Search
Close this search box.

Financije HNS-a: 84 milijuna kuna na računu, povećanje za donacije, manjak 8 milijuna kuna

Prošlo je gotovo godinu dana od posljednje analize financijskih izvještaja Hrvatskog nogometnog saveza. Kako su dostupni financijski izvještaji za 2015. godinu, pogledajmo kako je ekipa s vrha zagrebačkog Hiltona poslovala.Financijske izvještaje HNS-a bez detaljnih komentara teško je razaznati iako se određeni trendovi vide – bez velikih natjecanja HNS posluje s gubitkom, plaće i reprezentacija se povećava, donacije su skočile na 17 milijuna kuna, od kojih je 7 milijuna otišlo na Rujevicu…No, krenimo redom.

Bilanca ne pokazuje ništa spektakularno. Kako smo već zaključili u prvoj analizi, HNS ovisi o velikim natjecanjima, pa su tako financije “neparnih” godina uglavnom nešto lošije. No, ipak treba primijetiti da su 2015. godine financije ipak bolje nego 2013. godine.

Opet upada u oko kako HNS na računima ima poprilična sredstva, 2015. godina završena je s 84 milijuna kuna na žiroračunu. Obveze su minimalne i realno je zaključiti da se radi o nedospjelim obvezama, jer nema logike da udruga koja raspolaže tolikim sredstvima ne podmiruje svoje dospjele obveze. Najveći dio pasive čine naplaćeni prihodi budućeg razdoblja, što je stavka koja je svake godine visoka i za pretpostaviti je da predstavlja nagrade FIFA-e i UEFA-e i sponzorske ugovore koji su unaprijed naplaćeni (kako je vlasnik Green golda, gdje se nalaze uredi HNS-a, PBZ ujedno i sponzor, možemo pretpostaviti da je ovdje uračunato sponzorstvo koje uključuje dugogodišnji najam).

Prihodi opet potvrđuju tezu o slabijem poslovanju u neparnim godinama (onima bez sudjelovanja na velikim natjecanja). Prihodi od prodaje smanjili su se za 55 milijuna kuna, no dosta su veći nego u 2013. godini. Najveće povećanje prihoda bilježi stavka pozitivnih tečajnih razlika, što je opet rezultat velike promjene tečaja CHF-a. Ajde da je barem netko u ovoj državi profitirao od “švicaraca”. Zanimljivo je primijetiti i novu stavku, a to su prihodi od zakupa i iznajmljivanja imovine. Očito je HNS iznajmio nekadašnju Kuću nogometa u Rusanovoj ulici, a prihodi od toga su pola milijuna kuna.

Rashodi su se u odnosu na 2014. godinu smanjili, ponajviše u stavkama troška prijevoza i intelektualnih usluga (u toj stavci se knjiže premije i dnevnice), što je i logično jer nije bilo velikih natjecanja. Zanimljivo je primijetiti da se trošak plaća povećao u odnosu na 2013. godinu, kao i trošak zakupnina i najamnina. Život na visokoj nozi košta…

Pohvalno je veliko povećanje donacija. Nakon što su u 2014. donirali značajna sredstva poplavljenim područjima u Slavoniji, u 2015. se stavka donacija povećala za 5,5 milijuna kuna. Ono što sigurno znamo je da je oko milijun eura donirano za izgradnji kampa na Rujevici. Pozdravljamo odluku da nogometni savez potpomaže izgradnju / obnovu infrastrukture i očekujemo da će tako nastaviti i u godinama koje slijede.

Financijski rezultat nije nešto naročito zanimljiv. Ostvaren je gubitak od 8 milijuna kuna, EBITDA je tek nešto malo veća, a rezultat financijskih aktivnosti je jedini “u plusu”. Hvala “švicarcima”!

Kao i prošle godine, ostaju ista pitanja. Zašto HNS plaća kamate na kredite kada su “puni ko brod”? Hoće li se ulaganje u infrastrukturu nastaviti ili je ulaganje u Volpijev kamp (HNK Rijeka nije vlasnik kampa) bila tek iznimka? Hoćemo li dogodine dobiti prava financijska izvješća s bilješkama, kako bi vidjeli što se krije iza stavki “ostali prihodi, ostali rashodi”? Ako će se pridržavati zakona, trebali smo dobiti takve izvještaje već ove godine, čemu se oni koji čitaju ovakve izvještaje vesele, jer je postalo pomalo dosadno pratiti ove generičke brojke koje nešto otkrivaju, ali ono zanimljivo skrivaju.

Vedran Matenda

Ovaj tekst nastao je uz potporuFonda za pluralizamu sklopu projekta “Ilegalne potpore u sportu, “legalne potpore” u diskriminaciji.


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter