Dva pogotka povratnika Andrijaševića za slavlje Rijeke nad Istrom (VIDEO)

U drugoj utakmici programa 3. kola Hrvatski Telekom Prve lige Rijeka je na Rujevici rezultatom 2-1 (1-0) upisala pobjedu nad Istrom 1961 i tako stigla do druge ligaške pobjede u sezoni.

Strijelac oba pogotka za domaće bio je povratnik u momčad Franko Andrijašević koji se u strijelce upisao u 13. i 68. minuti (kazneni udarac). Jedini strijelac za goste bio je Gedeon Guzina u 70. minuti utakmice.

Rijeka je uvodno imala inicijativu, kako u posjedu tako i po izgubljenoj lopti, no pravih prijetnji za vrata Majkića nije bilo.

‘Bijeli’ su prvi udarac u okvir uputili u 7. minuti kada je Čolak na ubačaj Štefulja glavom proslijedio loptu u ruke sigurnog gostujućeg vratara.

Do rezultatske prednosti domaći su došli u 13. minuti kada se u povratničkoj utakmici (poslije velike pogreške Sanea) udarcem s osamnaest metara na listu strijelaca upisao Franko Andrijašević. 29-godišnjem veznjaku to je bio 22. pogodak u dresu Rijeke u HNL-u, ukupno 55. u elitnom domaćem natjecanju.

Siromašan susret gledali smo na Rujevici. Rijeka se nakon postignutog pogotka nije odlučila na nastavak nešto rizičnije igre, odnosno proaktivnije igre, te je takvim pristupom domaća momčad omogućila gostima da ‘uhvate ritam’ i uspostave ravnotežu na travnjaku. Negdje oko 23. minute svjedočili smo pritisku Istre kada je Prskalo kratko odbio ubačaj s lijeve strane, a na drugi ubačaj Stefana Lončara nikoga od suigrača nije bilo na drugoj vratnici.

U 31. minuti Sane se nakon ubačaja iz kuta na lijevoj strani gostujućeg napada, pored zbunjenih protivnika, sjurio u šesnaesterac i uz granicu terena došao sve do peterca, gdje Prskalo uspješno blokira Senegalčev pokušaj odigravanja povratne za suigrače u sredini.

Rijeka konačno konkretno prijeti u 42. minuti nakon lijepe akcije Andrijaševića i Pavičića, potonji gura u prostor za Čolaka, no napadač domaćih puca visoko u bliži kut, što lijepom paradom u korner odbija mladi Lovro Majkić.

Kao da su se pred kraj odmora ‘Bijeli’ razbudili, Štefulj u 45. nakon gužve u petercu dolazi do lopte i iz okreta udarcem s osam metara šalje istu nedaleko od prve vratnice.

Rijeka je veliku priliku za pogodak imala u 50. minuti susreta. Pavičić je odlično odigrao za Čolaka u prostor, no on se umjesto na udarac s pet metara odlučio na dodavanje u sredinu prema Andrijaševiću, pored kojeg lopta u konačnici prolazi te tako propada odlična prilika Rožmanove momčadi.

U 59. minuti gostujući nogometaši traže kazneni udarac zbog navodnog Galovićevog igranja rukom poslije ubačaja Fuentesa. Četiri minute poslije kazneni udarac za Rijeku! Nakon ubačaja Štefulja u duelu su bili Čolak i Bosančić, te je gostujući branič evidentno gurao domaćeg napadača, a Franu Joviću to je bilo dovoljno za najstrožu kaznu.

Do dva pogotka prednosti Rijeka je došla tek iz trećeg pokušaja s bijele točke. Prvo je Majkić dva puta skinuo pokušaje Čolaka, no Jović je zbog preranog istupanja/utrčavanja ta izvođenja ponavljao, a treći put je loptu uzeo Andrijašević i u 68. minuti matirao mladog vratara za 2-0.

