Search
Close this search box.

Genoa vs Sampdoria – tko je glavni u gradu?

Nogomet će večeras, u glavnom gradu talijanske regije Ligurije, biti u središtu zbivanja. Gradski rivali Genoa i Sampdoria ispisati će još jednu stranicu u svom sedamdesetogodišnjem rivalstvu. Kao i većina talijanskih gradskih derbija i ovaj nosi naziv po nekoj karakterističnoj gradskoj znamenitosti. U Genovi je riječ o trećem najstarijem svjetskom svjetioniku, koji datira iz 16. stoljeća. Stoga su Talijani izveli naziv Derby della Lanterna.

Prošlost ovih dvaju klubova vrlo je oprečna. Genoa je najstariji talijanski klub, osnovan 1893. od strane britanskog useljenika, i to ne samo kao nogometni već i kao kriket klub. Članovi “I Rossoblua” u početku su mogli biti samo Britanci koji su radili u Genovi, da bi kasnije klub postao otvoren i za Talijane. Klub je bio vrlo uspješan u svojoj ranoj povijesti, pa je tako Genoa u prvih trideset godina postojanja polučila čak 9 titula prvaka Italije. Zadnji naslov osvojen je davne 1924. godine. Sampdoria je za razliku od Genoe osnovana relativno kasno. Nastala je 1946. godine kao fuzija dva već postojeća kluba – Sampierdarenesea i Andree Dorie. Najveći europski rezultat “Sampa” je zabilježila u sezoni 1989/1990 osvajanjem Kupa pobjednika Kupova. “Jedini naslov prvaka Italije “Doria” je osvojila u sezoni 1990/1991, kada je na njezinoj klupi bio Srbin Vujadin Boškov. Legendarna je generacija “Blucerchiata”, predvođena Robertom Mancinijem, Gianlucom Vialliem i Attiliom Lombardom, već u narednoj sezoni dogurala do finala Kupa Prvaka na Wembleyu. Tamo su tek nakon produžetaka poraženi od Barcelone, golom Ronalda Koemana iz slobodnjaka.

Spomenute dvije sezone bile su uspješne i za Genovu. Sezonu 1990/1991 završili su na četvrtom mjestu ligaške ljestvice, što im je bio najbolji plasman u prvenstvu još od kraja 1920-ih. Iduće sezone dogurali su do polufinala Kupa Uefa, gdje su poraženi od kasnijeg pobjednika Ajaxa. Generaciju je predvodio nezaboravni kapetan Gianluca Signorini, čiji je dres s brojem 6 umirovljen nakon njegove rane smrti prouzrokovane teškom bolešću. Loše stvari za “Il Grifone” dolaze od sezone 1994/1995 kada ispadaju u Seriju B. Klub se tada vratio u vremena 1970-ih i dijela 1980-ih kada je bio čest stanovnik druge lige. U Seriju A vratit će se tek u sezoni 2007/2008. Mrlja na povijest kluba bačena je u zadnjem kolu Serie B u sezoni 2004/2005 kada su zbog optužbi za namještanje utakmice protiv Venezie (pobjeda Genove 3-2), izbačeni u niži rang, umjesto promocije u elitni razred. Sampdoria je poslije uspješnog početka 1990-ih polako počela padati što je velikim dijelom doprinjela i smrt Paola Mantovania, biznismena i klupskog mecene. Ispadanje u sezoni 1998/1999 bila je samo kulminacija krize. Derbi Genove tako je nakon dugo vremena ponovno igran u Seriji B. Sredinom 2000-ih, najprije povratkom Sampdorie, a zatim i Genoe, Seria A je ponovno bila bogatija za ovaj gradski derbi. U novije vrijeme pamti se utakmica sa kraja sezone 2008/2009 kada je u pobjedi Genoe od 3-1 Argentinac Diego Milito zabio prvu “tripletu” u povijesti derbija. Zanimljiva je i prošlogodišnja situacija kada je Genoa na terenu izborila pretkola Europske Lige, ali je zbog neprijavljivanja zamjenskog stadiona (radovi na gradskom stadionu) ostala bez europskih dvoboja. Administrativnu pogrešku iskoristila je upravo Sampdoria i uskočila u europska pretkola, što je bila dodatna sol na ranu ionako ljutitim tifosima Genoe.

Specifičnost derbiju dakako daju i navijači. Smatra se da oba kluba danas imaju podjednak broj pristalica u samom gradu i regiji Liguriji. Era velikih koreografija koja je krajem 1970-ih i 1980-ih zahvatila Apeninski poluotok, postala je zaštitni znak ovog derbija do današnjih dana. Ultrasi Genoe sa sjevera i Sampdorijini sa juga daju spektakularan kolorit susretu, a vrlo često su i na većoj razini od onoga što gledamo na terenu stadiona Luigi Ferraris. Stadion, kojeg još popularno nazivaju “Marasi”, po dijelu Genove u kojem se nalazi, atipičan je za talijanske prilike i sličniji britanskim stadionima. Akustičnost i blizina terena daju navijačima priliku da se zaista osjete dvanaestim igračem svoje momčadi. Premda između navijača vlada velika netrpeljivost, prije dvije godine dogodio se raritet. Naime, talijanski nogometni savez (FIGC) utakmicu je stavio u termin od 12.30 sati što navijači obiju ekipa nisu sa oduševljenjem prihvatili. Smatrali su da je odgovornim ljudima u savezu važniji marketing i zarada nego navijači. Najavljen je bojkot i protesno navijanje ispred stadiona. Razum je na kraju ipak prevladao te je derbi pomaknut u uobičajnu satnicu za talijanske prilike. Ultrasi obiju ekipa tako su zajednički izvojevali pobjedu i još jednom pokazali da nogomet bez simbioze sa publikom nema smisla.

Sampdoria je ukupno gledano uspješnija u međusbnim dvobojima, sa nekoliko pobjeda više. Uoči večerašnjeg dvoboja nijedna ekipa nema razloga za zadovoljstvo. Sampdoria je na 14. mjestu sa 20 bodova, dok se Genoa nalazi tek jedno mjesto iznad zone ispadanja sa 4 boda manje. Večerašnji dvoboj osim prestiža je prilika objema momčadima da barem malo poprave loš dojam i poziciju iz dosadašnjeg dijela sezone. Da li je nekome od njih to i uspjelo doznati ćemo večeras od 20.45h?

Josip Buljan


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter