Fratelli d’Italia: Zahuktalost prvenstva

N+

Reprezentativna stanka je dala mali predah ekipama da se koncentriraju za sami finiš lige. Prvenstvo se bliži kraju, a neizvjesnost nam se vraća u borbi za  Scudetto te mjesta koja vode u europske vode. U 30. kolu svi su s nestrpljenjem čekali derbi koji se igrao na San Paolu, gdje je Napoli ugostio prvoplasiranu momčad prvenstva Juventus. Na dnu lige zadnju slamku spasa pokušavali su dohvatiti Palermo i Crotone.

Roma – Empoli 2:0

Roma ulazi u utakmicu kao apsolutni favorit. Moramo napomenuti da Empoli u ligaškim ogledima nikada nije slavio na Olimpicu. U prvom ogledu bivši vratar Rome Skorupski je zaključao vrata Empolija te donio vrijedan bod. Ovoga puta Empoli dolazi u goste s nizom od čak šest izgubljenih utakmica te se nada bodu koji bi ih malo podigao sa dna, dok Roma čeka kiks Juventusa da bi se približila u borbi za Scudetto. Spalletti nije mogao računati na ozlijeđenog De Rossija i kartoniranog Strootmana te izvodi neobičnu formaciju sa Perottijem kao isturenom špicom. Sa druge strane zbog kartona nema Dioussea i Coste. Nakon prvominutnih opipavanja snaga, Roma koristi nepažnju Empolijeve obrane. U 12. minuti Peredes izvodi korner te na prvoj stativi pogađa Rudigera koji šablonski prenosi u peterac, a Džeko odlično ispraća akciju te mirno posprema loptu u gol. Ovim se golom Džeko izjednačava na vrhu liste strijelaca sa Bellotijem. Igra se umrtvila te se borba većinom vodi na sredini terena. Tek u 30. minuti Paredes budi uspavanog Skorupskog, koji sa velike udaljenosti dobro pogađa okvir gola, ali Skorupski odlično reagira te izbacuje loptu za još jedan korner u nizu. U drugom poluvremenu se budi Empoli kad se u 47. minuti Guido Marilungo nakon preciznog dodavanja nalazi pred vratima Rome te lijepo gađa desne rašlje, a Szczesny se refleksno proteže te pravi odličnu paradu izbacivši loptu u korner. Za Empoli je opet kobna 12. minuta, ali ovoga puta u nastavku. Perotti se lijepo oslobađa igrača te šalje loptu s očima na drugu stativu gdje pogađa Salaha. Salah mirno vraća na povratnu gdje Džeko  vreba i postiže svoj 23. ligaški pogodak. Do kraja utakmice Salah je mogao dotući goste, ali prečka ih spašava od velikog poraza. Roma upisuje nova tri boda te nastavlja borbu za prvaka, dok Empoli ulazi u daljnju agoniju pitajući se kako izgleda slast pobjede.

Sassuolo – Lazio 1:2

Prijašnji su nam ogledi upućivali da će ovo biti utakmica sa puno zgoditaka. Di Francesco i Inzaghi poslali su svoje ratnike u 4-3-3 formaciji, najavljujući borbu do samog kraja. Prvoaprilske šale nikako nisu pasale igračima Sassuola. Ušli su u padajući niz tražeći greben na koji će se malo duže osloniti. U zadnje im vrijeme uloga domaćina ne paše jer na stadionu Mapei u zadnja četiri ogleda upisuju isto toliko poraza. Aquilotti dolaze po puni plijen u nadi da uhvate priključak za Napolijem. Ovom bi se pobjedom iskupili navijačima za prošlo kolo kad su na Sardiniji uzeli samo bod. Laziju se na teren vratio ponajbolji igrač ove sezone, Sergej Milinković-Savić. Srpski reprezentativac doživljava pravu idilu u glavnome gradu Italije i ne očekujemo da će ga uprava pokušati zadržati za sebe kada sa svih strana stižu ponude koje se ne mogu odbiti.

