Fratelli d’Italia: „Boginja“ misli ozbiljno

N+

Pravu nam idiličnu borbu za europske staze pruža momčad iz Bergama, koja svojim igrama na domaćim terenima uzima bodove velikanima sa Apenina. Na samom talogu ljestvice za oduškom zraka vape matematički znalci Pitagorejci uzevši veliki bod kući od favoriziranih Rossonera, dok se Napoli opasno približava vratima grupne faze Lige prvaka.

Rim je obojan u plavo

U 34. kolu „vječni“ se grad pretvara u uzavreli vulkan koji je na rubu erupcije. Igra se 168. službeni Derby della Capitale, koji uveliko odlučuje buduće stanje na samom kraju sezone. Romanisti ulaze u arenu kao psihološki favoriti pošto u zadnjih šest kola ne znaju za poraz, a sa druge strane Orlovi nisu slavili u Serie A kao gosti na Olimpicu još od srpnja 2013. godine. Međutim, zna se da je derbi nešto više od same utakmice te je nebitno tablično stanje, već je bitan krajnji pobjednik. Obje momčadi traže pobjedu koja im znači više nego finale Lige prvaka ili Europske lige, samo da bi naprkosila najvećim rivalima uz šarolik pobjednički slad. Lazio je ove sezone već ostavio gorak okus Romi izbacivši ih iz polufinala Coppa Italie, a isto se ponovilo i ovom kolu. Dočekali su kiks Juventusa, ali su sami sebi iskopali jamu koja ih sada gura prema 3. mjestu. Roma se doslovno oslonila na Sampaolijeve legendarne izjave o čuvenoj temi „posjed lopte“, gdje im ta prevaga na sredini terena nije donijela ništa pozitivno. Sa dva zgoditka mladi senegelac Balde Keita tjera Giallorosse u ponor, a Dušan Basta stavlja talijansku inačicu „basta“ Romi. Iz neregularnog kaznenog udarca „rimski vitez“ De Rossi zabija jedini gol za domaću momčad. Sa ovim se porazom Roma dovela u borbenu situaciju za drugim mjestom, dok se Lazio učvrstio na  poziciji koja vodi u grupnu fazu Europske lige.

Sedamnaesta pozicija hvale vrijedna

Borba juga i sjevera, maloga i velikoga, se očitala na krajnjem dijelu čizme gdje je Crotone ugostio Milan. Utakmica je bila od velike važnosti za obje momčadi pošto su se borili sa ostankom u ligi, odnosno plasmanom za 5. poziciju. Crotone ulazi u meč sa 3 utakmice u nizu bez poraza, dok se Milan još oporavlja od izgubljenih tri boda kod kuće od Empolija. Domaćini dolaze u vodstvo u prvih 10. minuta kada mladi talijan Trotta poentira za svoj treći ovosezonski pogodak. Rezultat je ostao nepromijenjen sve do 50. minuta kada stoper Paletta stvari vraća na početak. Domaćini su izdržali višeminutni nalet Milana te uzimaju vrijedan bod u borbi za ostanak. Milan se sa ovim „kiksom“ udaljio na četiri boda od Atalante.

Nakon iznenađujuće pobjede u gostima nad Milanom, Empoli se okrenuo novom suparniku Sassuolu. Gostima pobjeda ne igra veliku ulogu u finišu sezone, te je Empoli možda ušao previše opuštajući u utakmicu očekujući lakih tri boda koja ih drži iznad površine vode. Svojim ovosezonskim prvijencima Peluso i Duncan okreću Empoli glavom prema dnu, a Matri samo potvrđuje pobjedu. Počasni zgoditak za domaćine postiže Pucciarelli iz kaznenog udarca koji se dogodio još u prvom poluvremenu. Empoli se mora trgnuti u zadnjim kolima ukoliko ne želi da im Crotone uzme posljednje mjesto spasa.

Nepomična sredina

Stanje na sredini tablice nam donosi Torinu i Sampdoriji Sizifovu borbu u kojoj nema korak naprijed ili korak nazad. Bikovi ulaze u ogled kao favoriti jer im je forma napredna – pet utakmica u nizu bez poraza – dok Sampdorijino stanje varira poput dionica Agrokora. Gosti bolje otvaraju susret kada preko mladog češkog talenta Schicka. dolaze u vodstvo. Možemo reći da je ovo njegova sezona, jer sa svojih 11 golova drži Blucerchiate čvrsto na zemlji. Rezultatsko stanje se ne mijenja sve do 78. minuta kada nakon samo šest minuta provedenih u igri Iturbe zabia svoj prvi pogodak u dresu Granate; ovo je bio prvi pogodak mladog Argetinca nakon 2 godine posta ( travanj, 2015 ). Rezultat do kraja ostaje isti te se očekivano prijateljski podijelili bodove.

Crveno-plavi su na svom Dall’Aristadionu ugostili momčad iz Udina, koja nije izgubila na navedenom stadionu još od 2010. Bologna je tražila pobjedu koju nije ostvarila u zadnja četiri ogleda te se nadaju uspješnom punom plijenu na svom terenu. Nitko nije očekivao ovako lagani potop Zebri nad kojima je svojevrsnu kapitulaciju potpisao Mattia Destro svojim dvama zgodicima, dok se u strijelce još upisuje Taider svojim drugim golom za Bolognu. Da očaj dobije svoj mah,  točku na „i“ stavlja nesretnim autogolom stoper gostiju Danilo – neočekivana, ali zaslužena pobjeda domaćina.

Domaćini sa Sardinije ugošćuju prekomorske rivale sa Jadrana, Pescaru. Delfinima je ovo sezona za zaborav – u 34 utakmice samo dvije pobjede – i moraju se okrenuti planu kako pokoriti Seriu B da bi se pametnije vratili dogodine u viši rang. Cagliari ulazi u borbu opušteno znajući da nikakvi bodovni teret ne nosi utakmica. Sardinjani su slavili sa minimalnih 1:0, kada preko kaznenog udarca Joao Pedro uzima sav plijen na repertoaru.

Viole izgubile borbu za Europom

Momčad iz Firence išli su u goste na otok Siciliju, gdje ih je dočekivala pretposljednja momčad lige Palermo. Viole su dočekani kao favoriti te su očekivali puni plijen koji bi im držao podignute uzde u borbi za Europsku ligu. Gosti su dirigirali igrom i držali su pod kontrolom sredinu terena, ali onda se događa lom. U 32. minuti domaćini imaju slobodni udarac te glavnu odgovornost preuzima Alessandro Diamanti, te fenomenalnim preciznim udarcem u lijeve rašlje dovodi domaćine u vodstvo – eurogol. Do kraja je susreta Fiorentina imala par izglednih prilika koje uz malo sreću za domaćine nisu ušle u mrežu. I onda na samom kraju utakmice norveški igrač Aleesami postiže svoj prvijenac u Serie A te postavlja konačnih 2:0. Ovim se porazom Fiorentina može pozdravljati sa Europom i nadati se da će iduća sezona biti uspješnija.

Juriću, glavu gore!

Genoa se morala trgnuti da bi se izbavila iz samog ponora Serie A, te pravu priliku dočekuju kada ugošćuju momčad iz Verone, Chievo. Obje momčadi u utakmicu ulaze pod bodovnom krizom te se očekivao puni plijen sa obje strane. Domaćini bolje otvaraju susret te imaju priliku doći u vodstvo kada im sudac Luca Pairetto dodijeljuje penal, ali se čini da je to bio prevelika odgovornost za mladog Giovannia Simeonea koji šalje loptu daleko od vrata. Samo sedam minuta kasnije stari makedonski lisac Goran Pandev poentira loptu pod prečku te dovodi olakšanje za domaću momčad pred samo poluvrijeme. Međutim, u nastavku gledamo pravi preokret gdje se obrana Genoe nije dobro snalazila u skokovima. U samo deset minuta razlika (60., 70. min) Chievo preokreće utakmicu kada Birsa i Bastien glavama zabijaju pogotke te odnose sva tri boda „Romeu i Juliji“. Jurić i njegova momčad ovim su se porazom približili dnu tablice te sada ne mogu više mirno spavati. Od kvalitetne momčadi u prvom dijelu sezone koja je dominirala protiv velikih i malih, sada će tražiti slamku spasa u zadnja četiri kola.

Boginje su pale na tjeme

Atalanta – prava konkurentna i nadasve ozbiljna momčad na prema njihovim regijskim rivalima iz Milana – nam pruža lijepi i žurni nogomet te nam daje pravu vrijednost talijanske romantike u današnjem ne suštinskom nogometnom plavetnilu. Boginja je na svom Azzurrid’Italia stadionu ove godine uzela bodove velikim „sestrama“ sa Apenina te im pokvarila planove u njihovim udžbenicima gurajući sebe prema svijetlima europskih tunela. Ugostili su Staru Damu koja već u mislima slavi Scudetto, a drugi im vod misli upućuje na utakmicu protiv Monaca. Kako su htjeli potvrditi novi naslov u Bergamu Allegri na teren šalje najjaču postavu, ali stari mudrac Gasperini ima još dosta toga naučiti mlađeg kolegu iz Torina. Prilike su sijevale sa obje strane, ali domaćini su ti koji odlaze na odmor sa prednošću kada Andrea Conti u zadnjoj minuti poluvremena zakucava loptu uz desnu stativu. U nastavku gosti dolaze do izjednačenja i to preko domaćeg igrača Spinazzole koje nespretno skreće loptu glavom u svoju mrežu. Tu su gosti namirisali tri boda kada Brazilac Dani Alves izvrsno prati centaršut Pjanića te dovodi Bianconere u vodstvo. Sve je mirisalo na slavlje gostiju, ali Remo Freuler ne dopušta takvu gostujuću idilu te u 89. minuti donosi hvale vrijedan bod Atalanti koja suvereno već duže vrijeme čuva 5. poziciju.

Slom Intera

Može se reći da je Napoliju u pravi trenutak došao Inter, koji je zaredao uoči ogleda 5 utakmica u nizu bez pobjede ( samo 2 boda ), te se tako efektno gurnuli u utrku sa Vučicom za drugu poziciju, koja direktno vodi u grupnu fazu Lige prvaka. Interova je obrana imala dosta posla sa najefikasnijom mašinerijom Serie A, te uz podosta sreće i dobrim obranama Slovenca Handanovića rezultat je ostao samo 0:1. Nerrazzuri su bili bezopasni za zadnju liniju Napolitanaca koji su odlično pokrivali Icardia te bočne brzance Edera i Candrevu.  Gosti s juga postižu jedini zgoditak pri samom kraju prvog poluvremena, kada Callejon kažnjava pogrešku Japanca Nagatome, koji neoprezno zahvaća loptu te postavlja Španjolca u mat poziciju koju ne propušta. Sa novim punim plijenom Napoli se približio susjednoj Romi na svega jedan bod, te se u narednih 4 kola očekuje ljuta borba za cijenjenu drugu poziciju. Inter sve dublje pada te poprima oblik kineskog proizvoda – lijep proizvod izvana, ali kratkotrajnost mu je mana.

Ovosezonska scena Serie A nam ukazuje napadački napredak u odnosu na ostale lige petice, gdje su čak 6 strijelaca zatresli mrežu preko 20 puta. Borbu i dalje vodu Džeko i Belotti, a u stopu ih prate Icardi te Higuain. Sljedeće nam kolo donosi pravu idilu pred malim ekranima, gdje će se odvijati najstariji talijanski derbi – Torinski derbi – u kojem će se Bikovi i Stara Dama upustiti u borbu za čuveni simbol grada Mole Antonelliana. Udinese će pokušati pomrsiti planove Atalanti, koju su ove sezone svladali na čuvenoj utvrdi Azzurrid’Italia sa 3:1. Milan će ugostiti posrnulu Romu koja će tražiti sva tri boda da sačuvaju drugu poziciju, dok će Jurić pokušati ugrabiti bodove na svom terenu protiv shrvanog Intera.