Fratelli d’Italia: Juve ukrao Pitagorejcima formulu za Scudetto

N+

Ubojita dama nije dala snivati slatke sne matematičarima o mogućem pokušaju senzacije na njihovom terenu, već je klasno potvrdila svoj 33. naslov prvaka Apenina i popunom novih kolekcija u klupskim vitrinama daju veliki značaj uz šesti uzastopni naslov Italije. Surovu borbu za direktan plasman u grupnu fazu Lige prvaka vode Roma i Napoli koji su u ovom kolu pokazali svoju napadačku klasu kao kamen temeljac dosadašnjih „uspjeha“. Milan je crveno-crnom bojom označio posljednu poziciju koja vodi u kvalifikacijski ciklus Europske lige, te su tako ostavili svoje mrske gradske rivale u pripremnim utakmica na istočnom frontu svijeta. Empoli nije uspio uzeti pothvat nakon kiksa Crotonea, već ih je Boginja stijerala ka novoj borbi u zadnjem kolu.

Potvrda na svom terenu

Iako bi im bilo draže potvrditi naslov nad Vučicom na Olimpicu, Juventus je taj čin ipak okrunio pod reflektorima svoga travnjaka. Ugostili su momčad sa juga čizme, Crotone, koji su uoči utakmice ušli u vrhunsku formu uz čak sedam utakmica bez poraza te uz takav elan pokušali sebi plasirati ostanak u ligi, a Juventusu pokvariti naslov prvaka. Allegri vadi postavu koja je srušila veliku Barcelonu te tu naznake za moguće iznenađenje prestaju. Pitagorejci se nisu snašli sa brzim prijelazom igre, te je gostujući vratar Cordaz bio prinuđen tri puta vaditi loptu iza svojih leđa. Početnu ekstazu na Stadionu della Juventus prouzroku slavonski čelik Mario Mandžukić, te daje naznaku da će se ušata stvar izvlačiti na centar. Atmosferu, sjajnim golom iz slobodnjaka, podiže argetinski dragulj Dybala, dok prvoklasnu igru potvrđuje Alex Sandro pomoću nove gol-tehnologije. Nakon završnog zvižduka Mazzolenia ekstazi nije bilo kraja, kako kod igrača tako i na tribinama. Crotone sad mora dočekati novi kiks Empolia kako bi osigurali ostanaka u više rangu.

Rossoneri gledaju kroz ključanicu EL

Milan je tražio puko potrebnu pobjedu da bi osigurali šestu poziciju kao zadnju vodilju ka europskim vodama. Za petama im je vrebao susjedni neprijatelj Inter koji su igrali u večernjim satima, te su već za vrijeme ručka mogli pokvariti večeru mrskim rivalima. Ugostili su momčad Bologne koja igra rasterećeno već u zadnjih par kola, što je prestavljalo igračima Milana kao dobru motivaciju u novom pothvatu. Tijekom prvog poluvremena mreža se zatresla već u 2. minuti, ali Lapadula se nalazi u nedozvoljenoj poziciju te stvari kreću ispočetka. Nakon odmora domaćini preuzimaju konce u svoje ruke, te u zadnjih 20 minuta postižu tri gola koja ih vodi u nova iskušenja. Iako se nije upisao u strijelce, titula igrača prevage pripada Matiasu Fernandezu 31- godišnjem Čileanac koji je došao iz redova Viola, ali minutaža mu se ubraja kao taktička – koji sa svoje dvije asistencije pronalazi Deulofeu i Lapadulu te ih stavlja u mat poziciju u završnim momentima. Prekrasan zgoditak upotpunjuje Honda kada iz slobodnjaka pogađa tik uz stativu, te tjera Mirantu na vađenje lopte iz svoje mreže. Milan se uspješno plasirao u kvalifikacijski ciklus EL i jedva čekamo ugledati starog diva na europskim stazama.

