Search
Close this search box.

Kako je Gennaro Gattuso preporodio Milan

Twitter/AC Milan

Nogomet nam ponekad zna ponuditi intrigantne priče u kojima se razvoj događaja i odnos snaga mijenjaju na vrlo malom vremenskom uzorku. Letom do neba i nazad najtočnije se može opisati zadnja godina u crveno-crnom dijelu Milana.

Otkako su kineski investitori uložili značajna sredstva, Milan je ponovno preuzeo ulogu lovca, kluba od kojeg se nešto traži i očekuje, međutim, dosta toga je u startu pošlo po zlu. Prvom je prilikom uprava Milana dovela ozbiljna pojačanja i potpisala dugoročne ugovore sa igračima koji su bili oslonac u prethodnom razdoblju. Ipak, poraz od Lazija 4-1 u trećem kolu bio je prvi znak da Montella ima problem kako na pravi način posložiti momčad. Dio odgovora na pitanje otkud takvi problemi krije se u promjeni sustava. U novoj je sezoni bivši trener Milana odlučio sustav prilagoditi igračima koje je imao na raspolaganju mijenjajući formaciju iz 4-3-3 u 3-5-2, no momčad na to nije dobro reagirala. Kako je vrijeme odmicalo, postalo je sve jasnije da Montella gubi kontrolu nad momčadi i jedina solucija bila je promjena. Milan je u potrazi za novim trenerom nastavio dosadašnju politiku postavljanja na klupu poznatih bivših klupskih igrača. U sredini sezone, kad je izgledalo da je ista izgubljena i da ne vrijedi tada ulagati novac u skuplji izbor, priliku je dobio trener primavere i miljenik navijača – Gennaro Gattuso.

Gattusa trenera može se opisati kao starijeg brata Gattusa igrača. Razina temperamenta ostala je ista, ako nije i veća, samo je dres zamijenjen košuljom. Razlika u ulogama braće Gattuso je kroz ovaj kontekst presudna: mlađi brat činio je dio skupine od 25 igrača, dok stariji sada ima zadatak kontrolirati iste što povlači i puno veću odgovornost.

Dosadašnji dio njegove trenerske karijere obilježile su dvije stvari: otkazi i obrambeni stil koji je usavršio u Pisi gdje je unatoč ispadanju iz lige njegova ekipa imala manje primljenih pogodaka nego prvak SPAL. Spletom okolnosti, u klubu gdje je igračima potpuno srozano samopouzdanje, navijačima nada, a klupskim čelnicima kapital, bio je potreban čovjek koji nema što izgubiti, koji može protresti svlačionicu i donijeti potreban autoritet. Za to nije bilo boljeg rješenja od osobe koja je kao igrač stekla pobjednički mentalitet i karizmu borca, dok je s druge strane kao trener pokazao da zna postaviti čvrstu obranu.

Do dolaska Gattusa Milan je držao ispodprosječnu 11. poziciju u Serie A, a kao bolji dio sezone ističe se ostanak u Kupu Italije te prolazak skupine Europa lige. No, dojam je puno gori, posebno u obrani koja je na trenutke djelovala daleko ispod svoje cijene i renomea. Ukupno primljenih 19 pogodaka u 14 utakmica te osvojenih 1,43 boda po utakmici bili su dovoljni da se upali crveni alarm. Glavni zadatak novog trenera bilo je stabilizirati zadnji red i vratiti igračima samopouzdanje koje je, otkako su u višemilijunskim transferima prvi puta obukli dres Rossonera, zbog loših rezultata nestalo. Iz tih razloga sustavna promjena bila je nužna, čak i puno više od toga. Gattuso je morao uspavanog Brada Pitta pretvoriti u sebe – „ružnog ratnika“ koji će treninge završavati s podočnjacima, a utakmice zasluženim kartonima.

Povratak na (u prošloj sezoni igranih) 4-3-3 bio je prvi važan potez novog trenera. S Calabrijom na desnom bočnom dobio je potrebnu stabilnost jer mladi bek u velikoj većini defanzivnih statističkih pokazatelja predvodi Milan. Neki igrači poput Rodrigueza i Biglie dobili su uloge kakve su imali u prethodnim klubovima, a onaj koji je najviše patio u 3-5-2, ujedno i najbolji igrač Milana – Suso, vraćen je na krilo gdje može ponuditi najviše. Osovina krila-bekovi u trokutu s veznim glavni su mehanizam pri postavljenom napadu. Milan najviše napada preko krilnih pozicija koristeći širinu koju stvaraju Suso i Calhanoglu svojim ulascima u sredinu. Njih dvojica imaju najveću slobodu u igri te najviše udaraca i driblinga po utakmici. Suso uz to ima i najveći broj ključnih dodavanja, odnosno, nastavio je s odigravanjem uloge ključnog igrača iz prošle sezone.

Pojedinačno je možda i najveći dužnik (uz Bonuccija) ostao Lucas Biglia. Neprepoznatljiv u dotadašnjem dijelu sezone te krivac u nekoliko situacija za gol, Argentinac se nikako nije prilagodio na Montellin sustav. Gattuso je znao važnost pozicije pivota ili registe u formaciji 4-3-3, jer je s možda najboljim primjerom u igračkoj karijeri odlično surađivao i zato je ključni zadatak bio pronaći Bigli pravu ulogu. Rezultat toga je dobiveno potrebno samopouzdanje, odnosno igrač koji je postao faktor sigurnosti i ravnoteže u sredini, igrač s najviše dodavanja i najtočnijim dodavanjima. Uza sve navedeno, nerijetko dugom loptom može pronaći suigrača i pritom osvojiti puno prostora. Osim igre s loptom, Biglia je izuzetno važan u igri bez nje. Spuštanjem među stopere nudi prostor bekovima za prodor prema naprijed te se uz to nudi kao faktor prelaska iz prve u drugu trećinu terena.

Najveća Gattusova pobjeda ipak je napredak u obrambenoj koncepciji. Momčad je postavljena vrlo usko, dijelom kroz ovaj primjer i zbog toga što je Sampdoria utakmicu igrala u rombu bez prave pomoći bekova što je Milanu dalo mogućnost da zgusne sredinu i ponudi laku priliku za uhvatiti protivnika u zamci. Zadnja linija stoji vrlo visoko i usko zbog maksimalnog skraćivanja terena, odnosno ograničenja Sampdorije na igru u zonama gdje je Milan brojčano premoćan. Konkretno, krilni igrači u sjeni imaju bočne, što im daje priliku da brzo reagiraju ako se lopta prenese u širinu.

U tranziciji je Gattuso u pozicijskoj igri pronašao izvrstan način kako uklopiti Susa i Calhanoglua, dvije desetke koje djeluju preko krila. Prednost suprotne noge i izražena tehnička superiornost daju im priliku da dijagonalom izbace veliki broj protivničkih igrača, a to posljedično otvara velike koridore koje krilni igrač i bek mogu koristiti da bi ugrozili vrata protivnika.

Upravo ovakav tip napada (samo sa suprotne strane) bio je zaslužan za pobjedu u pretposljednjem kolu. Krila su zamijenila uloge, Calabria je ponudio overlap i asistenciju, a Bonaventura završio akciju. Dva centralna vezna (Kessie i Bonaventura) velika su prednost Milana. Oni nisu elitni tehničari niti imaju kvalitete biti premoć u tom segmentu igre. Igrači su to koji odlično osjećaju i napadaju prostor, podjednako u prekidu ili čistoj igri. Stoga i ne čudi što su česti strijelci jer im ovakav način igre, gdje bočni često sudjeluju kroz ubacivanja, na najbolji način odgovara.

Gattuso je u utakmici sa Sampdorijom prepoznao gdje prijeti najveća opasnost u protivničkoj momčadi. Bez obzira na napadački duo Zapata-Quagliarella, mozak igre gostiju u toj utakmici bio je Torreira. Poslije prolaska kup susreta u derbiju s Interom Cutrone je postao neizostavan član prve momčadi. Sigurno za novog trenera nije bila laka gurnuti mladog napadača iz akademije ispred dva skupo plaćena stranca no ista se pokazala apsolutno ispravnom. Uz nekoliko golova, njegov utjecaj na terenu je puno veći od njegovih konkurenata. To ga ne čini u ovom trenutno najboljim napadačem Milana, ali se svojim načinom igre najviše se uklapa u sustav novog trenera.

U napadu s dva krilna igrača kojima je zbog njihovog načina igre, odnosno ulaska u sredinu na jaču nogu zbog udarca ili driblinga, potreban napadač koji im može kreirati prostor odvlačenjem protivničkih suigrača, a to je uloga u kojoj se 20-godišnjak odlično snašao.

Cutrone lijevo odvlači De Vrija ostavljajući tako prazan centralni prostor za udarac Calhanoglua. On savršeno razumije svoju ulogu na terenu i s 11 je pogodaka postao važan faktor u sadašnjosti, a s Calabrijom, Donnaroummom i Locatellijem čini jezgru momčadi za budućnost.

Uz veliki napredak u psihološkom i defanzivnom smislu, pravi uzorak promjena koje je Milan dobio s Gattusom vidi se kroz 15 pretrčanih kilometara više u susretu. S potpisima Calhanoglua i Rodrigueza prekidi su postali jaka snaga ovogodišnjeg Milana. Oni za sada u ukupnom broju postignutih pogodaka imaju udio od 23%, no pod pretpostavkom bolje obrane „laki golovi“ iz prekida trebali bi donositi još više bodova, kao onaj Cutroneov u prvoj „derby“ pobjedi nad Lazijom.

Usprkos jasno vidljivom preporodu Milana pod Gattusom, činjenica je da klub još nije spreman za vrh. Za ostvarenje tih ciljeva momčad će morati uložiti dodatne napore u reposjedu, povećati agresivnost barem do one granice koju Gattuso poznaje te kvalitetnije braniti prostor koji ostaje kada bočni izađu prema naprijed.

Milan će se do kraja sezone natjecati u sva tri natjecanja u kojima je sezonu i počeo, a zato će Gattusu biti nužno pronaći još kojeg igrača u rotaciji, odnosno probati naći ulogu za Silvu, Kalinića i ostale koji su izgubili svoje mjesto njegovim dolaskom. U tom smjeru ostaje dojam da su u zadnjih nekoliko mjeseci sastavljeni dobri temelji i ispravljene greške barem u onom omjeru koliko je vrijeme dozvolilo. Kroz sljedeći niz važnih utakmica Gattuso će imati prijemni ispit za iduću sezonu. Protiv izravne konkurencije, odnosno Lazija, Sampdorije i Rome ima maksimalan broj bodova, no najveći izazovi tek dolaze.

Twitter/AC Milan

Gattuso se našao u situaciji u kojoj nije imao što izgubiti, a spasio je puno više od jedne sezone. Spasio je svoj igrački ugled i trenersku budućnost koji su bili ozbiljno poljuljani zbog prijašnjih zaposlenja. Klupskim vlasnicima spasio je veliki dio uloženog novca, igračima tržišnu cijenu, a navijačima vratio vjeru u povratak Milana. Jedina ispravna odluka čelnika kluba bila bi nastavak povjerenja čovjeku koji je svlačionici vratio dio sebe, ovaj put kao trener i stariji brat koji je konačno naučio kako na pravi način prenijeti autoritet mlađoj braći.

Dino Grgić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter