Europska liga: Manchester United i Ajax izborili finale u vrlo uzbudljivim završnicama (VIDEO)

Grafika: UEFA

U vrlo uzbudljivim uzvratima polufinalnih utakmica Europske lige, prolazak u finalnu utakmicu izborili su engleski Manchester United te nizozemski Ajax.

Lyon 3-1 Ajax* [4-5]

Momčad Ajaxa s ukupnih se 5-4 plasirala u finale Europske lige izbacivši francuski Lyon. Poveli su gosti i time znatno umanjili šanse Lyona, ali su domaći efektno uspjeli preokrenuti i vratiti utakmicu u život. U drugom dijelu bila su im potrebna dva pogotka za produžetke, ali uspjeli su postići samo jedan.

U utakmicu je bolje ušao Ajax koji je u prvih 25 minuta dva puta ozbiljno zaprijetio. U 14. minuti Younes je nakon centaršuta pucao malo preko gola, a u 24. minuti vratar domaćih Lopes sjajno je zaustavio pokušaj Ziyecha.
Šanse domaćih znatno su umanjene u 27. minuti kada je lijepu asistenciju Younesa 19-godišnji napadač Kasper Dolberg pretvorio u pogodak i vodstvo Ajaxa.

Do kraja prvog dijela Lyon je ipak uspio preokrenuti rezultat. Najprije je u 44. minuti De Ligt srušio Lacazettea u kaznenom prostoru, a francuski napadač bio je siguran s bijele točke.

Samo minutu kasnije, u jedinoj minuti sudačke nadoknade Lyon je već uspio preokrenuti rezultat. Fekir je dobro prošao u kaznenom prostoru Ajaxa i uposlio Lacazettea koji je bez većih problema postigao svoj 150. pogodak u dresu Lyona.

Drugo je poluvijeme bolje otvorio Lyon koji je zaprijetio preko Diakhabya, ali je vratar Ajaxa Onana odlično obranio. Do narednih prilika čekalo se do 64. minute, najprije je pokušaj Ajaxa preko Sancheza obranio vratar Lyona, da bi minutu kasnije na drugoj strani zaprijetio Fekir, ali je pucao preko gola. Prilika je bilo sve više što se utakmica bližila kraju, u 76. minuti veliku priliku za Lyon propustio Rybus, a na drugoj je strani tri minute kasnije Van De Beek pogodio vratnicu.

Utakmica je vraćena u potpunosti u 81. minuti kada je Lyon poveo 3-1. Ubačaj Rybusa s lijeve strane glavom je u mrežu pospremio Ghezzal samo tri minute nakon ulaska u igru.

Dodatni problemi Ajax su zadesili u 84. minuti kada je zbog drugog žutog kartona isključen branič Nick Viergever. Lyon do kraja ipak nije uspio postići pogodak koji bi ih odveo u produžetke, pa se u finale plasirala nizozemska momčad.

Manchester United* 1-1 Celta Vigo [2-1]

Drugi finalist Europske lige je engleski Manchester United. Nakon slavlja u Vigu od 0-1, na Old Traffordu je susret završen remijem (1-1), što je domaćima bilo dovoljno za prolazak.

Momčad Josea Mourinha povela je iz prve prave prigode. U 17. minuti odlično je s lijeve strane centrirao Rashford, a loptu je u mrežu glavom pospremio Fellaini.

U drugo poluvrijeme bolje su ušli domaći koji su priprijetili preko Mkhitaryana, ali njegov udarac je obranio Alvarez. Vratar Celte izašao je kao pobjednik i u duelu s Rashfordom u 64. minuti.

Celta se u igru vratila u 85. minuti, nakon kombinacije iz kornera ubacio je Bongonda, a mrežu Romera glavom je lijepo pogodio Facundo Roncaglia.

Samo dvije minute nakon pogotka Celte, na sredini terena nastala je velika gužva, a isključeni su upravo Roncaglia te Bailly.

Celta je mogla u šestoj minuti sudačke nadoknade postići drugi zgoditak i plasirati se u finale, ali je veliku šansu promašio Guidetti.