‘Golčina’ Acostyja za prvo slavlje Rijeke nad Dinamom na Maksimiru od 2010. godine (VIDEO)

Rijeka je u derbi susretu 32. kola Hrvatski Telekom Prve lige rezultatom 0-1 (0-1) svladala oslabljeni Dinamo na Maksimiru, i tako uz utakmicu više preuzela drugo mjesto prvenstvene ljestvice, s dva boda više od Hajduka.

Dinamo je, usprkos brojnim izostancima, odigrao vrlo dobrih prvih 45 minuta i nadigrao aktualnog prvaka države, iako je prvu priliku na utakmici imao Mirko Čolak, koji je u drugoj minuti zamalo kaznio pogrešku Karla Muhara.

Rijeka osim ove prilike u narednom razdoblju nije pokazala gotovo ništa, prema naprijed su izlazili dosta neorganizirano, a jednako je momčad Matjaža Keka izgledala i u defanzivnom segmentu igre, te je Dinamo prilično jednostavno osvajao prostor na gostujućoj polovici terena.

Ipak, najbolja prilika za Dinamo u prvih 45 minuta zbila se u 21. minuti kada je, na ubačaj sa strane Lecjaksa, Perić napravio mnogo problema svojim čuvarima, a lopta se od Bradarića odbila u okvir gostujućih vrata.

U 26. minuti igru je zbog ozljede morao napustiti Ante Ćorić, a umjesto njega je ušao Neven Đurasek.

S odmakom vremena Kekova se momčad evidentnije stabilizirala u fazi obrane, no prema naprijed je igra i dalje izgledala prilično neorganizirana, za što velike zasluge idu pristupu i igri Dinamove momčadi, koja je pritiskom ostavljala malo prostora protivniku za kreiranje ozbiljnijih situacija.

U 39. minuti Rijeka stiže u vodstvo. Acosty je pokupio jednu loše izbijenu loptu, okrenuo se i prelijepo pogodio za 0-1 Rijeke. Peti je to prvenstveni pogodak Acostyja u ovoj sezoni.

I u nastavku smo ponovno gledali uvjerljivije i dominantnije izdanje Dinama, no Gojak je u minuti propustio realizirati dvije odlične situacije (50. i 51.), a u 58. blizu pogotku bio je i Gavranović.

Rijeka se negdje oko 60. minute konačno stabilizirala u igri, te izgledala dosta sigurnije u posjedu i defanzivnim zadaćama, iako je generalno gledano Dinamo i dalje bio taj koji je igrao konkretnije i u konačnici izgledao opasnije. Kumovali su tome najviše potezi Keka, koji je u 56. minuti u igru uveo Gorgona umjesto Črnica, a u 67. je Kvržić zamijenio Acostyja.

Najbolju situaciju u ovom periodu utakmice imala je ipak Rijeka, nakon gužve u 76. minuti loše je na povratnu loptu Gorgona reagirao Čolak.

U redovima domaćih, Borna Miklić je u 72. minuti ušao u igru umjesto Amera Gojaka, a Dinamo je do kraja susreta sve otvorenije išao prema naprijed, što je ostavljalo dosta prostora za kontre i polukontre Rijeke, koja u istima danas ipak nije bila uvjerljiva. Dojam je da momčad Matjaža Keka nije htjela ni previše riskirati s tim izlascima, koji su uz možda veću brojnost, mogli biti i dosta opasniji od situacija koje su uspjeli kreirati na polovici lidera prvenstva.

Obrana Rijeke u konačnici je izdržala i šest odigranih minuta dodanog vremena, te tako (treba reći) uz dosta sreće konačno upisala prvenstvenu pobjedu nad Dinamom u Maksimiru, prvu od srpnja 2010. godine.

Aktualni prvak države tako je dvadesetom prvenstvenom pobjedom stigao na 63 osvojena boda, šest manje od Dinama, i dva više od Hajduka, koji je sada pao na treće mjesto prvenstvene ljestvice.

