Search
Close this search box.

Dinamo – Rijeka: Zašto (ni)je bio kazneni udarac za Modre

Povod ovom tekstu je prilično žustra rasprava koja se razvila unutar redakcije oko nedosuđenog kaznenog udarca za Dinamo u derbiju prošlog kola. Dio kolega nije se složio s ocjenom iznesenom u analizi suđenja kako se ne radi o kaznenom udarcu. Osim toga igranje rukom je i dalje najspornija situacija u hrvatskom nogometu, jer se tumačenja redovito razlikuju ovisno o tome tko je igrao rukom. Zato ćemo spornu situaciju izvući iz konteksta utakmice i analizirati suhoparno prema pravilima.

Pogledajmo što kažu pravila:

Igranje rukom
Igranje rukom podrazumijeva namjerni potez igrača rukom ili šakom, kojim ostvaruje kontakt s loptom.
U obzir treba uzeti:
• pokret rukom prema lopti (ne lopte prema ruci)
• udaljenost između suparnika i lopte (neočekivana lopta)
• da položaj ruke ne znači nužno da je bilo prekršaja
• da dodirivanje lopte predmetom koji se drži u ruci (odjeća, kostobran, itd.) predstavlja prekršaj
• da udaranje lopte bačenim predmetom (kopačkom, kostobranom, itd.) predstavlja prekršaj

Izvan kaznenog prostora, za vratara vrijede ista ograničenja pri igranju rukom kao i za sve ostale igrače. Unutar kaznenog prostora, vrataru se ne može dosuditi igranje rukom koje rezultira izravnim slobodnim udarcem ili drugom pripadajućom sankcijom, no može mu se dosuditi igranje rukom koje rezultira neizravnim slobodnim udarcem.

Prve tri točke odnose se na situaciju u kojoj je Bradarić igrao rukom i sudac ih mora uzeti u obzir kod donošenja odluke. Iako su sve tri točke više ili manje podložne famoznom slobodnom sudačkom uvjerenju i procjeni, struka unutar redakcije složila se oko ocjene ove situacije:

1. lopta definitivno ide prema ruci,a ne ruka prema lopti
2. udaljenost između Bradarića i udarene lopte je minimalna,pa se zaista radi o neočekivanoj lopti
3. smatramo da položaj ruke ne znači NUŽNO da je bilo prekršaja, ali kako se radi o procjeni definitivno će netko tvrditi da je ipak bilo prekršaja.

Dakle, dva uvjeta za prekršaj (kazneni udarac) nisu ispunjena,a treći je podložan raspravi pa smo zaključili kako je Vučemilović donio ispravnu odluku.

Pobornici stava da se ipak radi o kaznenom udarcu kao argument naveli su i izjavu Matea Beusana u emisiji “Stadion” da se radi o namjernom igranju rukom samim tim i o kaznenom udarcu. Beusan je još dodao da prekršaj ne zaslužuje opomenu.

Što pravila kažu o opomeni kod igranja rukom?

Postoje različite okolnosti u kojima igrač mora biti opomenut zbog nesportskog ponašanja, uključujući i kada:

• počini prekršaj ili igra rukom kako bi omeo ili zaustavio obećavajući napad
• igra rukom u pokušaju da postigne pogodak (bez obzira je li pokušaj bio uspješan ili neuspješan) ili u neuspješnom pokušaju da spriječi postizanje pogotka

Iz navedenog je jasno kako bi sudac definitivno pogriješio ukoliko bi dosudio kazneni udarac, a da pritom ne opomene Bradarića.

Nadamo se da će vam ovaj tekst ubuduće olakšati donošenje suda kad je igranje rukom kažnjivo a kad ne.

Kalun


Kada ste već ovdje...
... imamo jednu molbu za Vas. Iako nam čitanost raste, prihodi od neprofitnih izvora za neovisne medije, kao i prihodi oglašivača su u padu. Volonteri smo koji od nogometa ne žive, već žive za njega, ali rad i rast kojeg želimo ostvariti ne možemo postići bez financija, a ne želimo u svom rastu izgubiti neovisnost. Stoga Vas moramo zamoliti, ukoliko Vam se sviđaju naše analize, tekstovi i komentari, da nas podržite.

Pošaljite SMS sa tekstom NPLUS na broj 616478 (cijena 0,49 € s uključenim PDV-om)
Operator SMS usluge: IPT d.o.o., Miramarska 24, 10000 Zagreb, OIB: 74377537525, tel: 01/6005-607

Donirajte putem jednokratne uplate ili trajnog naloga na IBAN: HR8324070001100511089
Donirajte kreditnom karticom putem PayPala ili trajnim nalogom.

Zadnje objavljeno

Twitter