Francuska odličnim izdanjem Mbappéa svladala Argentinu u ‘golijadi’ osmine finala (VIDEO)

Twitter/FIFA World Cup

U prvoj utakmici osmine finala Svjetskog prvenstva u Rusiji Francuska je, pred 42 873 gledatelja na stadionu u Kazanju, rezultatom 4-3 (1-1) svladala Argentinu i time postala prvi četvrtfinalist 21. izdanja turnira.

Prvu veliku priliku na susretu imala je Francuska. Mbappéa je srušen na nekih dvadesetak metara od Armanijevih vrata, Griezmann iz slobodnog udarca pogađa gredu.

Odličan ulazak u susret Mbappéa rezultirao je kaznenim udarcem za Trikolore u 12. minuti, kada je mladog francuskog nogometaša nakon dugog bijega iz vlastite polovice u šesnaestercu srušio Rojo. Griezmann je minutu poslije siguran s bijele točke za vodstvo Francuske i svoj drugi pogodak na turniru s iste, ujedno i drugi ukupno.

Muke po Mbappéu za Argentinu su se nastavile i u ostatku susreta. Već u 20. minuti 19-godišnji igrač PSG-a je ponovno pobjegao zadnjoj liniji Sampaolijeve momčadi, na rubu šesnaesterca ruši ga Tagliafico, te za to od iranskog suca Faghanija biva nagrađen samo žutim kartonom. Pogba iz slobodnog udarca nije uspio ozbiljnije zaprijetiti protivničkom vrataru.

Deschampsova momčad nakon vodstva je izraženije prepustila posjed Argentini koja isti nije uspjela nikako ozbiljnije iskoristiti. Čvrsta obrana i brza tranzicija rezultirale su s nekoliko opasnih situacija pred Armanijevim vratima u prvih pola sata, u kojima su braniči Argentine nekoliko puta paničnim reakcijama oko i unutar vlastitog šesnaesterca sprječavali veću katastrofu po svoju momčad.

Negdje iza 35. minute susreta Argentina je konačno uspostavila osjetniju ravnotežu u igri, no realno najopasnije što su kreirali pred vratima Llorisa bila je siutacija u 37. minuti kada je Messi pao u šesnaestercu.

Ležernije postavljanje u obrani Francuske rezultiralo je time da je Di Maria u 41. minuti, nakon akcije poslije ubačaja sa strane, ostao nepokriven te njegov prelijep udarac s nekih 25 metara, bez kvalitetnog bloka na putanji, završava u mreži Llorisa za 1-1. Bio je to prvi pogodak na turniru za 30-godišnjeg Di Mariju, a s tim se rezultatom i otišlo na odmor.

Zbunjeno izdanje Francuske nastavilo se i u nastavku susreta. Pavard ruši Di Mariju na rubu kaznenog prostora s desne strane francuske obrane, Banega ubacuje, Pogba loše ispucava loptu koja dolazi do Messija, čiji udarac u mrežu (dojam je pokušavajući izbjeći loptu) skreće 31-godišnji Sevillin branič Gabriel Mercado i tako donosi vodstvo Sampaolijevoj momčadi.

U 56. Fazio (ušao na poluvremenu umjesto požutjelog Roja) radi nevjerojatnu pogrešku, no Griezmann istu nije uspio kapitalizirati.

Pritisak se Francuzima isplatio već minutu poslije kada je 22-godišnji Benjamin Pavard za 2-2 zabio svoj prvijenac u dresu Francuske, i to kakav.

Već u 64. novi preokret. Pogba je odigrao dobru loptu lijevo na Hernandeza koji dobro ubacuje u argentinski šesnaesterac, udarac Matuidija je blokiran, lopta se sretno odbija do Mbappéa, mladi napadač odličnim je prvi dodirom izbacio Enza Pereza, te loptu mirno poslao u mrežu za 3-2 Francuske.

Svoj treći pogodak na turniru Kylian Mbappé je postigao već u 68. minuti nakon odlične akcije Franuza, koji su od Llorisa do pogotka stigli u svega 9 dodira s loptom.

Uskoro je Sampaoli s klupe u igru poslao Aguera (umjesto Pereza u 66.), te Mezu (umjesto Pavona u 75.) no nije to rezultiralo značajnijim pomakom u igri Argentine. Ipak, upravo Aguero (na asistenciju Messija) u mrežu posprema loptu na početku treće od četiri minute produžetka i donosi kakav takav tračak nade Argentincima.

U posljednjim sekundama susreta Argentina je uspjela zakuhati još jednu dobru situaciju pred vratima Llorisa, no vratar Francuske nije imao potrebu reagirati.

Finalist prošlog SP-a tako se oprašta od 21. izdanja turnira, dok će Francuzi na boljeg iz susreta koji se igra danas s početkom u 20 sati u Sočiju, gdje se sastaju Urugvaj i Portugal.