Search
Close this search box.

Dnevnik jednog kriminala: Zdravko Mamić

Zdravko Mamić već je više od 10 godina apsolutni vladar nogometa u Hrvatskoj, a više od 20 godina “zabavlja” širu javnost cijelim nizom skandala i afera koji ga prate gdje god se našao. Upravo sva ta djela najviše i govore o izvršnom predsjedniku GNK Dinama. Zdravko Mamić, njegov lik i djelo, i njegov modus operandi u Dinamu i hrvatskome nogometu, odavno su poznati.

Kada bi krenuli analizirati sve afere i skandale kojima je šokirao ne bi stigli daleko, no i ovih bitnih afera, pa čak i kriminalnih radnji ima dovoljno da popuni naš mdash; dnevnik jednog kriminala.

1959.

Izvršni predsjednik Dinama i dopredsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Zdravko Mamić rođen je 16. srpnja 1959. godine u Bjelovaru. Njegovi roditelji, pokojni otac Josip i majka Lucija, podrijetlom su iz Zidina u susjednoj BiH.

1992.
Postaje glavni direktorom Dinama što je njegov prvi ozbiljni ulazak u klub. Iz tog vremena pamti ga se kao partnera Ćire Blaževića u pokušaju prve privatizacije Dinama. Mamić je u to vrijeme bio vlasnik dijela bjelovarske tvrtke Česma, koja je Ćiri posudila 1,5 milijuna DEM za kupnju Dinama.

Od kraja 1992. do kraja 1995. bio je član Upravnog odbora Česme, a od tada do kraja 1999. član Nadzornog odbora. Prema nalazima Državne revizije, sumnjivim poslovanjem upravljača Česmom Državni proračun je oštećen za oko 14 milijuna kuna. Prema javno objavljenim informacijama, županijska državna odvjetnica potvrdila je da su u srpnju 2002. uputili istražni zahtjev protiv Mamića i ostalih, no sud je zahtjev odbio obrazloživši da se kupnja dionica provodila u skladu sa Zakonom o pretvorbi. Državna revizija je otkrila i da je žiroračun tvrtke neprekidno blokiran od travnja 1998. godine.

1994.

Dvogodišnji mandat u Dinamu završava obračunom u Auxerreu nakon utakmice Dinama i Auxerrea. Prema tvrdnjama Dinamovih navijača, Zdravko Mamić je napao delegata utakmice nakon europskog sraza Dinama i Auxerrea zbog čega je Dinamo drastično kažnjen. Zbog tog ispada Dinamu su zabranjena europska natjecanja na godinu dana. Nikada nije otkriven počinitelj kojeg je UEFA imenovala Majanom Dabićem.

2000.
Na “mala vrata” ulazi u Dinamo nakon smrti bivšeg predsjednika Hrvatske dr. Franje Tuđmana i odlaska Zlatka Canjuge sa mjesta predsjednika Croatije. Od strane novog predsjednika kluba Mirka Barišića biva imenovan u Izvršni odbor Dinama.

Iz tog vremena možemo notirati i spornu i nedemantiranu izjavu iz izdanja SN od 14.9.2000.:
“Nekad sam plaćao suce, a danas kradu mene.”

2001.
Prvi veliki Mamićev menadžerski posao bila je prodaja Boška Balabana u Aston Villu u ljeto ove godine za približno 8 milijuna eura od čega je 80% iznosa pripalo Mamiću i Balabanu, a samo 20% Dinamu. U vrijeme tog transfer Mamić se nalazio u Izvršnom odboru Dinama što ga dovodi do klasičnog primjera sukoba interesa čime je obilježena cijela njegova vladavina Dinamom.

U međuvremenu je Zdravko svoju menadžersku agenciju MSA za prodaju igrača prebacio na sina koja je sudjelovala u mnogobrojnim transferima igrača iz Dinama. Najupečatljiviji su zasigurno transferi Luke Modrića, Vedrana Ćorluke i Eduarda da Silve.

2003.
U zagrebačkom gradskom poglavarstvu sukobio se s pročelnikom gradskog Zavoda za planiranje Miljenkom Mesićem kada mu je odbijen zahtjev za dozvolom za gradnju poslovnih nebodera.

2006.
U Maksimirskoj loži, za vrijeme obnašanja funkcije izvršnog dopredsjednika Dinama, sukobio se sa šefom riječke POAmdash;e Nikolom Mandekićem.

Svoje je menadžerske poslove Mamić radio preko “Mamić Sport Agencyrdquo;, agencije koja je osnovana u rujnu 2000. godine, a izbrisana iz sudskog registra u travnju 2006. Na adresi Fijanova 4a, gdje je nekad bilo sjedište MSAmdash;a, nalazile su se mnoge tvrtke Zdravka Mamića van nogometnih aktivnosti. Najvažnije tvrtke Mamićevih izvan nogometa su: KF projekt, Sikuma, Steradijan, Steradijan građenje, Aqua MM, Nautika Mamić i Komos Građenje. Tvrtke su u gubicima ili u blokadi. Jedino Borej Gradnja ima minimalnu dobit. Tvrtka Steradijan projekt ugašena je 2013. godine, kao i tvrtka Mamić nekretnine.

2007.
Sve vrijeme vladavine Dinamom, točnije sve do otvaranja fronte prema SDPmdash;u, Mamić je uživao zaštitu političkih moćnika. Milan Bandić bio je godinama najizdašniji Dinamov sponzor, dok je 2007. godine Zdravko Mamić u svoje ime i uime igrača Dinama dao potporu Ivi Sanaderu i HDZmdash;u uoči parlamentarnih izbora. I danas je Mamić pristaša najjače oporbene stranke te bliski prijatelj predsjednice Kolinde Grabarmdash;Kitarović.

U vezi odnosa Milana Bandića i Zdravka Mamića zanimljiva je i izjava Tomislava Jelića u vezi afera oko zemljišta u gradu Zagrebu:

mdash;Govoriti o Zdravku Mamiću i Milanu Bandiću, a ne spominjati štetne zamjene zemljišta u Zagrebu, bio bi veliki grijeh. Vrlo je zanimljiva afera iz 2002., famozna Lučićeva ulica. Tada je Zdravko Mamić, da bi formirao parcelu za gradnju svojeg nebodera, od grada Zagreba kupio tu jednu parcelu za 200 eur/m2, da bi 2003. isto to zemljište kupio grad Zagreb za gotovo 1000 eur/m2 kako bi mogao izgraditi Lučićevu ulicu. Možda zvuči nemoguće, ali on je u ovih 12,13 godina oštetio Zagreb za najmanje milijardu kuna, napominje Tomislav Jelić.

2008.
Na općinskom sudu u Zagrebu 2008. kažnjen je s 50 000 kuna kazne zbog vrijeđanja novinarke Romane Eibl na konferenciji u rujnu 2007. godine.

2010.
Vrlo sličan događaj dogodio se i u prosincu 2010. godine kada je nakon skupštine Dinama izvrijeđao novinara Boruta Šipsa za što je također kažnjen s 50 000 kuna kazne.

U veljači 2010. tužiteljstvo je zatražilo istragu protiv Mamića zbog sumnje da je prijetio novinaru tjednika “Nacional” Berislavu Jeliniću nakon televizijske emisije “Otvoreno” u kojoj su raspravljali o namještanju utakmica i “Nacionalovom” tekstu o navodnim sumnjama UEFAmdash;e da je, među ostalim, i Mamić povezan s tim nezakonitostima.

2011.
Nakon odlaska u Arsenal 2007. godine, bivši igrač Dinama Eduardo da Silva se konzultirao s odvjetnicima i zaključio da, unatoč potpisanom ugovoru, nije dužan dalje isplaćivati novac. Nervoza je rasla i eskalirala je prošle zime kada je Mamić najavio da će zbog neisplate dogovorenog tužiti Eduarda, sada već igrača Šahtara.

Dudu je putem medija hladno odgovorio: ‘Neka samo izvoli’, ali priča je dobila drukčiji tijek. U svibnju ove godine podnesen je zahtjev za ovrhu više od pet milijuna kuna imovine hrvatskog Brazilca, koji je odobren već nakon pet dana. Eduardo je uložio žalbu, ali još nije dobio odgovor i odlučio se na vlastitu tužbu. Mamića tuži pred hrvatskim pravosuđem navodeći da je potpisani ugovor u neskladu s hrvatskim zakonima te traži poništenje potpisanoga.

Iste godine je u kolovozu priveden zbog ometanja službene osobe u obavljanju dužnosti tijekom utakmice Dinamomdash;Malmo.

Pod povećalom DORHmdash;a Mamić je bio i 2011. nakon što je u emisiji ‘Nedjeljom u 2’ mahao papirima s ‘dosjeima’ vođa navijačke skupine Bad Blue Boys. Istraživalo ga se zbog sumnji u počinjenje kaznenog djela odavanja službene tajne.

2012.
Na zagrebačkom sudu odbačena optužba za homofobiju koju su protiv njega podnijele gay udruge zbog izjave kako “gay osobe ne mogu igrati za reprezentaciju”.

2013.
Bivši ministar Željko Jovanović prvi je među ministrima prepoznao stanje u hrvatskom nogometu koje je nazvao mdash; močvarom. Negativni i direktni nastupi ministra Jovanovića nisu dobro sjeli Zdravku Mamiću koji ga je žestoko napao na nacionalnoj i vjerskoj osnovi za što je dobio i prijavu. Mamić je ustvrdio kako “Srbin koji nije radio u školstvu i sportu ne može voditi važan resor”. Izjavio je i da je Jovanović Srbin koji “mrzi sve hrvatsko”. Sud jena kraju zaključio da taj Mamićev šovinizam nije govor mržnje. Sudac Rafael Krešić odbacio je optužbe. Kad je priveden zbog uvreda Jovanovića, Mamić odmah je i pušten iz pritvora. Nakon noći provedene u pritvoru, sutkinja istrage Ljiljanka Maletić pustila ga je na slobodu ne uvaživši objašnjenje tužiteljstva da je Mamić višestruko evidentiran za razne prekršaje protiv javnog reda i mira te sigurnosti u prometu što ukazuje na to da ne poštuje i ne priznaje pravni poredak.

Zbog ovog slučaja HNS je bio primoran, sukladno statutu, procesuirati Zdravka Mamića, no na kraju je jednoglasnom odlukom IO HNSmdash;a obustavljen postupak koji je sam pokrenuo. Odluku IO HNSmdash;a nije obrazložio, tek ju je notirao.

Na suđenju u sporu između Mamića i Eduarda lakši za deset tisuća kuna zbog sudske kazne i sa još jednom uvredom u svojem “životopisu” izašao je Zdravko Mamić sa sudskog ročišta protiv Eduarda Da Silve. Prijavu je podnio Ivica Crnić, odvjetnik hrvatskog nogometnog reprezentativca koji Zdravka i Maria Mamića tuži zbog lihvarskog ugovora.

“Što mucaš lažove? Ti si monstrum”, samo su neke od uvreda koje je Mamić uputio odvjetniku Crniću kojeg je, između ostalog, optužio da po instrukcije prije suđenja ide kod ministra Željka Jovanovića.

2014.
Zdravko Mamić proglašen je krivim za klevetu. Odlučio je tako u siječnju 2014. Općinski kazneni sudu u Zagrebu. Mamić je kažnjen s 350 dnevnih dohodaka, što je ukupno 128.310 kuna. Kaznu mora platiti u roku od 15 dana od pravomoćnosti presude. Mora platiti i paušalni iznos sudskih troškova u iznosu od 2500 kuna. Sutkinja je Mamića osudila za klevetu jer smatra da su u tom kaznenom djelu sadržana i ostala dva, uvreda i sramoćenje.

Sutkinja Općinskog građanskog suda Jesenka Jurić Šojat 17. siječnja proglasila je građanski ugovor između Eduarda i Mamića, prema nepravomoćnoj presudi, ništavnim. Ništavni su ujedno i aneksi ugovora o posredovanju i zastupanju koji su potvrđeni kao i prethodni ugovor o ulaganju u uredu javnog bilježnika Milke Čergar iz Sesveta. I na kraju Zdravko Mamić i njegov sin, drugooptuženi Mario Mamić, moraju podmiriti Eduardu da Silvi troškove parničnog postupka u iznosu od 182.000 kuna u roku od 15 dana od pravomoćnosti presude.

U siječnju prošle godine i DORH je pokrenuo istragu protiv Zdravka Mamića zbog prijetnji smrću Željku Pakasinu, Davoru Ćurkoviću i Branku Muriću, ocu Dinamova mladog nogometaša Roberta (17). “Pobit ću vas, iščupat ću ti grkljan”, grmio je bijesni Mamić. Bijesan je bio jer je mladi nogometaš htio otići iz Dinama uz minimalnu odštetu.

U svibnju je zaradio prekršajnu prijavu i novčanu kaznu zbog sukoba s navijačem Dinama, na kojega je prema navodima medija u BiH nasrnuo nakon što ga je ovaj isprovocirao na tribinama stadiona Grbavica u Sarajevu. Mamić je na nogometni susret u Sarajevu navodno došao kako bi promatrao igru dvojice nogometaša Srđana Stanića iz Željezničara i Amera Dupovca iz Sarajeva.

Na Prekršajnom sudu u Splitu protiv Mamića se vodio postupak zbog izazivanja nereda u svečanoj loži stadiona Poljud u ožujku 2014. Na prvom ročištu se nije pojavio, ali su u ulozi svjedoka pojavila dvojica policajaca koja su dala iskaz potpuno suprotan prijavi koju je podnijela njihova vlastita policijska uprava. Splitska policija, podsjetimo, nakon višednevne istrage utvrdila je da je Zdravko Mamić tijekom utakmice s Hajdukom u ožujku ‘remetio javni red i mir tako što je odmah na početku drugog poluvremena ni s čime izazvan vodstvu splitskog kluba pokazivao srednji prst i bosanski grb, a potom petnaest minuta kasnije ustao iz sjedalice te počeo vikati i galamiti’.

2015.
Policijski istražitelji su po nalogu Državnoga odvjetništva početkom ove godine pregledavali su i izuzimali dokumentaciju u Zagrebačkom holdingu zbog sumnji na financijske malverzacije s novcem iz gradskog proračuna. Prema pisanju medija, istražitelje su posebno zanimali sponzorski ugovori Grada Zagreba s HNKmdash;om Dinamo. Jednostavnije, novac koji je godinama Zdravko Mamić dobivao od Milana Bandića za svoj nogometni klub i to za različite stavke. Taj iznos je, u zadnjih 12 godina Bandićeva mandata iznosi oko 250 milijuna kuna. Uplate iz gradskog proračuna bile su predmetom istrage Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja temeljem prijave devetorice dioničara Hajduka. AZTN je zaključio kako je Grad Zagreb u cijelosti postupao u skladu sa Zakonom o sportu.

2 srpnja 2015. na temelju kaznene prijave porezne inspekcije pretražuje se imovina braće Mamić zbog sumnje na počinjenje kaznenih djela primanja i davanja mita, utaje poreza i drugih davanja i zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju. Sumnja se da su nezakonite radnje poduzimale odgovorne osobe GNKmdash;a Dinamo i službena osoba Porezne uprave…

Jakša Martić


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter