Search
Close this search box.

Hajduk B – smišljen projekt ili promašena investicija?

Ima li Hajduk koristi od svoje B momčadi pitanje je koje muči navijače Bilih od kada su, početkom sezone 2014./2015., krenuli s drugom momčadi u Trećoj ligi. HNS je želio dati mogućnost klubovima da s dvojnim registracijama mladim igračima, koji tako mogu igrati i za prvu i drugu momčad kluba, omogući lakši razvoj. Neki prvoligaši, poput Hajduka, Istre 1961, Dinama i Rijeke, su tu mogućnost iskoristili, a neki su u projekt razvijanja mladih igrača krenuli preko partnerskih klubova poput RNK Splita i Imotskog koji su sklopili takav dogovor. Već nakon šest kola 3. HNL Jug možemo reći da se ocrtavaju obrisi projekta Hajduka B. Mnogi sumnjaju da je priprema i realizacija napravljena kako treba. Tako danas Hajduk B ima osvojenih tek 5 bodova od 18 mogućih, dok su, recimo, Rijeka i Dinamo vodeći u svojoj 3. HNL Zapad. Naravno, rezultat kod B momčadi je na zadnjem mjestu, ali je i on detektor mnogih problema kod Hajdukove mlade momčadi koja se nije uspjela nametnuti u Trećoj ligi.

Hajduk je prijavom rezervne momčadi naglasio da ova mlada momčad nema rezultatskog imperativa već je u prvom planu razvoj mladih i talentiranih igrača iz Hajdukove škole nogometa koji će svoj nogometni talent, nakon juniorskog staža, nastaviti razvijati kroz 3.HNL i tako stjecati dragocjeno iskustvo igranja seniorskog nogometa prije stupanja u A momčad splitskog prvoligaša. Sjajno zamišljena ideja na Poljudu ovako izgleda u praksi:

Minutae u 6 kola Hajduka B

Momčad je zaista sastavljena od mladih igrača, uglavnom izlaznih juniora od kojih većina nema jasno definiran status, niti potpisani profesionalni ugovor, što samo po sebi navodi pitanje računa li klub ozbiljno na te mladiće koje razvija u B momčadi. Naravno da igrači koji nemaju profesionalni ugovor nisu otpisani, dapače, svi imaju stipendijske i kako im se bliži punoljetnost, onima na koje klub ozbiljno računa, će se ponuditi profesionalni ugovor. B momčad im je izvrsna pozornica za izboriti status profesionalca Hajduka. Profesionalni ugovor tako imaju deset igrača: Elvir Maloku, Ismar Hairlahović, Arlind Basha, Ivo Grbić, Josip Vuković, Zvonimir Milić, Andrija Balić, Luka Lučić, Lorenzo Šimić i Tonći Mujan, dok se Ganac Jeremiah Arkorful nalazi na jednogodišnjoj posudbi. Profesionalni ugovor s Hajdukom još imaju i Krešimir Ljubičić koji je najiskusniji igrač u rezervnoj momčadi, ali je od strane struke ocijenjen kao nedovoljno kvalitetan za prvu momčad što ga je i dovelo do nastupanja za rezervnu momčad, te Ivan Jakov Džoni koji je u sličnom statusu kao i Krešo Ljubičić. Za očekivati je da ih se koristi samo u slučaju nužde, jer što se tiče A momčadi nemaju neku perspektivu.

Kada je pokrenuta B momčad mnogi su očekivali da će igrači koji ne nastupaju redovno u momčadi Igora Tudora poput Time Abduholikova ili Marka Bencuna ili ostalih rekovalescenata hvatati formu kroz B momčad. Osim toga, nastupima za momčad trenera Osibova mogli bi pomoći mladim i talentiranim igračima poput Hairlahovića ili Balića u njihovom razvoju. No struka na Poljudu, na čelu sa sportskim direktorom Goranom Vučevićem i trenerom Igorom Tudorom, odlučila je da će igrači prelaziti iz A momčadi u B tek u iznimnim situacijama kako se ne bi poremetila uigranost i atmosfera kod obje momčadi.

S druge strane Dinamo i Rijeka iskoristili su mogućnost dvojne registracije igrača, pa je tako kod njihovih momčadi uobičajeno vidjeti kako poneki igrač prve momčadi hvata formu, nakon ozlijede, kroz nastupe u rezervnoj momčadi ili kako igrači koji ne nastupaju redovito za svoje A momčadi ubilježe nastup za mladu momčad svojih klubova, te usput bilježe odlične rezultate.

Za GNK Dinamo B do sada su u prva 4. kola nastupe zabilježili sljedeći igrači prve momčadi:
Filip Škvorc (23 godine, 1 nastup), Jose Goncalo (28 godina, 2 nastupa) Ivan Boras (23 godine, 3 nastupa), Luis Ibanez (26 godina, 1 nastup), Jeremy Taravel (27 godina, 1 nastup) i Junior Fernandes (26 godina, 1 nastup).

Unato reprezentativnom statusu Moini igra za Rijeku B Foto: nkmdash;rijeka.hr

Za Rijeku B do sada su u prva 4. kola nastupe zabilježili sljedeći igrači prve momčadi:
Dario Knežević (32 godine, 3 nastupa), Fausto Budicin (on je čak doveden isključivo za B momčad, 33 godine, 3 nastupa), Goodness Ajayi (20 godina, 2 nastupa) i Ivan Močinić (21 godina, 1 nastup).

Kada pogledamo vodeće europske lige možemo zaključiti da je situacija podijeljena, pa tako u Engleskom Premiershipu imamo situaciju gdje igrači redovito prelaze iz A momčadi u B. Najnoviji primjer je i Adnan Januzaj, veliki talent Manchester Uniteda, koji je usred malog broja nastupa za momčad Louisa Van Gaala nastupio za B momčad te upisao hatmdash;trick. Za rezervnu momčad nastupa i skupocjeni Luke Shaw. S druge strane, mali broj prelazaka između dviju momčadi je prisutan u Španjolskoj Primeri koja ima jasno definirane liste igrača kod obje momčadi. Iako se i tamo događa da glavne zvijezde igraju za B momčadi (najzvučniji primjer je Luis Suarez i Barcelona B).

Pitanje je gube li, zbog ovakve odluke, igrači i klub? Bi li u B timu lakše hvatali formu oni koji nisu standardni u momčadi Igora Tudora? Bi li ih se lakše prodalo ako igraju? Bi li pomogli razvoju igrača koji se nalaze u momčadi trenera Osibova? Naravno, takve migracije iz A u B bi imale smisla samo ako je to napravljeno planski i promišljeno da se ne bi dogodilo da poneki otpisani igrač A momčadi zauzima mjesto nekom od talentiranih momaka u B momčadi.

Pitanje je i bi li se s boljim igračima u B momčadi lakše ušlo i u Drugu ligu? Tako, dok se Dinamo i Rijeka ravnopravno bore za ulazak u 2. HNL u kojoj će mladi igrači puno brže napredovati i stjecati iskustvo, Hajduku očito predstoji borba za opstanak u 3. HNL. Ne treba zaboraviti ni tešku financijsku situaciju Hajduka, što su mnogi iskoristili za neprestano širenje negativnosti oko kluba, te mu porazi B momčadi ipak predstavljaju velike udarce u borbi za opstanak i oporavak kluba.

Moe li se Tima nametnut u B momad? Foto: hajduk.hr

Koliko je mudro da igrači poput Abduholikova, Milevskog ili Bašića prije sjede na tribini nego igraju za B momčad na žalost, za sada, nećemo saznati.

To nije kraj pitanjima o postojanju kvalitetne vizije Hajdukove B momčadi mdash; jer upravo primjeri golmana Grbića, veznjaka Hairlahovića i lijevog beka Arkorfula nameću dodatna pitanja:

U Hajduku su donijeli odluku po kojem će se na mjestu vratara B momčadi tijekom čitave sezone izmjenjivati Ivo Grbić i Fabijan Tomić. Ivo Grbić (1996. godište) je prvi vratar Umdash;19 reprezentacije Hrvatske, a u 2013. godini je s Hajdukom potpisao i profesionalni ugovor, čime je od Hajdukove struke prepoznat i ocijenjen kao budući čuvar mreže Hajduka.Fabjan Tomić (1995. godište) je još uvijek na stipendijskom ugovoru i nije mu ponuđen profesionalni ugovor, a uz to je na proljeće okusio i prve minute u A momčadi Igora Tudora.
Obojica imaju i poznate očeve, jedan je sin aktualnog trenera vratara Sandra Tomića, a drugi bivšeg predsjednika uprave Hajduka Josipa Grbića.
Postavlja se pitanje što se postiže rotacijama na mjestu vratara B momčadi? Utječe li ovo na razvoj mladih vratara, te šteti li se time dugoročno budućnosti kluba na vratarskoj poziciji?