Istra do smanjenja rezultatskog zaostatka stiže već u 70. minuti. Na ubačaj Blagojevića iz prekida u skoku je najviši Guzina koji glavom s dvanaest metara šalje loptu u mrežu za 2-1 i svoj prvijenac u ovoj sezoni, ukupno četvrti pogodak u Prvoj HNL.

Do kraja susreta smo gledali otvorenu igru Istre koja je na sve načine pokušavala doći do izjednačenja, a Rijeka je to, naravno, dobro iskorištavala za izlazak u kontre i polukontre. U drugoj od pet minuta sudačke nadoknade Murić je lijepo prošao po desnoj strani gostujuće obrane i uputio udarac u bliži kut, no lopta je otišla iznad okvira vrata. Dvije minute poslije Lepinjica vuče kontru domaćih, igra u prostor za Yatekea koji izlazi u jedan na jedan s Mujakićem koji izlazi kao pobjednik.

Rijeka je tako stigla do druge ligaške pobjede u sezoni, dok je Istra još uvijek bez osvojenog boda.

Rijeka nakon reprezentativne pauze u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Istra na Aldo Drosini biti domaćin Varaždinu.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

U drugoj utakmici programa 3. kola Hrvatski Telekom Prve lige na Rujevici se s početkom u 17:55 sastaju Rijeka i Istra 1961.

‘Bijeli’ su u sezonu ušli teško izborenim domaćim slavljem nad Šibenikom (2-1) i 1-0 gostujućim porazom od Lokmotive u srazu u kojem je briljirao domaći vratar Krunoslav Hendija.

‘Zeleno-Žuti’ su svoju sezonu otvorili s dva ‘očekivana’ poraza te su svladani od Hajduka na Poljudu (2-0) i Dinama doma (0-1) no u obje utakmice nogometaši pulskog prvoligaša pružili su odličan otpor velikim favoritima.

U današnjem srazu svoj će trenerski debi u Prvoj HNL upisati novi strateg Istre Fausto Budicin, koji je u klub stigao napustivši Orijent 1919.

Pred svoj debi Budicin je izjavio: “Svi znamo da su nama i njima bodovi neophodni i jako potrebni. Neću se baviti sa statistikama i prošlošću. Prvenstvo je počelo prije dva kola, u situaciji smo kakvoj jesmo i svaka utakmica nam je prilika da osvojimo što više bodova. Trebamo respektirati svakog protivnika, ali prvenstveno gledati sebe. Imamo određene ciljeve i određenu kvalitetu, a na sutrašnju utakmicu gledamo s optimizmom”.

Njegov kolega Simon Rožman je susret pak najavio sljedećim riječima: “Puno smo pričali s igračima. Bio sam ljut nakon Lokomotive, ali vidjeli smo da igrači žele, ali fizički nismo bili na razini. Moramo se izvući iz ove situacije, pronaći pravu energiju jer ostalo nije upitno. Dobra je disciplina, želja je prisutna. Navijači su nam uvijek bili podrška, sada ni tu ne možemo dobiti potreban poticaj. Istra 1961 je promijenila trenera, tako da ne možemo predvidjeti kako će gosti izgledati. Jako bitna utakmica za nas, posebice uoči reprezentativne stanke i rujna gdje nas čeka niz teških utakmica. Istra je dobro izgledala i protiv Dinama i protiv Hajduka i treba biti oprezan”.

Jubilarni 45. međusobni HNL okršaj ova dva kluba imao je ‘korona uvertiru’. Ranije tijekom dana Istra je objavila da je jedan igrač pozitivan na COVID-19, no s obzirom na odluku nadležnih epidemiologa da nitko od ostalih nogometaša i stožera koji su imali negativne testove ne mora u karantenu to nije utjecalo na današnje odigravanje utakmice. Samo sat vremena prije okršaja oglasila se i Rijeka koja je također potvrdila jednog pozitivnog nogometaša u klubu.