‘Farmaceuti’ golom Lime prvi put nakon 2011. svladali Rijeku (VIDEO)

U pretposljednjoj utakmici programa 30. kola Hrvatski Telekom Prve lige Slaven Belupo je na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici rezultatom 1-0 (1-0) svladao Rijeku i tako stigao do osme ligaške pobjede u sezoni, ujedno protivniku nanijevši osmi poraz u ligi.

‘Farmaceuti’ su do pobjede stigli pogotkom Matheusa Lime u 29. minuti utakmice. Bila je ovo prva pobjeda Slaven Belupa nad Rijekom nakon utakmice 14. kola sezone 2011/2012 kada su u studenom 2011. pogotkom Marina Jakšinića identičnim rezultatom kao i danas, pod vodstvom Roya Ferenčine, nanijeli poraz Ištukovoj momčadi.

Rijeka je prvu dobru situaciju kreirala u drugoj minuti kada je Lončar dugom loptom pronašao Čolaka desno, no gostujući napadač loše je reagirao i tako propustio bolje iskoristiti vrlo dobru situaciju.

Uvjerljivo su gosti otvorili utakmicu u Koprivinici. U petoj minuti Halilović upućuje snažan i nezgodan udarac s preko dvadeset metara, Ježina dobrom intervencijom kratko odbija, prvi je na lopti Andrijašević na kojeg starta Ježina i sudac Marko Matoc odmah pokazuje na bijelu točku.

Nakon više od minute raspravljanja s VAR kolegama Matoc se odlučuje ipak otići sam pogledati spornu situaciju te u konačnici (tri minute nakon spornog trenutka) opravdano odlučuje da nema kaznenog udarca jer je domaći vratar startao na loptu.

Prvi domaći pokušaj vidjeli smo u 15. minuti kada se Jeffren s desne strane napada odlučio na prizemni udarac s preko dvadeset metara, lopta je otišla malo pored suprotne vratnice.

Nakon spomenutog uvodno odličnog otvaranja gostiju, domaći su uspjeli uspostaviti ravnotežu i izgledali konkretnije od suparnika. U 28. minuti Stipićeva je momčad odigrala lijepu akciju po desnoj strani napada, Lulić kvalitetno ubacuje na prvu vratnicu, a tamo u posljednji trenutak loptu ispred Lime odbija Pandur i čuva mrežu netaknutom, ali ne zadugo. Domaći su nastavili pritisak poslije ove situacije, Goda se s lijeve strane napada odlično ‘zavukao’ u sredinu i prelijepim dodavanjem pronašao Limu iza leđa braniča, a 27-godišnji Brazilac uz dosta sreće udarcem s jedanaest metara šalje loptu u mrežu za 1-0 Slavena i svoj drugi ligaški pogodak u sezoni, ujedno i drugi u nizu.

Stisnula je Rijeka nakon primljenog pogotka. U 32. Ježina brani pokušaj Halilovića sa sedamnaest metara. Tri minute poslije Escoval je uputio snažan udarac sa sedamnaest metara, Ježina kratko odbio, a na lopti se ponovno prvi i usamljen našao Portugalac, no u ovoj je situaciji reagirao očajno i lopta odlazi van igre. Bila je ovo odlična prilika za goste.

U 38. minuti Ježina ‘skida’ Andrijaševiću jedan na jedan situaciju u kojoj se gostujući veznjak našao nakon vrlo lijepog dodavanja Čolaka.

Ogroman je bio pritisak Rijeke, Slaven je iza tridesete minute izgledao vrlo nemoćno u pokušajima izlaska prema naprijed i uopće čuvanja lopte duži period. U 42. minuti Čolak se na lijevoj strani napada lijepo riješio čuvara i izborio za poziciju za udarac sa šesnaest metara, no Ježina je i to uspio obraniti i odbiti u korner.

Matoc je poluvrijeme odlučio produžiti minimalno četiri minute, a u drugoj je Slaven odigrao dobru kontru koju je snažnim udarcem s dvadeset metara okončao Jeffren, Pandur je bio vrlo siguran u reakciji. To je ujedno bila i posljednja spomena vrijedna situacija ovog dijela utakmice te se na odmor otišlo s minimalnom prednošću domaćina koji je imao dobar period, no Rijeka je generalno gledajući bila dominantnija momčad.

