Učinak Dinama u tih prvih 9 kola je:

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 2 pobjede i 2 neriješena ishoda.

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno u korist Dinama: 4 pobjede i 1 neriješeni ishod.

10. – 18. kolo

U drugom dijelu prvenstva dvije odluke su bile na štetu Dinama od kojih je samo jedna mogla utjecati na konačni rezultat utakmice i to protiv Rijeke u 86. minuti. Od utakmica u kojima su bile odluke u korist Dinama, a mogle su utjecati na konačni rezultat izdvajamo potencijalni kazneni udarac za Slaven Belupo, nedosuđen očit kazneni udarac za Lokomotivu, potencijalni kazneni udarac za Goricu te predaleko postavljen živi zid igrača Hajduka.

Učinak Dinama je sljedeći:

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 4 pobjede.

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno u korist Dinama: 3 pobjede.

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno na štetu Dinama: 1 poraz.

– utakmica protiv Hajduka je jedina kada je bila i odluka u korist i na štetu Dinama pri aktivnom rezultatu i tu utakmicu je Dinamo pobijedio.

19. -27. kolo

U trećem dijelu prvenstva bile su tri odluke na štetu Dinama, ali nisu utjecale na konačan rezultat i Dinamo je u obje utakmice pobijedio (Istra 1961 i Osijek). Od utakmica u kojima su bile odluke u korist Dinama, a mogle su utjecati na konačni rezultat izdvajamo dosuđeni prekršaj protiv Rijeke iz kojeg je Dinamo poveo, nedosuđeno igranje rukom protiv Gorice kad je u nastavku akcije postignut gol, te nedosuđen kazneni udarac za Hajduk.

Učinak Dinama u trećoj četvrtini je sljedeći:

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 3 pobjede i 1 neriješeni ishod.

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno na štetu Dinama: 2 pobjede.

28. -36. kolo

U zadnjem dijelu prvenstva suci su se malo opustili što je razumljivo kod 17 bodova prednosti pred drugoplasiranim pa imamo čak 10 odluka na štetu Dinama, a na konačan rezultat utjecale su odluke u Osijeku kada nije isključen igrač Osijeka, dok je odlučujući pogodak postignut iz diskutabilnog kaznenog udarca, i Rijeci gdje nije dosuđen očiti kazneni udarac za Dinamo.

Od utakmica u kojima su bile odluke u korist Dinama, a mogle su utjecati na konačni rezultat izdvajamo nedosuđeni kazneni udarac za Goricu, nepravilno dosuđeni kazneni udarac za Dinamo protiv Inter-Zaprešića za pobjednički pogodak te čak dva gola iz zaleđa protiv Hajduka kao i nedosuđeni kazneni udarac.

Učinak Dinama u zadnjoj četvrtini je sljedeći:

– utakmice bez grešaka ili greške nisu iskorištene ili su nastale kada više nije bilo važno: 1 pobjeda.

– utakmice u kojima je kod aktivnog rezultata dosuđeno na štetu Dinama: 2 pobjede, 1 neriješen ishod i 1 poraz.

– utakmica protiv Slavena je jedina kada je bila i odluka u korist i na štetu Dinama pri aktivnom rezultatu i tu utakmicu je Dinamo pobijedio.

Ako sve sumiramo, Dinamo je u cijelom prvenstvu zbog grešaka sudaca izgubio maksimalno šest bodova (Rijeka 1, Osijek 3 i opet Rijeka 2).

Pokušajte sumirati koliko ih je dobio. Sigurno ćete pogriješiti.