Dinamo visokom pobjedom nad Plzenom osigurao mjesto među 16 najboljih momčadi Europa lige (VIDEO)

Twitter/svatopluk

U uzvratnoj utakmici šesnaestine finala Europa lige Dinamo je, pred preko 26 000 gledatelja na Maksimiru, rezultatom 3-0 (2-0) porazio Viktoriju Plzen i tako s ukupnih 4-2 osigurao nastup u osmini finala 48. izdanja drugorazrednog europskog natjecanja.

U odličnoj utakmici Bjeličine momčadi strijelci su bili Oršić, Dilaver i Petković.

Uvodno smo gledali prilično izjednačen susret u kojem je Dinamo ipak izgledao spremniji za nešto konkretnije.

Dojam se pokazao ispravnim već u 15. minuti kada je Bruno Petković odlično u kontri probio desnu stranu domaće obrane, zavaljao Pernicu i atraktivno petom poslao loptu u središte šesnaesterca gdje Olmo propušta kroz noge za natrčalog Oršića, koji preciznim i snažnim udarcem s 11 metara matira Kozačika za 1-0 Dinama i veliko slavlje na Maksimiru.

Oršiću je ovo bio treći pogodak u ovosezonskom izdanju Europa lige, te je uz dva pogotka u kvalifikacijama za Ligu prvaka i 5 prvenstevnih, plus jedan kup pogodak, na ukupno 11 golova za Plave u sezoni.

U 32. minuti dobra situacija za goste, no udarac nečuvanog Horave iz dobre situacije s nekih 11 metara bio je pretraljav i odlazi prisojno preko okvira vrata.

U istoj minuti prekid za Dinamo, Hajrović ubacuje, a Dilaver bježi svojim čuvarima i nečuvan lijepim udarcem glavom šalje loptu za 2-0 Plavih. 27-godišnjem Austrijancu ovo je bio prvijenac u dresu Dinama.

U 38. minuti još jedna odlična situacija za Dinamo. Ubačaj s desne strane Hajrovića, Olmo iz nezgodnog položaja tijela glavom dobro puca u sami donji kut, no vratar gostiju Kozačik krajnjim naporom brani i odbija u korner.

U 43. minuti je rumunjski sudac Istvan Kovacs s klupe na tribinu poslao Nenada Bjelicu koji je u pokušaju da ubrza izvođenje sa strane za Dinamo, loptu dodao protivničkom igraču i zatim ga napao u pokušaju da mu je oduzme. Kovacsu je to bilo neprihvatljivo, te ga je udaljio s klupe.

Do kraja poluvremena (dvije minute sudačke nadoknade) nismo vidjeli ništa konkretnog, te Dinamo vrlo uvjerljivo izdanje, nepotrebnu nervozu kod sudačkih odluka zaključuje s odličnih 2-0.

Već u drugoj minuti nastavka dobra situacija za Dinamo. Hajrović je pucao iz dalekometnog prekida, Kozačik nesigurno reagira, lopta dolazi do Šunjića čiji je udarac s nekih 7 metara slab i odlazi ravno u gostujućeg vratara.

U 53. ponovno Hajrović prijeti iz daljine. Pucao je 27-godišnji veznjak s preko 20 metara udaljenosti no Korčik uz priličnu nesigurnost pri reakciji ipak brani.

U 57. minuti prvu izmjenu radi trener gostiju Pavao Vrba, veznjak Tomaš Horava je napustio travnjak, a u igru je ušao 35-godišnji ofenzivac Marek Bakoš.

U 64. minuti je Dilaver ostao ležati nakon duela poslije ubačaja gostiju s lijeve strane napada, lopta se odbija do Hrošovskyja koji puca iz daljine, a lopta preko horizontalnog Dilavera odlazi u sigurne ruke Livakovića.

Četiri minute poslije prva izmjena u redovima Dinama, Izeta Hajrovića je zamijenio Nikola Moro. U 67. minuti Vrba radi drugu izmjenu, 26-godišnji francuski napadač Beauguel izlazi, ulazi 24-godišnji napadač Tomaš Chory.

U 69. minuti odlična situacija za Dinamo nakon zbunjenosti gostujućeg vratara koji je išao vratiti jednu loptu braniču, no Moharrami krade i iz teške situacije iskosa šalje loptu uz vratnicu.

U 73. minuti Oršić je odlično iz domaće polovice povukao kontru, čuvar ga je u Maloča stilu ispratio do vlastitog šesnaesterca, slijedi dodavanje za Petkovića koji nakon pomalo nespretnog primanja odličnim udarcem pod gredu s nekih 15 metara matira Korčika za 3-0. Bio je to euro prvijenac u dresu Dinama za 24-godišnjeg Petkovića, koji je sada u svim natjecanjima ove sezone na 10 pogodaka.

U 86. minuti gostujući stoper David Limbersky opravdano dobiva drugi žuti i isključujući crveni karton, te gosti do kraja igraju s igračem manje.

U 88. minuti Gojak ulazi umjesto odličnog Oršića, dok je u prvoj od šest dodanih minuta igru napustio Petković, a ušao Komnen Andrić.

Dinamo je tako u odličnoj atmosferi sigurnom i uvjerljivom igrom, te rezultatski visokom pobjedom zasluženo ostvario prolazak među šesnaest najboljih momčadi Europa lige.

Ždrijeb osmine finala na rasporedu je sutra s početkom u 13 sati u Nyonu, a u ovoj fazi nema nositeljstva ni ograničenja po pitanju predstavnika iz iste države. Utakmice su na rasporedu 7. i 14. ožujka, a točni termini odredit će se nakon sutrašnjeg ždrijeba.