Rožman je u nastavak utakmice odlučio ući s Robertom Murićem umjesto Ivana Lepinjice.

Iako je Rijeka imala inicijativu, prvu spomena vrijednu situaciju vidjeli smo pred vratima Pandura. Lima je u 53. minuti s ruba šesnaesterca plasirao loptu malo pored okvira vrata. U istoj minuti Čolak bježi obrani domaćih, ali upućuje vrlo loš udarac i šalje loptu visoko preko gola.

U 60. minuti lopta se nakon udarca Lončara s dvadesetak metara odbila od domaćeg braniča i otišla malo, malo pored vratnice.

Rijeka nije uspijevala izigrati domaće igrače i nestrpljivo je prijetila dalekometnim pokušajima. U 64. bilježimo snažan udarac Halilovića, Ježina odbija, a ispred Čolaka loptu u korner odbijaju domaći.

U 71. minuti Braut bježi Godi po desnoj strani gostujućeg napada i igra prizemno u peterac prema Čolaku, no Ježina je koncetriran i odbija loptu daleko od vrata.

Tri minute poslije ‘Farmaceuti’ su odigrali odličnu akciju nakon koje se na lijevoj strani napada na petnaest metara na udarcu našao Glavčić, lopta odlazi malo iznad okvira vrata.

‘Ubili’ su domaći tempo utakmice, u 88. bilježimo loš pokušaj Raspopovića (ušao u 65. umjesto Andrijaševića) s ruba šesnaesterca, Ježina nije imao ni najmanjih problema pri reakciji.

Matoc je označio minimalnih šest minuta nadoknade drugog dijela, a tijekom istog Rijeka nije uspjela konkretnije pritisnuti domaćina, te je nakon nekoliko izborenih ubačaja iz kuta za goste u osmoj minuti nadkonade okončana utakmica.

Slaven Belupo je u sljedećem kolu gost kod Hajduka na Poljudu, dok će Rijeka na Rujevici biti domaćin Gorici.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

Nedjeljni program 30. kola HT Prve lige od 18:55 na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici otvaraju Slaven Belupo i Rijeka.

U tri ovosezonska duela ove dvije momčadi Rijeka je upisala tri pobjede. Na Rujevici su slavili s 3:1 i 1:0 dok je u Koprivnici bilo 1:2.

Domaćini danas zbog ozljeda ne mogu računati na Filipovića, Mikulića i Etoundija dok je upitan Soldo, a kartone ima Bogojević. Gosti su pak bez usluga suspendiranih Capana i Smolčića dok je Štefulj ozlijeđen.

Trener Farmaceuta Tomislav Stipić utakmicu je najavio sljedećim riječima: “Moramo igrati kao ove zadnje četiri utakmice, moramo biti fokusirani na najsitnije detalje svih 90 minuta i ne smijemo Rijeci dati prostora. Bit će jako kompleksna utakmica, protivnik koji igra u identičnom sustavu kao i mi, bit će mnogo nadmudrivanja… Sve u svemu, veliki izazov je pred nama i najkompleksnija utakmica nakon pauze za nas.”

Njegov kolega Simon Rožman je rekao: “Zadnja utakmica s Dinamom pokazala je snagu Slaven Belupa i svjesni smo gdje idemo igrati.  Utakmice dolaze brzo jedna za drugom, nema previše vremena za analize, možda samo manje korekcije. Igramo protiv ekipe koja ima dobar iznos lopte, dobru kombinatoriku u sredini terena… Isto tako uvjeren sam da imamo dovoljno kvalitete, iskustva  i motiva da napravimo sve što bi bilo potrebno za pobjedu. Želim igrače vidjeti s energijom i stavom kao protiv Lokomotive.”

Glavi sudac dvoboja je Marko Matoc iz Zaprešića, a njemu će pomagati Bojan Zobenica (Velika Gorica), Luka Pušić (Zagreb) i Goran Pečarić (Zagreb). Za video tehnologiju su zaduženi Mario Zebec (Cestica) i Igor Krmar (Zagreb). Delegat dvoboja je Damir Stipković (Zagreb), a kontrolor suđenja Miro Marijanović (Osijek).