Jalova snaga Intera

Kako su Milanisti već u popodnevnim satima osigurali vrijednu poziciju, borba između Orlova i Nerazzurra je bila samo formalnog karaktera te nije predstavljala bitnu tabličnu ulogu. Inter je na Olimpicu pokazao svoju „jalovu snagu“ kao nebitnu energiju u cijelokupno sustavu prvenstva, te je dao gorak okus Laziju za ovosezonski oprost sa njihovog terena. Ipak je utakmica dobro počela za domaćine, kada priliku iz kaznenog udarca ne promašuje Balde Keita te upisuje nove golove pod okriljem čuvenog stadiona. Gosti su se trgnuli te nakon 14 minuta igre dolaze do izjednačenja preko Marca Andreollia; ovo je bio njegov prvi ovosezonski pogodak nakon povratka u Seriu A iz Primere – u svojoj 10 – godišnjoj Apeninskoj avantura stasiti branič je zabio tek pet zgoditaka. Čini se kako u zadnje vrijeme Inzaghi S. pogrešno postavlja svoju momčad tijekom obrane, jer već u dva navrata zabijaju autogol, a ovoga puta tu je ulogu poprimio Hoedt. U nastavku domaćini postaju nervoznu te u brzom razdoblju dobivao dva crvena kartona ( Keita, Lulić), te takvu priliku Inter ne propušta, kada Eder potvrđuje gostujuću pobjedu.

Uz pomoć Boginje i svojih boraca, Jurić ostaje među elitom

Genoa je ugrabila prvu moguću kartu za ostankom u višem rangu, te su uz pomoć Atalante, koja je slavila nad Empolijem, slavili spas u zadnji čas. Momčad iz Bergama su išli u goste Azzurrima, te su ponjukali planove domaćinima za mogućim odvajanjem od Crotonea kao vip gost u Serie A. Prvu pravu priliku gosti  odmah iskorištavaju, kada Alejandro Papu Gomez odlično koristi prostor u šesnaestercu te kažnjava nesklad domaće obrane. Domaćini u nastavku nemaju izgledne šanse i upisuju novi poraz koji ih tjera na borbu do samog kraja prvenstva. Bikovi su došli kao gosti nakon prošlotjednog KO od Napolia, koji ih je demolirao na njihovom terenu. Ipak više poticajni i nabrijaniji domaćini stavljaju sav ulog u ovaj dvoboj i grabe puni plijen. Slavlje navijačima na Marassi donosi Rigoni i mladi talent, sin velikog igrača i stratega Diega Simeona – Giovanni Simeone;  mladi Argetinac već u svojoj prvoj sezoni pod sjenama Alpi postiže svoj 12. pogodak za crvenoplave. Počasni pogodak za Torino donosi Ljajić.

Citta del Tricolore i Veronska arena puni ulova

Čini se kako gostima sa Sardinije ne pristaje uloga gosta, jer u zadnjih pet gostujućih putovanja upisuju svega jednu pobjedu i četiri poraza. Sraz Sassuola i Cagliari daju novi međusobni rekord u postignutim golovima – prošli ogled završio 4:3 za Cagliari. Domaćini već u prvih 45 minuta šalju goste mislima na ribolov pri uvalama otoka, te uz strijelce Magnanellia, Berardia i Politana, autogol upisuje i gostujući napadač Borriello. Jedini gostujući zgoditak u prvom poluvremenu postiže Marco Sau. Domaćini ne staju na tome, već ubacuju u nestvarnu šestu brzinu i preko Iemmella i Matria postavljaju svojih konačnih šest pogodaka. Ionita upotpunjuje statistiku gostiju te postavlja konačni rezultat.Zanimljiv je podatak da osam pogodaka potpisuju osam različitih strijelaca.

Roma je išla u Veronu tražiti sva tri boda, ali zadani cilj im nije krenuo za rukom. Utakmica je krenula žurno i usprkos prvoj ozbiljnoj prilici Rome, Chievo dolazi prvi u vodstvo preko Lucasa Castra. Nakon nesmotrene reakcije domaće obrane El Shaarawy iskorištavu njihovu zbunjenost te lagano plasira loptu u prazan gol. Žutoplavima ne treba dugo da postave stvare na svoj mlin. Preciznim centaršutom Birse pronalazi se preko cijele obrane gostiju Inglese, koji laganom mirnoćom zabija pogodak. Pri kraju prvog poluvremena, Salah pokazuje svoju izvrsnu tehniku i loptu plasira u sami desni kut, te ostavlja Sorrentinoa nepomičnog. Na odmor se ide podjelom bodova, a u nastavku Vučica podiže na razinu više, u kojoj domaćini nemaju odgovora. Tri prekrasno plasirana i mirnoćom odrađena šuta, dovoljna su bila da Roma lagano utakmicu privede kraju. Prvo vodstvo donosi Faraon, dok se u strijelce još jednom upisuje brzonogi Egipčanin Salah. Posljedni gol ide u ruke Edinu Džeki koji se sada podiže na jednu stepenicu više ka najboljem strijelcu Serie A ( 28 ). Opuštajući se kroz zadnji dio utakmice, gosti su zaspali na korneru i dopuštaju da se Inglese upiše još jednom u strijelce, 10. put ove sezone. Giallorossi su ostvarili očekivanu pobjedu te kolo prije kraja imaju bod ispred Napolia.

Pobjeda za domaći oproštaj

Pescara i Palermo su odigrali utakmicu kao najavu velikih utakmica koje će se odigravati tijekom sljedeće sezone u Serie B. Delfini su za kraj sezone pred svojim gledateljima nabasali na mirno more, te se uz pobjedu dostojanstveno oprostili od ovosezonske avanture na Adriatico Stadionu. Domaćini su došli u vodstvo krajem prvog kvartala, kada se mlada hrvatska nada Robert Murić podiže iznad obrane i zabija svoj prvijenac – u zadnje tri utakmice dobiva sve više minutaže, koju na kraju lijepo iskorištava. Utakmica se većinom igrala na sredini terena, a onda tek na samom kraju utakmice domaćini Rosanerima pospremaju i drugi pogodak preko Mitrita, i nakon jedanaest kola Pescara ostvaruje pobjedu.

(Ne)mirna podjela bodova

Zebre su na Friuli stadionu dočekali Sampdoriu, te se u ovom srazu tražio postavljač desete pozicije. Nisu ni izašli na teren, a domaćini već dolaze u vodstvo kada Zapata lijepo probija bok i asistira Thereau da mirno realizira na prazan gol. Nakon par dobrih prilika sa obje strane, tenzije se povećavaju u nastavku tijekom jednom nesportskog i nespretnog starta De Paula, te je sa razlogom isključen. Povođeni time, gosti napadaju i zarađuju kazneni udarac. Glavnu ulogu uzima Muriel te ne promašuje datu priliku. Tijekom slavlja, Muriel provokacijom tjera domaće igrače na agresivno razmišljanje i djelo, te se u koštac hvata sa Danilom koji ne može prihvatiti takvu vrstu slavlja na svome terenu. Sudac Pinzani obojicu šalje pod tuš da se utakmica mirno privede kraju. Rezultat se nije mijenjao te očekivanu podjelu bodova prihvaćaju obje strane.

Mertens prijeti Džeki na obje tablice

Prije par kola, bosansko-hercegovački reprezentativac Edin Džeko je imao u vidu jednog konkurenta koji mu može parirati do samog kraja ( Belotti ). Ispod Vezuva, uz sami vulkan proključava Belgijac Dries Mertens, koji u zadnjih šest kola upisuje sedam zgoditaka i tako dolazi na gol ispod Rominog aduta. Otkako ih je Boginja uklela, Napoli se trgnio te ne zna za domaći prvenstveni poraz već dugo vremena. Ugostili su Viole koji su tražili potrebne bodove za moguću konkurentnost šeste pozicije. Ipak San Paolo je nešto posebno di se moraš dosta potrudit da bi se bodovi uzeli. Napolitanci dolaze u vodstvo tijekom prvih deset minuta, gdje se Koulibaly odlično snalazi na odbijenoj lopti te zabij za svoj drugi ovosezonski gol, a tek treći u plavoj boji. Vodstvo u prvom dijelu poveća Insigne te daje slavlje na tribinama, a mirnoću na klupi. U nastavku gledamo odličnom Mertensa koji sa dvama pogotkama tjera Fiorentinu nazad u grad romantike. Počasni pogodak za goste postiže prekrasno odrađenim šutom Josip Iličić. Napoli u stopu prati Romu, te do samog kraja strepe mogući njihov kiks.

Juventus  je osvojio Scudetto, te nam je sada preostalo saznati jedino tri bitne stvari. Vučica zadnje kolo igra na svom terenu protiv Genoe koja je osigurala ostanak u Seria A, ali vjerojatni će rastanak nogometne ikone Rima i svijeta Francesca Tottia dati igračima još više motivacije, da se njihov idol i kapetan oprosti sa osmijehom na licu. Takav bi scenarij teško pao Napoliju te ćemo sa guštom gledati zadnje trzaje velikih rivala. Uz sav taj naboj, tablica strijelaca se bliži vrhuncu, i zadnje kolo donosi rasplet dugo očekivane zlatne lopte Apenina. Na dnu tablice, Crotone će pokušati uzeti sav plijen iz gnijezda Orlovima, moleći njihove otočne susjede pokvare slavlje Empoliju.