Lazio očekivano bolje otvara susret te u prvih 15 minuta stvara prigode iz kornera. Obrana, u kojoj glavne konce drže Cannavaro i Acerbi, uspješno odbija prijetnje od Lazijevog napadačkog trojca ( Lulić – Anderson – Immobile ). U 26. minuti Sassuolo hvata obranu Lazija na spavanju. Dugu loptu sa cetra igrališta šalje Missiroli, a Berardi bježi iza leđa obrani. Gostujući vratar Strakosha ruši Berardija, a glavni sudac Giacomelli pokazuje na bijelu točku. Odgovornost preuzima Berardi te domaćine dovodi u vodstvo. Neroverdi  se potom dodatno bude, ali ne koriste dvije odlične šanse. Defrel odlično kontrolira poslanu dugu loptu, ali mu fali koncentracije za pogodak jer loptu šalje tik uz desnu stativu. Poluvrijeme se bližilo kraju i kad su svi očekivali da će Sassuolo otići sa prednošću, na scenu stupa Felipe Anderson i po rubu šesnaesterca bježi obrani te u prostor šalje loptu prema Immobileu. Igrač koji ovakve šanse dočekuje “k’o na pladnju”, lijepo poentira te vraća Lazio u igru. U drugom je poluvremenu  Inzaghi  osjetio miris pobjede pa podiže igru na viši nivo. U igru ulaze Lukaku, Keita i Lombardi. Upravo taj trojac donosi 3 boda Laziju. U 83. minuti Lukaku osvaja prostor prema vratima domaćina, odigrava loptu prema Keiti koji pogađa Lombardija na drugoj stativi. Lombardi školski vraća povratnu loptu u peterac, ona pogađa prvo Accerbija, a zatim i iznenađenog Consiglija i završava iza crte. I tu nije bio kraj: u 93. minuti veznjak Pellegrini je skočio na visoku loptu i pucao glavom, ali na sreću Lazia gađa stativu. Ovom pobjedom Lazio dolazi na 4 boda od mjesta koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Sassuolu je ovo peti poraz za redom kod kuće. Trebaju naći recept za bodove koje će im donijeti nadu u bolje sutra. Lazija u srijedu čeka gradski derbi sa Romom u kupu, gdje brane rezultat od 2:0.

Palermo – Cagliari 1:3

Čuveni je palermski stadion „Renzo Barbera“  bio mjesto sraza dva otočna kluba, Palerma i Cagliarija. Derby delle Isole ukazuje na prkos i inat Sicilije i Sardinije. Stanjem na tablici možemo reći da obje momčadi jedva čekaju zaboraviti ovogodišnju sezonu i čim prije se okrenuti idućoj. Dok Cagliari može mirno čekati kraj, Palermo dovodi navijače do živčanog sloma. Sedam utakmica zaredom ne znaju za pobjedu i nalaze se pri dnu tablice. Nova bi im tri boda dala elan koji žudno trebaju, a očekivalo se da će trener Rosanera Diego Lopez moći pročitati namjere Cagliarija pošto je tamo proveo  igračkih 12 godina i gdje mu je nuđen i početak trenerske karijere. U zadnjih se par kola čini pomalo izgubljenim mijenjaću formaciju svakom utakmicom. Možda je u Nestorovskom našao golgetera poput Luke Tonija ili Miccolija, ali obrana dosta prokišnjava.

Utakmica je počela i već se u startu osjećala nervoza igrača pa je sudac Valeri zbog grubljih startova primoran pokazati po žuti karton na obje strane. Prvu pravu priliku imaju domaćini preko Makedonca Nestorovskog koji je preciznim šutom gađao uz lijevu stativu, a lijepom obranom golman gostiju Rafael dobiva zaslužen pljesak malobrojnih navijača. Nakon pet minuta domaćini dolaze u vodstvo. Ubačaj sa lijeve strane pronalazi Chocheva koji glavom prenosi loptu na drugu stativu. Akciju je do kraja popratio Gonzalez koji koljenom posprema loptu u mrežu. Na snimci se vidi da je Gonzalez u neregularnoj poziciji, ali Valerijev pomoćnik griješi i poklanja gol Palermu. Odgovor se nije dugo čekao i već u sljedećoj akciji Marco Sau pokušava izravnati rezultat, ali odlično reagira Fulignati te loptu izbacuje van igrališta. Golmani su imali velike uloge, a Rafael se promiče u glavnog protagonista nakon još jedne odlične obrane kada Chochevljev udarac glavom odbija u korner.

Drugo poluvrijeme bolje otvaraju gosti i već u 48. minuti nakon ubačaja iz kornera gdje se dobro snalazi moldavski reprezentativac Ionita, dolaze do izjednačenja. Moldavac je već bio u padu, ali je lijepim udarcem glavom dobro naciljao kut. Ovo je bio njegov prvijenac u dresu Cagliarija. Domaćini padaju i već nakon deset minuta gosti preokreću rezultat. Fulignati brani prvu prijetnju, ali stari lisac Borriello dočekuje loptu te smireno radi lažnjak i zabija gol za vodstvo gostiju. Ovo mu je bio 13. ovosezonski pogodak te pokazuje da sa 34 godine na leđima i dalje zabija kao u starim danima na San Siru. Do kraja utakmice Palermo ne može ozbiljno ugroziti gostujući gol. Cagliari čeka svoju priliku iz kontri, te se takva jedna otvara na samom kraju dvoboja. U 88. minuti isti tandem kao i kod prvog gola ( Tachtsidis – Ionita ) radi višak uz lijevu stranu, Ionita puca i pogađa okvir gola, Goldaniga izbacuje loptu, ali moderna gol tehnologija dojavljuje glavnom sucu da je lopta prešla gol liniju. Ionita će pamtiti ovaj međuotočni derbi po prvim golovima u dresu Cagliarija, a Palerma sada čeka teško gostovanje na San Siru kod Milana gdje će morati ići po spasilačke bodove.

Genoa – Atalanta 0:5

Trener Gian Piero Gasperini se kao gost vratio u svoj dom za koji ga vežu lijepe uspomene: kao trener Genoe uveliko je doprinio razvitku kluba, a njegove taktičke zamisli su napravile nešto novo što do tada Genoa nije koristila. Ovoga se puta na slavni Marassi vraća sa prijestolja Bergama, gdje uživa u statusu božanstva. Vratio je nogomet u Bergamo i tamošnji mu je narod jako zahvalan. No, dok se Atalanta bori sa velikim imenima za plasman u Europu, Genoa tone prema dnu Serie A. Crveno-plavi skoro dva mjeseca ne osjećaju slast domaće pobjede te se nadaju poklonu starog prijatelja. Domaćini bolje otvaraju susret kada se Rigoni nalazi u zahvalnoj prilici, ali njegovoj udarac odlazi pokraj stative. U 25. minuti Spinazzola sa lijeve strane radi vara protivnika driblingom i pogađa Contija u šesnaestercu, a desni branič se odlično snalazi zahvativši loptu škaricama i poslavši je u mrežu domaćih pokraj nemoćnog Rubinha koji je branio prvi put nakon dvije godine.  Kandidat za gol kola. Sedam minuta kasnije branič Gentiletti povlači protivnika u kaznenom prostoru, a glavni sudac Gavillucci pokazuje na najstrožu kaznu za goste. Papu Gomez uzima stvari u svoje ruke i pogađa za vodstvo gostiju 0:2. Nastavak utakmice dovodi do raspleta situacije u Genovi: u 60. minuti domaći igrač Pinilla zarađuje u jednoj minuti dva žuta kartona (faul i prigovor sucu) te ostavlja svoju ekipu na nemilost Atalanti. Odgovor ne čekamo dugo, 3 minute kasnije Slovenac Kurtić probija desnu stranu te preciznim dodavanjem pronalazi Papu Gomeza na drugoj stativi za 0:3. Školska polukontra po kojoj je Gasperini poznat. Raspad sistema potvrđuje Caldara kojem nakon kornera loptu spušta s prve na drugu stativu napadač Petagna za laganih 0:4. Točku na i postavlja hattrickom Papu Gomez kojeg Kessie lijepo upošljava iskoristivši nesmotrenost obrane. Visoka pobjeda Atalante u gostima, a stari je znalac Gasperini produbio krizu svojih bivših učenika i dodatno okrenuo navijače protiv predsjednika Preziosija. Olakotna okolnost u cijeloj priči je što Genoa još uvijek ima +11 u odnosu na davljenički trojac na dnu ljestvice.

Fiorentina – Bologna 1:0

Viole su na svom terenu neporažene, ove sezone u ligi nitko nije uspio uzet cijeli plijen na Franchiju. Bologna se trenutno nalazi na sigurnom mjestu, bodovno dovoljno daleko od zone ispadanja. Domaćin je cijelu utakmicu držao konce igre, u prvom poluvremenu prijete gostima preko Borje Valera i Astorija, a golman Mirante je imao svoj dan i nije dopustio domaćinima da se proslave sa više golova. Paulo Sousa na poluvremenu radi izmjenu: Kalinić je osjetio bolove u leđima, a Sousa ne riskira i mijenja ga Babacarom. To se pokazao odličnim potezom. Već u 51. minuti Hrvoje Milić ubacuje sa lijeve strane i pogađa Babacara u šesnaestercu. Senegalac pokazuje dobru tehniku udarca glavom i šalje loptu uz samu stativu pokraj nemoćnog Mirantea. Do kraja možemo još izdvojiti dalekometni pokušaj Saponare koji je išao prema samim rašljama, ali danas raspoloženi Mirante brani udarac. Fiorentina se ovom pobjedom vraća u borbu za Europsku ligu.

Torino – Udinese 2:2

Utakmica koja nije imala veliki značaj za pomak na tablici. Obje momčadi su sigurne od ispadanja i daleko od Europe pa se igralo za prestiž. Mihajlović i Delneri ušli su u dvoboj u  4-3-3 formaciji. Mihajlović već u 13. minuti mora prisilno raditi izmjenu jer se Iago Falque ozlijedio pa u igru ulazi Iturbe. Utakmica je bila uglavnom mrtva do pred sam kraj poluvremena, a onda se u zadnjih 5 minuta događaju tri šanse: prvo je Zapata zakasnio na drugoj stativi ubaciti u prazan gol, a  onda prvo Belotti u svojoj 100. utakmici u Serie A nakon kornera s desne strane udarcem glavom pogađa prečku da bi nedugo nakon toga, opet nakon kornera s desne strane i opet glavom, ovaj put Rossettini pogodio stativu. U 50. minuti domaći stoper loptu krivo ispucava te ju dodaje u noge Janktu koji solo akciju od centra završava prekrasnim pogotkom u bliže rašlje. Nakon kratkog zatišja, Zapata nakon jedne kontre probija lijevu stranu, dolazi ispred Harta i puca po golu, lopta dira engleskog vratara i usporava, ali Stipe Perica mudro prati akciju i loptu s crte zabija u gol za 2:0. Činilo se da će domaćini pokleknuti, ali već minut kasnije Iturbe prihvaća povratnu loptu i puca jako prema golu, lopta se odbija od braniča, ali u noge Morettija koji zakucava loptu u gol. Torino je nadmoćniji i sve brže dolazi u  izgledne situacije. Igra se 83. minuta, Zappacosta šalje odličnu loptu u šesnaesterac gdje Belotti jakim i preciznim udarcem glavom lijepo pogađa gol. Do kraja je Belottiju poništen i regularan gol za 3-2 pa je utakmica završena 2:2 kao i prvi ogled u Udinama. Belotti se trenutno izjednačio sa Džekom na listi strijelaca sa 23 pogotka. U sljedećem kolu Torinu ide na Sardiniju, u goste Cagliariju, dok Udinese ugošćuju posrnulu Genou.

Chievo – Crotone 1:2

Crotone je ugrabio vrlo važna tri boda koja mu daju kakvu takvu nadu za opstankom u Serie A. Domaćini se nalaze daleko od zone ispadanja i bilo je za očekivati kako će u ovoj utakmici prevagnuti motivacija gostiju sa juga čizme. Crotone je dva puta dolazio u vodstvo. U 51. minuti Ferrari spretnim udarcem glavom vara domaćeg golmana. Domaćini uzvraćaju sedam minuta kasnije preko Pellissiera, koji krasno prati akciju i ubačaj sa lijeve strane. U 82. minuti gosti postavljaju konačni rezultati – 1:2, kad njihov najbolji strijelac Falcinelli lijepo plasira ljevicom sa 20-ak metara uz samu desnu stativu za svoj 9. zgoditak sezone. Crotone sada zaostaje za Empolijem 5 bodova, ali ih do kraja čeka težak raspored.

Pescara – Milan 1:1

Milan je ovu gostujuću utakmicu trebao rutinski odraditi i ugrabiti sva tri boda da prestignu mrskog rivala Intera na tablici. Pescara sa Zemanom na kormilu mora svaku utakmicu odigrati kao posljednju žele li pokušati imati barem neke nade za opstanak. Već su jednom nogom zakoračili u Serie B, ali matematička šansa ih još drži među „odabranima“. Rossoneri bi se pobjedom uključili u borbu za plasman u Europsku ligu, a Montella uz već duže ozlijeđene igrače nije mogao računati na Bertolaccija koji je u prošlom ogledu protiv Genoe u startu ozlijedio bedro. Zemanu fali iskusni stoper Coda koji je obnovio ozljedu mišića. Utakmica je taman dolazila na radnu temperatura kad je uslijedio šok za goste. Pritisak domaćeg napadača na stopera Palettu je urodio plodom, Argentinac je pokušao vratiti loptu Donnarummi, ali mu ona nespretno prolazi iznad kopački i ulazi u gol. Domaćini su se odlično borili na sredini igrališta, a posebno se isticao 18-godišnji senegalski veznjak Mamadou Coulibaly (rođen 3.2.1999.). Mladi Afrikanac je u Italiju došao brodom, imao problema sa smještajem i dokumentima, nije prošao probu u Sassuolu i Ceseni, ali zato jest u Pescari što se sve više pokazuje kao pun pogodak. Ovo mu je bio tek drugi nastup za seniore, a uz još dva za Pescarinu primaveru tek četvrta utakmica u životu sa sucem (!).  Zasad mu je najveća igračka ambicija jednog dana zaigrati za reprezentaciju Senegala.

Milan tek na kraju prvog dijela uspijeva izjednačiti rezultati. U 41. minuti mladi Španjolac Deulofeu probija desnu stranu i snažno puca, ali je domaći golman Fiorillo danas na visokoj razini, no srećom za Milan, obrana Pescare se ne rješava dobro opasnosti i u jednom “flipperu” pred golom lopta se na kraju odbija do Pašalića koji iz okreta pogađa za 1-1. U nastavku je Milan bolji, steže obruč oko šesnaesterca, ali Vicenzo Fiorillo koji je ovu sezonu pretežito grijao klupu odlično koristi dobivenu šansu i ne dozvoljava gostima satisfakciju otimanja punog plijena, posebno ističemo njegovu obranu udarca bivšeg igrača Pescare Lapadule, a još jedan put su ga spasili vratnica kod udarca glavom Romagnolija i Campagnaro kod još jedne šanse Lapadule.

Napoli – Juventus 1:1

Derbi kola odigrao se pod obroncima Vezuva. Napolitancima je trebala pobjeda da bi ostali u igri za drugo mjesto koje vodi direktno u grupnu fazu Lige prvaka, a i u jednu ruku bi se mogli uključiti u borbu za Scudetto. Bianconerima pobjeda donosi zraku blještavila pehara na koji su već navikli. Allegri je odmarao Cuadrada i Dybalu, prvog zbog nedavno odigranih kvalifikacijskih utakmicu u Južnoj Americi, drugog zbog premalo treninga prije ove utakmice pa je mladi gabonac Lemina dobio šansu da se pokaže u prvom planu. Napoli je očekivano stisnuo zadnju liniju Juventusa koji se odlično brane od brzonogih domaćih napadača. Onda Juventus pokazuje zašto su opasni, Khedira je jednu odbijenu loptu dovukao do vrha 16-erca i odigrao dupli pas sa Pjanićem koji školski daje loptu u mali prostor i Nijemac lijepo plasira loptu iza golmana Rafaelaza vodstvo gostiju već u 7. minuti. I tu igra Juventusa staje, Napoli dominira terenom, ali više kroz jalov posjed nego što je to bilo direktno opasno za Buffona. Kapetan Hamšik je u 1. poluvremenu imao dvije dobre prilike na povratnoj lopti, ali su oba udarca neočekivano završila daleko od okvira gola. Na kraju prvog dijela, Insigne se zabada u protivnikov 16-erac, lijepo cilja, ali lopta odlazitik pored lijeve Buffonove vratnice. Nastavak donosi sličnu priču, gosti su se povukli u svojih 25 metara i nisu imali odgovor na pritisak domaćih. I tako sve do 60. minute kad je San Paolo eruptirao: Hamšik i Mertens odigravaju dupli pas na visini kaznenog prostora, Belgijac radi izvanredni no-look pass prema Hamšiku koji iz prve lijepo plasira loptu u gornju lijevu stranu gola. Tri minute nakon jedan slab povratni pas Assamoaha prema Buffonu presijeca Mertens i pogađa stativu, a do kraja gledamo utakmicu sličnu onoj u prvom poluvremenu, dominacija Napolija u posjedu i udarcima prema golu (ukupno 17:4), ali se rezultat ne mijenja.
U srijedu ćemo opet gledati ogled ova dva kluba na istom mjestu kada se sastaju u polufinalu Coppa Italije. Juventus je u prvom ogledu pobijedio sa 3:1.

Inter – Sampdoria 1:2

Utakmica koja je došla kao šlag na tortu 30. kola. Sampdoria je zadnji put slavila protiv Intera na Guiseppe Meazzi još daleke 1996. godine, a ovom pobjedom nad Interom ugasili su im svako moguće svjetlo koje vodi kroz tunel ka Ligi prvaka.

Inter je bio malo bolji na početku, dobru priliku su u 8. minuti uprskali u istoj akciji prvo Banega pa Candreva. Stativu je nedugo nakon toga za goste s 20-ak metarta uzdrmao Quagliarella, a onde je u 35. D’Ambrosio doveo domaćine u vodstvo, iako je Candreva, koji je centrirao, u začetku akcije bio u zaleđu. U nadoknadi prvog poluvremena stativu sa slične udaljenosti kao i Quagliarella pogađa Bruno Fernandes, a odbijenu loptu Schick šalje pokraj gola i tako se s 1-0 otišlo na odmor.

U nastavku umjesto ozlijeđenog Gagliardinija ulazi Kondogbia, a Sampdoria već u 50. minuti izjednačuje na 1-1 nakon jednog kornera kad Silvestre s druge stative gađa prema prvoj, a tamo ulijeće Schick i zabija svoj 8. prvenstveni gol. Pomislili su domaćini da se ovdje radilo o zaleđu, međutim Marcelo Brozović se “pobrinuo” da svojom kretnjom drži Čeha u igri tako da zaleđa nije bilo.

U 71. minuti Icardi promašuje nemoguće nakon što mu Candreva servira loptu na prazan gol, a kapetan domaćih ga prebacuje. Rekli bismo nevjerojatan promašaj, ali valja priznati da je lopta bila dosta brza i nezgodna čak i za ovakvog strijelca. U 84. minuti stiže konačan rasplet utakmice kad djetinjastim potezim poput amatera Brozović poklanja penal gostima. Ricky Alvarez je izveo slobodnjak sa cca 18 metara, a epic Brozo pokretom ruke koji je svojstven samo igračima s velikom igračkom i inom inteligencijom tjera suca Celija da pokaže na bijelu točku. Iskusni Quagliarella punom snagom visoko i po sredini gola dovodi goste do nova tri boda. Inače, Sampdorija je čak 20 bodova ove sezone osvojila nakon što je gubila i u toj rubrici su blucerchiati vodeći u Serie A.

U sljedećem kolu Sampdoria dočekuje Fiorentinu u onom terminu nedjeljnog ručka u 12:30, dok je poslastica kola isti dan navečer u 20:45 kad se na rimskom Olimpicu u direktnom dvoboju za 3. mjesto sastaju Lazio i Napoli.