Datković iz zaleđa i Kastratijev prelijep pogodak za prvi ligaški poraz Rijeke (VIDEO)

U posljednjem susretu drugog dana programa 8. kola Hrvatski Telekom Prve lige Lokomotiva je rezultatom 2-0 (1-0) svladala Rijeku na stadionu u Kranjčevićevoj ulici, te tako stigla do 5. prvenstvene pobjede. Susret su obilježili suci, primarno pomoćnici koji zaista nisu olakšali posao glavnom djelitetlju pravde Duji Strukanu.

Prvu priliku na susretu imala je Lokomotiva. Punčec je u 7. minuti vratio loptu Slugi koji se veoma loše snalazi, Drožđek dolazi do lopte i zamalo pogađa prazna vrata gostiju. Dosta je sreće u ovoj situaciji imala Rijeka.

Gosti su prvu pravu priliku imali u 12. minuti. Puljić je proigrao Lončara koji je vrlo dobro povukao i praktički izašao sam pred Grbića, no njegov udarac bio je traljav i domaći vratar upisuje sigurnu obranu.

U 23. minuti Pavelić je s nekih 20 metara zapucao, Grbić brani, do odbijene lopte stiže Gorgon, no zbog nedozvoljene pozicije pri upućivanju udarca Strukan prekida akciju Rijeke.

Prilično otvorenu utakmicu dobrog ritma obogatio je Dejan Radonjić koji je u 25. minuti poslije odličnog prodora fantastično opalio s vrha šesnaesterca, Sluga odbija u korner. Upravo poslije akcije iz tog kornera Lokomotiva stiže do vodstva, Grahovac je odbio ubačaj iz kuta, lopta se odbija do Marija Burića čiji snažan udarac u mrežu iz nedozvoljene pozicije posprema Toni Datković. Drugi pomoćnik Mario Pepur vidno je zatečen ovim pogotkom, te zahvaljujuć njegovoj lošoj reakciji 24-godišnji Datković upisuje drugi pogodak u 1. HNL, strijelac je bio i u 2-5 pobjedi Lokomotive nad Slavenom u prethodnom kolu.

Nakon pogotka Lokomotiva se povukla, a Rijeka je sve konkretnije pritiskala. U 36. veliku obranu upisuje Grbić, Pavelić je dodao za Pavičića koji je kvalitetno zapucao no vratar domaćih vršcima prstiju odbija u korner iz kojeg nije bilo prijetnje po vrata Lokomotive.

U 52. minuti Strukan je na savjet pomoćnika Gorana Patakija pokazao na bijelu točku za Lokomotivu. Uzuni je odličnom dugom loptom proigrao Radonjića koji zaobilazi Slugu i pokušava pogoditi prazna vrata, no Punčec je uklizao, lopta ga (dojam je) pogađa prvo u tijelo, a zatim se odbija u ruku, Strukan je tu situaciju prvo okarakterizirao kao ubačaj iz kuta, no nakon sugestija kolege Patakija svira kazneni udarac i posljedično dodjeljuje crveni karton Punčecu.

Izvođač je Dejan Radonjić čiji udarac brani Sluga i čuva minimalni zaostatak Rijeke.

U 66. još jedna obrana Sluge Radonjiću koji ponovno nije uspio realizirati veliku priliku za Lokomotivu.

Lirim Kastrati prelijepim pogotkom u 71. minuti povisuje rezultatsku prednost Lokomotive na 2-0. Peti je ovo pogodak za 19-godišnjeg Kastratija u ovosezonskom izdanju 1.HNL (op.a. tri je pogotka postigao u prethodnom kolu kada je Lokomotiva rezultatom 2-5 svladala Farmaceute).

Momčad Gorana Tomića nanijela je gostima tako prvi ligaški poraz u ovoj sezoni, te upisala petu pobjedu kojom je stigla do 2. pozicije na ljestvici, s bodom zaostatka za Dinamom.

Lokomotiva u sljedećem kolu gostuje kod Gorice, dok će Rijeka na Rujevici ugostiti Slaven Belupo. Program 8. kola sutra zaključuju Dinamo i zaprešićki Inter (16:30h) te Istra 1961 i Hajduk (19h).

S početkom u 19 sati na stadionu u Kranjčevićevoj ulici Lokomotiva dočekuje Rijeku u posljednjem susretu programa drugog dana 8. kola Hrvatski Telekom Prve lige.

Ovaj susret bit će ujedno i premijera novog travnjaka na stadionu koji je domaćin Lokomotivi i Rudešu, a na kojem su radovi usprkos garancijama iz Saveza u potpunosti okončani eto tek na vrijeme za susret 8. kola domaćeg prvenstva.

Regularnost natjecanja, u kojem neki klubovi na otvaranju sezone igraju gotovo svih 8 kola doma, a drugi u gostima, izgleda nikoga u nogometnim krugovima ne zamara previše.

Lokomotiva i Rijeka u današnji sraz ulaze bodovno izjednačeni (13), a momčad Matjaža Keka u ovom će srazu svakako tražiti prekid nezadovoljavajućeg niza od tri utakmice bez pobjede (Istra doma 3-3, Dinamo vani 1-1 i Osijek doma 1-1). Treba istaknuti da su Bijeli uz Dinamo jedina neporažena momčad u aktualnoj sezoni.

Današnji sraz ova dva kluba bit će njihov jubilarni 30. u okviru HT Prve lige, a u Kranjčevićevoj/Maksimiru uspješnija je Lokomotiva koja je u 14 do sada odigranih susreta u Zagrebu upisala 7 pobjeda, uz 2 remija i 5 poraza. Posljednju pobjedu protiv Lokomotive u Zagrebu Rijeka je upisala u 14. kolu sezone 2016/2017 uz pogotke Andrijaševića i Gorgona.

Glavni sudac ovog susreta je Duje Strukan iz Splita, kojem će to biti četvrta prvoligaška utakmica na kojoj dijeli pravdu u ovoj sezoni, zanimljivo, ujedno i već treća na kojoj sudi Lokomotivi. Splitski sudac sudio je jednom ove sezone i Rijeci, u 1-1 derbi remiju protiv Dinama na Maksimiru u 6. kolu. Prvi pomoćnik Strukanu će biti Goran Pataki iz Đakova, a drugi Mario Pepur iz Splita.

Treneri Goran Tomić i Matjaž Kek na travnjak stadiona u Kranjčevićevoj ulici odlučili su se izvesti sljedeće sastave: