Gorica sezonu otvorila velikim slavljem i s pet pogodaka u mreži Varaždina (VIDEO)

Grafika: HNK Gorica

U prvoj utakmici jubilarnog tridesetog izdanja Prve HNL Gorica je rezultatom 1-5 (0-1) svladala Varaždin u Varaždinu i tako fantastičnim izdanjem otvorila sezonu.

Bila je ovo prva pobjeda Gorice u prvom kolu ligaškog nadmetanja otkad su članovi elitnog društva. U prethodnoj su na otvaranju uzeli bod u domaćem 1-1 remiju sa zaprešićkim Interom, dok su u svojoj prvoj prvoligaškoj sezoni rezultatom 2-0 poraženi na Rujevici od Rijeke.

Strijelci za Goricu u današnjem slavlju bili su Dario Špikić (38.), Ognjen Mudrinski (81. i 94.) te debitant u redovima Dambrauskasove momčadi Albi Doka koji je mrežu zatresao u 89. minuti. Jedini pogodak za Varaždin postigao je Neven Đurasek u 62. minuti za izjednačenje. Bio je to gol koji će sigurno (iako pričamo o tek prvoj utakmici prvog kola) ući u izbor najboljih ove sezone.

Iako su tijekom prvih petnaest minuta obje momčadi igrale vrlo aktivno te je tempo igre bio pristojan, prvu spomena vrijednu situaciju i prvi udarac na utakmici vidjeli smo na isteku 15. kada je Špikić potegnuo s osamnaest metara i poslao loptu visoko iznad okvira Zelenikinih vrata.

Prvu pravu priliku vidjeli smo u 19. minuti kada je Delić fantastičnim dodavanjem u prostor lijevo izbacio Drožđeka u jedan na jedan s Kahlinom koji mu odličnom reakcijom brani udarac. U nastavku je Obregon prvi na lopti, no nije uspio kvalitetnije iskoristiti dobru situaciju te šalje loptu u bliži kut i ravno u Kahlinu.

U 20. minuti prvi ozbiljniji posao za Zeleniku. Ponovno je Špikić zaprijetio, ovaj put je to bio snažan i nezgodan prizemni udarac s ruba šesnaesterca, no vratar Varaždina siguran je u reakciji.

Odličnu priliku Gorica je imala u 27. minuti. Kvalitetan izlazak gostiju prekrasnim dodavanjem okončava Dvorneković koji na lijevoj strani pronalazi Ndiayea, a njegov udarac odlazi odlazi malo pored suprotne vratnice. Samo minutu poslije Ndiaye bježi protivničkim braničima i izlazi u jedan na jedan sa Zelenikom, Senegalac je pokušao iznuditi kazneni udarac, Strukan je to dobro prepoznao te mu opravdano dodijelio žuti karton zbog simuliranja.

Dominirala je Gorica u potpunosti u ovim trenucima. U 30. minuti poslije još jedne lijepe akcije na lijevoj se strani u završnici našao Čabraja, puca u bliži kut no Zelenika je siguran i odbija u korner.

Varaždin se konačno ‘ukazao’ u 34. minuti, bio je to dobar prizemni pokušaj Delića s tridesetak metara, lopta je otišla malo pored vratnice.

Gorica je nastavila s ogromnim pritiskom, a takav pristup konačno je urodio plodom u 38. minuti utakmice. Kalik je odličnim dodavanjem pronašao Dvornekovića desno, domaći braniči neuspješno su pokušali namjestiti zaleđe, a na kvalitetno dodavanje loptu sa šest metara u mrežu posprema Špikić, koji je tako postao prvi strijelac u tridesetom izdanju Prve HNL. Ujedno mu je to 21-godišnjaku bio i prvijenac u 17. nastupu u elitnom razredu domaćeg nogometa.

Do kraja poluvremena (tri minute sudačke nadoknade) Varaždin je preuzeo posjed no nije uspio konkretnije doći u posljednju trećinu, a jedino spomena vrijedno je bio fantastičan potez Drožđeka koji se atraktivnim potezom riješio Muse. Šteta što su prijenosi Prve HNL na razini proizvoda iz devedesetih, pa je najnormalnija stvar na svijetu da ni ovakav potez režiser ne pusti u usporenoj snimci.

Nastavak utakmice otvoren je promjenama u redovima domaćina. Toplak je odlučio na klupi ostaviti Matiju Kolarića i Ivana Delića, umjesto njih na travnjak su istrčali Ivan Roca i Mijo Šabić. 25-godišnjem Imoćaninu Šabiću, koji kao jedan od boljih igrača lige stigao iz drugoligaša Croatije iz Zmijavaca, ovo je (naravno) bio debi u Prvoj HNL.

Prvi su u drugom dijelu zaprijetili gosti. Ndiaye se u 47. dobro izborio za poziciju za udarac na desnoj strani napada, iskosa snažno potegao u bliži kut no Zelenika je dobro postavljen i odbija u korner.

Prvu prliku za ozbiljniju prijetnju Varaždin je imao u 55. minuti kada je Obregon povukao tri na jedan kontru, no Kolumbijac se potpuno spetljao te je Čabraja mirno riješio ozbiljan problem za svoju momčad.

Hamad na suprotnoj strani s ruba šesnaesterca upućuje kvalitetan udarac u 57. minuti, Novoselec blokira, a lopta se malo pored vratnice od Stolnika od bija u korner.

Iako se Varaždin nikako nije uspijevao nametnutni suparniku, do izjednačenja ipak stižu u 62. minuti. I to kakvim pogotkom. Poslije dobrog izlaska i kvalitetne akcije, gosti su kratko odbili i otklonili opasnost, u nastavku se za loptu izborio pored Kalika izborio Đurasek i fantastičnim udarcem s dvadeset i pet metara pospremio loptu u same ‘rašlje’ za 1-1 i svoj drugi prvoligaški pogodak u 48. nastupu.

Digao je razinu svoje igre Varaždin nakon izjednačenja, no prvu sljedeću prijetnju kreirala je opet Gorica. Odlično je Hamadu 72. minuti izbacio Ndiayea u jedan na jedan s Zelenikom, no lopta umjesto u mreži završava pored vratnice.

Minutu poslije na suprotnoj strani Drožđek bježi protivnicima i vuče kontru, dodaje u sredinu za Obregona ispred kojeg na petercu ipak prvi do lopte dolaze braniči Gorice koji loptu ispucavaju u korner.

Drožđek je u 78. imao dva pokušaja prema protivničkim vratima, prvi je nakon kontre poslao visoko iznad okvira, a s drugim kada je zapucao s ruba šesnaesterca Kahlina nije imao ni najmanjih problema.

Gorica do nove rezultatske prednosti stiže u 81. minuti. Steenvoorden je odlično povukao prema naprijed i nakon ‘duplog pasa’ s Ndiayeom, poslužuje usamljenog Mudrinskog na šest metara, a 28-godišnji sprski napadač mirno trese mrežu za 1-2 i svoj peti Prva HNL gol u trinaestom nastupu.

Uslijedila je ofenzivnija igra Toplakove momčadi, no ista nije urodila plodom već potopom. Do kraja susreta (pet minuta sudačke nadoknade) Gorica je još tri puta zatresla protivničku mrežu, a u strijelce su se upisali 23-godišnji albanski debitant Doka u 89., Čanađija lijepim pogotkom s šesnaest metara u 92., a konačnih 1-5 djelo je Mudrinskog koji je na dodavanje Lovrića s par metara glavom pospremio loptu u mrežu.

Varaždin: Zelenika, Urata, Novoselec, Stolnik, Tkalčić, Đurasek, Senić (od 76. Grgec), Kolarić (od 46. Roca), Drožđek, Delić (od 46. Šabić), Obregon (od 75. Benko)
Gorica: Kahlina, Čabraja, Krizmanić, Steenvoorden, Musa, Kalik (od 83. Doka), Babec, Špikić (od 65. Lovrić), Hamad (od 82. Čanađija), Dvorneković (od 74. Mudrinski), Ndiaye

Varaždin u sljedećem kolu gostuje na Šubićevcu kod Šibenika, dok će Gorica biti gost Slaven Belupu u Koprivnici. Program 1. kola nastavlja se sutrašnjim okršajima Rijeke i Šibenika na Rujevici (17:55) te Osijeka i Slaven Belupa u Gradskom vrtu (20:05).

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

Susretom Varaždina i Gorice koji počinje od 20 sati starta jubilarna 30. sezona HT Prve lige. Zbog pandemije koronavirusa raspored je zgusnut pa do nastavka nogometnih natjecanja dolazi ni desetak dana nakon što se odigrala posljednja utakmica prethodne sezone. Susreti Prve HNL će se do daljnjega odlukom HNS-a igrati bez prisustva gledatelja na stadionima.

Tijekom proteklih tjedana domaćini su ostali bez Ivana Nevistića, Tonija Teklića i Franje Prce dok je neizvjesna sudbina Petra Mamića, a u klub su pristigli Dino Skorup, Ivan Delić, Jurica Grgec, Mijo Šabić te Itsaki Urata.

Gorica je pak svoje redove pojačala Albijem Dokom i Josipom Mitrovićem dok u novu sezonu ulaze bez Ivana Čovića, Maksa Jurja Ćelića, Michala Maslowskog, Martina Maloče, Patrika Periše, Antonija Bakule i Igora Blagojevića te Martina Šrolera koji je posuđen Inter-Zaprešiću.

Varaždin danas ne može računati na kartoniranog Rodina dok je Djou ozlijeđen, a nakon operacije vilice kog gostiju se još uvijek oporavlja Golubickas.

Kapetan Varaždina Marko Stolnik je za SN u najavi susreta je rekao: “Riječ je o zahtjevnom protivniku kojeg obilježava orijentacija na ofenzivu. Igraju uvijek na pogodak više i mi se pripremama za nešto takvo. Činjenica je da smo se kroz četiri utakmice obostrano jako dobro upoznali i da nema mjesta za neka velika iznenađenja.”

Strateg Gorice Valdas Dambrauskas je pak izjavio: “Vremena nije bilo puno, tek je deset dana prošlo otkako smo se ponovno okupili nakon kratkog odmora. U zahtjevnim smo vremenima za svaki klub, ne samo u Hrvatskoj, nego i u cijelome svijetu. U nekim su ligama prvenstva završila jedan vikend, a sljedeća počela već vikend nakon. I mi treneri moramo se prilagoditi na to, više analizirati, prilagoditi trenažni proces. Ipak, mislim da krećemo u dobroj, pozitivnoj atmosferi i raspoloženju i jedva čekamo utakmicu pred nama.”

Glavni sudac utakmice je Duje Strukan iz Splita kojem će pomagati Hrvoje Radić (Split), Mario Pepur (Split) i Ivan Vučković (Zagreb). Za VAR su zaduženi Dario Bel (Osijek) i Tomislav Petrović (Valpovo), delegat dvoboja je Krešimir Glavina iz Preloga, a kontrolor suđenja Šime Vukić iz Rijeke.