U sljedećem kolu Rijeka ponovno gostuje u Zagrebu, ovaj put će igrati s Lokomotivom, dok će Dinamo na gostovanje u Koprivnicu kod Slaven Belupa. Upravo protiv Farmaceuta Hajduk će sutra tražiti pobjedu i povratak na drugo mjesto, kao i smanjenje zaostatka za Dinamom na 5 bodova, uz četiri kola do kraja i 12 bodova u igri. Osim Slavena i Hajduka (19h), sutra još igraju Rudeš i Cibalia (17h).

Derbi 32. kola Hrvatski Telekom Prve lige na Maksimiru će danas, s početkom u 17 sati, odigrati Dinamo Rijeka.

Lider prvenstva u današnji će okršaj ući bez četiri suspendirana igrača, Fiolića, Ademija, Rrahmanija i Doumbije, dok zbog ozljeda za sastav neće konkurirati Moro, Matel, Olmo, Lešković i Hodžić. Nikola Jurčević danas će tako u kadru prve momčadi imati šest-sedam igrača iz druge momčadi, od kojih će neki danas moguće upisati i debitantski nastup za prvu momčad Dinama.

U redovima gostiju zbog ozljede neće biti najboljeg strijelca prvenstva Hebera, dok će načeti Marin Leovac vjerojatno biti na raspolaganju Matjažu Keku.

Aktualni prvak države protiv Dinama na Maksimiru je posljednji put u prvenstvu slavio u srpnju 2010. godine, upisavši, pod vodstvom Nenada Gračana, 1-2 pobjedu u okviru 2. kola sezone 2010/2011. Danas će se igrati 39. ligaški susret Dinama i Rijeke u Zagrebu, a trenutni lider prvenstva na kontu ima 30 pobjeda, četiri utakmice okončane su bez pobjednika, dok je Rijeka pobjede upisala u četiri HNL susreta.

U aktualnoj sezoni je Dinamo slavio u dvije ligaške utakmice (0-2 na Rujevici, 3-1 na Maksimiru), dok je Rijeka u susretu 24. kola na domaćem travnjaku upisala 4-1 pobjedu. Ova dva kluba igrala su i polufinale Hrvatskog nogometnog kupa, u kojem je Dinamo na svom stadionu slavio rezultatom 3-0.

Do kraja prvenstva, bez ovotjednih utakmica, na rasporedu su ostala još četiri kola, te bi Dinamo eventualnim slavljem nad Rijekom danas i matematički izbacio aktualnog prvaka iz kalkulacija za titulu, pobjegavši Rijeci na nedostižnih 12 bodova prednosti. S druge strane, ukoliko Rijeka nakon gotovo 8 godina upiše pobjedu nad Dinamom na Maksimiru, razlika između lidera i (trenutno) trećeplasirane momčadi smanjit će se na šest bodova, uz njih još 12 u igri, te će završnica prvenstva (usprkos lakšem rasporedu Dinama) barem matematički ostati zanimljiva do samog kraja.

Glavni sudac današnjeg derbija je Bruno Marić iz Daruvara, kojem će to biti četvrti put da dijeli pravdu u međusobnim ligaškim ogledima Dinama i Rijeke. U prethodne tri utakmice (sve tri odigrane u Rijeci) na kojima je Marić istima sudio, bilježimo neriješenih 2-2 u sezoni 2009/2010, pobjedu Dinama 0-2 u sezoni 2010/2011, te neriješnih 0-0 32. kolu sezone 2015/2016.

Prvi pomoćni sudac na Maksimiru će danas biti Goran Pataki iz Đakova, kolega na suprotnoj strani travnjaka biti će mu Jerko Crnčić iz Vrboveca, dok su dodatni suci Igor Križarić i Dario Del. Delegat susreta je nesuđeni disciplinac HNS-a, Darko Kolesarić.

Treneri Nikola Jurčević i Matjaž Kek na travnjak su se odlučili poslati sljedeće sastave: