Eduardo strijelac u Copa Libertadores, Mandžukić s Juveom do prvog trofeja (VIDEO)

I ovaj tjedan hrvatski su nogometaši bili aktivni diljem svijeta.

Mario Mandžukić i njegov Juventus uspješno su krenuli u pohod na trostruku krunu osvajanjem talijanskog Kupa. Pero Pejić nastavio je golgetersku formu u Albaniji hat-trickom, a u sjajnoj je formi i napadač Stipe Plazibat. U strijelce su se također upisali Josip Fuček (Rumunjska), Filip Dangubić, Tonći Mujan, dva je zabio Mihael Rebernik, a po jedan još Bojan Vrućina i Lovro Cvek (Slovenija). U Poljskoj se u strijelce upisao Petar Brlek, u Bjelorusiji Dražen Bagarić, a u Južnoj Koreji Marin Oršulić. U strijelce se rano jutros po našem vremenu upisao i bivši hrvatski reprezentativac Eduardo da Silva koji je postigao pogodak u Copa Libertadores.

Igor Pamić nastavio je poprilično dobru formu sa svojim Koperom, kao i Ivan Leko sa St.Truidenom koji je sve bliži Europskoj ligi.

Eduardo strijelac u važnoj pobjedi Paranaensea na gostovanju u Čileu

U posljednjem 6. kolu grupe 4 južnoameričke Copa Libertadores Atletico Paranaense (djelomično) našeg Eduarda slavio je rezultatom 2-3 na gostovanju kod Universidad Catolice u Čileu.

Iz skupine je u posljednje kolo kao vodeći ušao Flamengo s 9 bodova na kontu, Paranaense i San Lorenzo sa sedam, a Catolica je imala 5 bodova. S obzirom da u sljedeću fazu natjecanja vode prva dva mjesta, velika uzbuđenja u posljednjem kolu bila su zagarantirana.

U konačnici je San Lorenzo, pogotkom Fernanda Belluschija u 92. minuti slavio nad Flamengom rezultatom 2-1, dok je Paranaense u jednako uzbudljivom susretu u Čileu odnio 2-3 pobjedu nad domaćinom. 34-godišnji bivši hrvatski reprezentativac na travnjak je ušao u 67. minuti umjesto Grafitea, a pogodak je postigao u 76. za 1-1 svoje momčadi, i najavu preokreta.

Zaključno, u osminu finala najvećeg južnoameričkog klupskog natjecanja idu San Lorenzo i Paranaense s deset bodova na kontu, dok će se Flamengo morati zadovoljiti s nastavkom kontinentalnih obveza u Copa Sudamericana.

Mario Mandžukić i Juventus bolji od Lazia u finalu

Momčad Juventusa usjpešno je krenula u pohod na osvajanje trostruke krune. U finalu talijanskog Kupa rezultatom 2-0 su porazili Lazio i tako osigurali prvu titulu, iako su nadomak i ligaške. Pogotke u finalnoj utakmici postigli su Dani Alves i Leonardo Bonucci, a cijeli susret odigrao je i naš Mario Mandžukić.

Juventus je tako postao prva talijanska momčad koja je osvojila tri Kupa u nizu. U sezoni 2014/15 također su porazili Lazio kao i ove godine, dok su prošle godine svladali Milan.

Hat-trick sjajnog Pere Pejića

Prvoplasirana momčad albanskog prvenstva Kukesi slavila je na gostovanju kod Korabi Pehskopija rezultatom 1-3. Sva tri pogotka za Kukesi postigao je hrvatski napadač Pero Pejić koji je tako stigao do 26. prvenstvenog pogotka i uvjerljivo drži prvo mjesto ljestvice strijelaca.

Pejić je pogađao u 33., 63. i 84. minuti, a drugi pogodak bio je iz kaznenog udarca.

Kukesi nakon 34 odigrana kola drži prvu poziciju ispred Skenderbeua s jednim bodom prednosti, a baš ove dvije momčadi odmjerit će snage u subotu u pretposljednjem kolu.

Josip Fuček za bod Polia

Rumunjska Poli Timisoara remizirala je na svom terenu 1-1 s Iasijem. Cijeli susret za Poli odigrao je 32-godišnji hrvatski veznjak Josip Fuček koji je u 48. minuti postigao svoj prvi prvenstveni pogodak.

Za Poli je do 62. minute igrao i naš branič Leopold Novak, dok je Josip Šoljić utakmicu propustio zbog kartona.

Filip Dangubić i Tonći Mujan za pobjedu Krškog

NK Krško pobijedio je u prvoj utakmici 34. kola slovenskog prvenstva rezultatom 2-0 momčad Radomlja. Pobjedu su kreirala dva hrvatska napadača postigavši oba pogotka. Prvi je postigao Filip Dangubić u 31. minuti, a drugi Tonći Mujan u 63. minuti. Dangubiću je ovo 14. prvenstveni pogodak, dok je Tonći Mujan s dva pogotka u posljednja dva susreta stigao do svog trećeg gola za Krško od dolaska u drugom mjesecu ove godine.

Dangubić i Mujan odigrali su cijeli susret, Nikola Gatarić, koji je bio asistent Dangubiću za prvi pogodak na susretu, zamijenjen je u 82. minuti, dok je s klupe kod domaćih u 58. minuti ušao i Marko Dušak. Kod gostiju je od hrvatskih nogometaša zaigrao Mario Vasilj koji je u igru ušao u 79. minuti.

Dva pogotka Rebernika, jedan Vrućine

Rudar i Aluminij remizirali su u Velenju u utakmici 34. kola slovenske Prve lige 2-2. Dva pogotka za goste postigao je hrvatski veznjak Mihael Rebernik koji je stigao do prvih prvenstvenih pogodaka. Prvi gol Rudara zabio je Bojan Vrućina kojem je to četvrti prvenstveni zgoditak.

Lovro Cvek strijelac u slavlju Celja

Novi slovenski prvak Maribor se opustio, pa su na svom terenu upisali i drugi uzastopni poraz. Bolji od njih na njihovom je terenu bila momčad Celja koja je slavila rezultatom 0-2. Cijelu utakmicu za goste odigrao je hrvatski napadač Lovro Cvek koji je u 57. minuti bio strijelac prvog pogotka, svog drugog u sezoni.

Celje je ovom pobjedom preskočilo Koper na petoj poziciji s 51 bodom, dva više od Kopera.

Petar Brlek strijelac u porazu Wisle

Poljska Wisla Krakow poražena je na gostovanju kod Korone rezultatom 3-2. Cijeli susret za goste je odigrao hrvatski veznjak Petar Brlek, koji je u šestoj minuti bio strijelac prvog pogotka na utakmici. Brleku je to ukupno deveti pogodak u sezoni.

Prvijenac Bagarića u slavlju Soligorska

Bjeloruski prvoligaš Soligorsk slavio je na gostovanju (1-2) kod Isloch Minska. Za goste su zaigrala dva hrvatska napadača, Ljuban Crepulja igrao je do 80. minute, dok je Dražen Bagarić u igru ušao početkom drugog dijela. Samo pet minuta bilo je potrebno Bagariću da postigne svoj prvi pogodak u prvenstvu te tako započne preokret Soligorska, koji se nakon osam kola nalazi na prvoj poziciji.

Nastavak golgetrske forme Stipe Plazibata

Svoju golgetersku formu nastavio je hrvatski napadač Stipe Plazibat. Plazibat je bio strijelac na gostovanju njegova Home Uniteda kod Globala s Filipina u 1/16 finala AFC Kupa. Utakmica je završena rezultatom 2-2 a upravo je Plazibat postavio konačan rezultat i to u petoj minuti sudačke nadoknade. Hrvatski napdač najbolji je strijelac svoje ekipe s ukupno 13 pogodaka do sada. Uzvratni susret na rasporedu je 30.05. u Singapuru.

Marin Oršulić za četvrtfinale Seongnama

Južnokorejski Senognam plasirao se u četvrtfinale Kupa gostujućim slavljem od 0-1 protiv Gangwona. Pogodak vrijedan prolaza postigao je hrvatski branič Marin Oršulić u 67. minuti svojim sezonskim prvijencem.

Dramatična završnica u Poljskoj

U Poljskoj će novi prvak biti odlučen na zaista dramatičan način. Danas je Lechia za koju nastupa naš Mario Maloča s visokih 4-0 svladala Jagielloniu za koju nastupa Ivan Runje, te se tako bodovno izjednačila s njima pri vrhu ljestvice. Ipak, vrh Ekstraklase preuzela je Legia koja je u kasnijem terminu rezultatom 2-0 nadigrala Lech Poznan našeg Nenada Bjelice, te tako stekla dva boda prednosti u odnosu na Lech, Jagielloniu i Lechiu.

Uzbudljivo će biti do kraja, jer u zadnja tri kola sva četiri konkurenta za naslov imaju po dvije utakmice protiv ekipa koje se bore za prvo mjesto.

Osma u nizu bez poraza za Igora Pamića

Igor Pamić i njegov Koper osmu su utakmicu u nizu ostali neporaženi. U utorak je Koper na svom terenu remizirao 1-1 protiv Olimpije iz Ljubljane. Cijeli susret za Pamićevu momčad odigrao je hrvatski branič Šime Gregov koji je bio asistent jednig pogotka. Svih 90 minuta dobili su i Ed Kevin Kokorivć, Datković, Križman, a Ivan Horvat zamijenjen je u 69. Kod gostiju je cijeli susret odigrao Danijel Miškić, dok je do 50. minute u igri bio i Dino Štiglec, kada ga je zamijenio Leon Benko.

Ivan Leko sve bliže Europskoj ligi

Belgijski St.Truiden kojeg vodi naš Ivan Leko slavio je na gostovanju kod Liersea rezultatom 1-3, te tako došao korak bliže Europskoj ligi. St. Truiden nakon devet kola kvalifikacija za Europsku ligu u svojoj grupi drži vodeću poziciju s 19 bodova, tri manje od Mechelena protiv kojeg igraju u posljednjem kolu.