Vlai, Vuevi, Hairlahovi i Bali Foto: hajduk.hr

Ismar Hairlahović (1996. godište) je reprezentativac i kapetan Umdash;19 reprezentacije Bosne i Hercegovine (BiH), a već s 18. godina okusio je igranje i za reprezentativnu selekciju Umdash;21 BiH.Ismar je u Hajduk došao prije 4 godine, od tada je neizostavan član prve momčadi svih uzrasta, a u ožujku ove godine potpisao je i profesionalni ugovor s Hajdukom zajedno s još dva bisera Hajdukove škole Nikolom Vlašićem i Andrijom Balićem. I dok je Nikola Vlašić ustaljen u momčadi Igora Tudora, a Andrija Balić u momčadi Marija Osibova, Ismar sve više vremena provodi na klupi B momčadi. Ne ulazeći u kvalitete Ismara Hairlahovića, ne nameće li se pitanje koliko je logična odluka trenera Osibova da ispred igrača, koji je prije samo par mjeseci proglašen velikom nadom splitskog kluba, forsira, iz A momčadi otpisanog, Krešu Ljubičića? Ljubičić je uz to i kapetan B ekipe.

Jeremiah Arkorful bez anse u A i B Hajduku Foto: hajduk.hr

Hajduk je ovo ljeto iz Afrike na posudbu doveo i 21mdash;godišnjeg Jeremiaha Arkorfula. Bijeli su ga doveli kako bi popunili konkurenciju na deficitarnoj poziciji lijevog beka za koju nemaju dovoljno kvalitetnih rješenja. Arkorful je nakon što je prošao provjeru na treninzima proslijeđen u B momčad kako bi se za profesionalni ugovor i trajni ostanak na Poljudu izborio kroz nastupe u 3. HNL. No, ni on ne igra, pa je upitno kako na Poljudu očekuju da se mladi Ganac dokaže kada je odigrao samo jednu utakmicu u Trećoj ligi. Ispred njega u momčadi je igrač sa stipendijskim ugovorom.

Dosta kritika među navijačima koji prate B momčad i mlađe selekcije ide i prema treneru A momčadi Igoru Tudoru koji, kažu, se ne može vidjeti na utakmicama juniora, ali ni B momčadi. Sportski direktor Vučević s druge strane je često na utakmicama mlađih kategorija, a nešto rjeđe uz B tim. Uz sve gore navedene nelogičnost, nepojavljivanje odgovornih moglo bi slati dodatnu negativnu poruku igračima koji bi B momčad trebali gledati kao odskočnu dasku za prvoligaški nogomet.

Puno se pitanja nameće gledajući i analizirajući rad B momčadi, a vjerujemo da se ova i slična pitanja vrte po glavama i odgovornih na Poljudu. Posebno buni činjenica da igrače na koje se struka, pa samim time i klub, “kladio” da će razviti svoj potencijal, na kraju niti u A, niti u B momčadi ne nalaze prostora za sazrijevanje. Kao da treneri na koncu ne podržavaju mišljenje struke mdash; u čijim odlukama oko toga tko će potpisati profesionalni, tko stipendijski, a tko nikakav ugovor valjda i sami sudjeluju? Posebno sada kada su i rezultati izostali, zbog kojih bi se mogli opravdati da igraju iskusniji, a ne mlađi. Utjecaj “vanjskih” faktora je već davno, kroz navijačke izbore u klubu, trebao biti sveden na minimum, tako da je opravdanja za takve, u najmanju ruku, čudne i nekonzistentne odluke unutar kluba sve manje.

Jakša Martić, Valerio Zelić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter