Hajduk slavljem protiv ‘Farmaceuta’ ponovno drugi, Lima u 90. minuti promašio penal (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 31. kola Hrvatski Telekom Prve lige Hajduk je pred 4 523 gledatelja na Poljudu rezultatom 2-1 (1-1) slavio protiv Slaven Belupa i tako prekinuo niz od dva ligaška poraza.

Tudorova momčad sada na kontu ima 52 boda, koliko ima i Lokomotiva, no zahvaljujući boljoj gol-razlici ‘Bili’ ponovno (barem privremeno) drže drugo mjesto prvenstvene ljestvice.

Desetkovani gosti pružili su vrlo dobar otpor ‘Bilima’ koji su također imali svojih problema s izostancima. Hajduk je u vodstvo pogotkom iz kaznenog udarca u 10. minuti doveo Mijo Caktaš, a izjednačenje gostima prekrasnim je pogotkom i ovosezonskim prvijencem donio Vinko Međimorec u 24. minuti. Pogodak za pobjedu domaćih postigao je Samuel Eduok u 59., a goste je do novog izjednačenja propustio dovesti Mateus Lima promašivši kazneni udarac u 90. minuti utakmice.

Prvu spomena vrijednu situaciju vidjeli smo u 7. minuti kada je Caktaš sa sedamnaest metara pucao slabašno i ravno u dobro postavljenog Ježinu.

Visoko je Hajduk od početka pritiskao goste, a do rezultatske prednosti dolazi već u 10. minuti iz kaznenog udarca. Na ubačaj Juranović Caktaš igra povratno, no lopta pogađa Bogojevića u ruku i sudac Mario Zebec odmah pokazuje na bijelu točku. Poslije kratke ‘tihe provjere’ s VAR kolegama odluku potvrđuje, a najstrožu kaznu u pogodak pretvara Caktaš kojem je to bio 17. ligaški pogodak u sezoni.

U 11. minuti Nejašmić prijeti iz daljine, Ježina siguran. U istoj minuti Caktaš udarcem s desne strane napada tjera gostujućeg vratara na obranu nogom.

Minutu poslije Brnić puca s ruba šesnaesterca no i njegov pokušaj brani Ježina.

Gosti su prvi put ozbiljnije u posljednju trećinu izašli u 15. minuti, a cijelu je akciju lošim udarcem s osamnaest metara okončao Krstanović. Lopta je otišla pristojno pored vratnice.

U 18. minuti 19-godišnji Brković je sam povukao iz svoje polovice i odlučio se na udarac s nekih dvadeset metara, bio je to snažan, ali neprecizan pokušaj.

U 24. minuti ‘Farcameuti’ upućuju prvi udarac u okvir protivničkih vrata, Havelkin pokušaj mirno je obranio Posavec. U istoj minuti gosti dolaze do izjednačenja. Nakon napada po lijevoj strani Havelka dodaje desno za Međimorca, a on iz prve savršeno preciznim udarcem s osamnaest metara pogađa suprotni kut za 1-1 i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno četvrti pogodak u 87. Prva HNL nastupu.

U 28. minuti Glavčić je odigrao lijevo u prostor za Limu, a njegov udarac odlično brani domaći vratar. U nastavku akcije se svašta događalo, Krstanović je srušen u šesnaestercu, gosti traže kazneni udarac, no u konačnici suci pokazuju da je Lima prije udarca bio u nedozvoljenoj poziciji. Dojam je da je bila riječ o ispravnoj odluci. Komentator utakmice do kraja iste nije shvatio da su suci u ovoj situaciji označili zaleđe gostiju.

Dosta je splasuno Hajdukov pritisak poslije gore opisanih događaja, te smo u narednom periodu gledali bezidejne pokušaje domaćih da kreiraju konkretnije situacije u posljednjoj trećini, a ni na drugoj strani nismo svjedočili ozbiljnijim pokušajima izlazaka.

U 44. je nakon ubačaja iz kuta Juranović snažno pucao s ruba šesnaesterca, ali Zidrum odličnim blokom odbija u korner.

U posljednjoj od dvije minute sudačke nadoknade vidjeli smo po jednu fantastičnu priliku na svakoj strani. Prvo je Belupo mogao do preokreta nakon loše reakcije domaćih na ubačaj iz kuta, Delić se našao sam na pet metara no njegov udarac odličnom reakcijom brani Posavec. Na drugoj strani Brnić je bio na udarcu na sedam metara, snažno potegao, ali Ježina je na mjestu.

U nastavak susreta strateg domaćih Igor Tudor odlučio se na travnjak umjesto Davida Čoline poslati Ivana Dolčeka.

Prvu spomena vrijednu situaciju drugog dijela vidjeli smo u 52. minuti. Zebec je slučajno dodao Hamzi, on igra u prostor za Brnića lijevo, a njegov snažan udarac odlazi pristojno iznad okvira vrata.

Dvije minute poslije Brnić ponovno u dobroj situaciji. Nakon ubačaja s desne strane napada Eduok spušta glavom, a udarac mladog napadača s nekih osam metara sigurno brani Ježina.

U 56. Tudor radi još dvije izmjene. Umjesto Darka Nejašmića i Josipa Juranovića u igru su ušli Leon Kreković i Mario Čuić.

Belupo je prvi put ozbiljno u drugom dijelu izašao u 57. minuti. Brković je probio desnu stranu domaće obrane i odigrao oštro povratno, no Vušković dobrom reakcijom odbija u korner. U istoj minuti Glavčić upućuje udarac iz daljine pored vratnice Posavčevih vrata.

Hajduk do nove rezultatske prednosti dolazi u 59. minuti. Nakon ubačaja Brnića iz kuta domaći vrše pritisak i poslije ubačaja Krekovića s desne strane napada u skoku je najviši Eduok koji glavom šalje loptu u vratnicu, a ona se od Ježine odbija preko crte za 2-1 ‘Bilih’. Nigerijcu je ovo bio deseti ligaški pogodak u sezoni.

U 85. minuti Lima je srušen u duelu s Dimitrovom, Zebec zbog ozljede Bugara zaustavlja igru, a nakon zaista duge provjere s kolegama iz VAR sobe (i potvrde da nije bilo zaleđa Brazilca) odlučuje se otići sam pogledati sporni trenutak i u 89. dosuđuje kazneni udarac za goste.

Najstrožu kaznu odlučio je izvesti upravo Lima, no u 90. minuti šalje loptu pored vratnice.

U četvrtoj od devet minuta sudačke nadkonade Kreković odlično probija desnu stranu gostujuće obrane i igra povratno za Dolčeka, no njegov udarac je blokiran i lopta odlazi malo pored vratnice. Na isteku iste minute Parackom loptu krade Blagajić i pokušava pobjeći u jedan na jedan s Ježinom, igrač Slavena malo se uz pomoć povlačenja, malo uz koncentraciju ipak iskupio za pogrešku i uspio izbiti loptu te otkloniti opasnost.

Bila je to ujedno i posljednja spomena vrijedna situacija na utakmici. Hajduk je tako teško izborenom pobjedom nad desetkovanim gostima stigao do 52 boda na kontu i ponovno drži drugo mjesto.

Hajduk u sljedećem kolu gostuje u Velikoj Gorici kod Gorice, koja je ranije danas svladala Rijeku na Rujevici (1-2) dok će Slaven Belupo biti domaćin Istri 1961 u Koprivnici. Program ovog kola zaključuje se sutra derbijem na Maksimiru gdje novi stari prvak Dinamo dočekuje Osijek.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U sklopu 31. kola HT Prve lige Hajduk od 21:05 na Poljudu dočekuje Slaven Belupo. Bilima će to biti prva domaća utakmica s navijačima na tribinama nakon nastavka nogometne sezone.

U tri prethodna ovosezonska međusobna susreta uvijek su slavili domaćini. Farmaceuti su u Koprivnici bili bolji dva puta s rezultatom 2:1 dok je Hajduk u Splitu slavio s 2:0.

Domaćini su danas bez usluga kartoniranog Jradija, a Mujakić, Simić, Jairo i Jurić su ozlijeđeni. Kod gostiju zbog suspenzije nema Božića, Gode, Bačelić-Grgića, Lulića i Jeffrena, a zbog ozljeda Filipovića, Etoundija, Lovrena, Mikulića i Solde.

Igor Tudor je u najavi utakmice izjavio: “Svjestan sam dva zadnja poraza i pozicije na ljestvici, kao trener preuzimam punu odgovornost za to. Osnovna je podrška igračima, počevši od Marina Jakoliša, koji je jedan od najboljih momaka koji sam trenirao, pa i ostalih, molim publiku za podršku.”

Trener gostiju Tomislav Stipić je rekao: “Kada pogledate na ljestvicu vidite da igraju gotovo susjedi, peti protiv sedmog, a kad god se susjedi sučeljavaju uvijek bude nabrijano i žestoko i baš takvu utakmicu očekujem. Stanje i atmosfera u momčadi je odlična. Igrači na koje možemo računati su sada u centru naše pažnje i na njih stavljamo naš fokus te im dajemo energiju i vjeru”.

Sudačku postavu čine Mario Zebec iz Cestice te Jerko Crnčić (Vrbovec), Marko Stolnik (Varaždin) i Tino Krečak (Velika Gorica). Za video tehnologiju su zaduženi Tihomir Pejin (Donji MIholjac) i Miro Grgić (Osijek). Delegat dvoboja je Ivan Vukojević iz Zagreba, a kontrolor suđenja Domagoj Vučkov iz Rijeke dok je časnik za sigurnost Vlado Dominić.